پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز جهانی دریانوردی

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز جهانی دریانوردی


به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در پیام علی اکبر صفایی چنین آمده است: 

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور و نماینده جمهوری اسلامی ایران در شش سازمان بین المللی و منطقه ای دریایی به ویژه سازمان بین المللی دریانوردی، با التزام به اصل پنجاهم قانون اساسی، همواره در خط مشی گذاری های خود به دنبال توسعه حمل ونقل دریایی با رویکرد حفظ محیط زیست دریایی بوده است.

در همین راستا کلیه بنادر اصلی و بازرگانی کشور، در کنار به کارگیری نیروی انسانی آموزش دیده، مجهز به شناورهای تخصصی و تجهیزات مدرن در حوزه خدماتی و مقابله با آلودگی های دریایی است. همچنین در تعامل نزدیک با نهادهای ذی ربط و از طریق پایش مستمر آب های تحت نظارت با استفاده از بالگرد و پهپاد، سعی می شود، هرگونه آلودگی دریایی سریعاً شناسایی و جهت مقابله با آن اقدامات فوری به عمل آید.

در دهه های اخیر با افزایش فعالیت انسانی در دریاها شاهد به هم خوردن توسعه پایدار محیط زیست و به خطر افتادن سلامت دریاها، اقیانوس ها و منابع آبزی هستیم. به همین دلیل، سازمان بین المللی دریانوردی(IMO)، شعار” فناوری های جدید برای کشتیرانی سبزتر ” را با هدف تأمین و بهبود ایمنی، امنیت دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی انتخاب و اعلام کرده است.

سازمان بنادر و دریانوردی نیز به تبع شعار روز جهانی دریانوردی ، به دنبال توسعه اهداف اقتصادی با حفظ محیط زیست پایدار و کشتیرانی سبز منطبق با مأموریت های “آیمو” است. در همین راستا، تلاش ها و حمایت مالی و معنوی انجام شده برای تولید سیستم پردازش و مدیریت آب توازن، برنامه ریزی برای تولید و تأمین سوخت کم گوگرد برای ناوگان کشور، تأمین برق ساحلی برای شناورها در برخی بنادر کشور، تهیه و اجرایی سازی دستورالعمل بازیافت کشتی ها، بررسی طرح های استفاده از انرژی های نوین در بنادر و حمایت از طرح های استفاده از موتورهای دریایی الکتریکی، از مهم ترین اقدامات مؤثر این سازمان در جهت تحقق کشتیرانی سبز است.


 همچنین در بخش ایمنی و بهداشت بنادر، مرکز ایمنی- بهداشت و محیط زیست در کلیه بنادر تجاری کشور فعال است و تفاهم نامه های مشترک با وزارتخانه های مختلف در راستای اجرای قوانین ملی و بین المللی انعقاد و اجرایی شده است.

ازآنجا که حفظ محیط زیست دریایی به عنوان یک حق عامه و ریشه در فرهنگ ما دارد، امید دارم تا در کنار ایجاد اقدامات تقنینی اثرگذار در سطح ملی از سوی نهادهای متولی در دریا و مشارکت بیشتر نهادهای ذی مدخل موضوع، شاهد به خدمت گرفتن بخش خصوصی و سرمایه گذاری بیشتر در قالب انجمن های مردم نهاد در بخش سواحل و دریا باشیم تا هر چه بیشتر در جهت ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست قدم برداریم.

در پایان به نمایندگی از جامعه دریایی و بندری کشور، روز جهانی دریانوردی را به مردم شریف ایران، مدیران، مسئولان و کارشناسان حوزه دریایی کشور در تمامی شقوق فعالیتی، به ویژه دریانوردان، شاغلان سکوهای نفتی، صیادان، مالکان کشتی ها و شرکت های کشتیرانی ، سازندگان شناورها و تجهیزات ناوبری و دانشگاهیان علوم دریایی تبریک و تهنیت می گویم و برای همه این عزیزان که سهمی در اعتلای نام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه حمل و نقل جهانی دارند، سلامت و موفقیت روز افزون را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.

منبع