شانگهای در رتبه اول ۲۰ بندر برتر جهان طی ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۲

شانگهای در رتبه اول ۲۰ بندر برتر جهان طی ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۲


به گزارش تین نیوز، بندر شانگهای در نیمه اول سال ۲۰۲۲ با جابه جایی ۲۲ میلیون و ۵۴۰ هزار  teu کانتینر در رتبه اول ۲۰ بندر جهان قرار گرفت و سنگاپور با جابه جایی ۱۸ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۹۰۰ TEU کانتینر توانست رتبه دوم را در بین ۲۰ بندر جهان به دست آورد.

بر اساس این گزارش در حالی بندر شانگهای در رتبه برتر بنادر جهان در نیمه اول سال ۲۰۲۲ قرار گرفت که در اوایل سال ۲۰۲۲ این بندر با قرنطینه و مشکلات حمل و نقل و تأخیر کشتی ها مواجه بود. با این حال توانست به رشد خود ادامه دهد و بیش از چهار میلیون teu کانتینر بیشتر نسبت به بندر سنگاپور جابه جا کند. در رتبه های بعدی هشت بندر متعلق به چین جا خوش کرده اند. در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۳ درصد از توان عملیاتی را بنادر چین برعهده داشتند.

به طور کلی در یک نگاه در نیمه اول  سال ۲۰۲۱، ۲۰  بندر برتر جهان ۱۹۴.۸ میلیون TEU کانتینر جابه جا کرده بودند که در نیمه اول سال ۲۰۲۲ این رقم به ۱۹۲.۶ میلیون TEU رسید.

تحلیل های ارائه شده  از سوی تحلیلگران آلفا لاینر نشان می دهد در لیست ۲۰ بندر برتر جهان نسبت به سال قبل بندر جدیدی مشاهده نمی شود و بنادری که در سال قبل در این لیست قرار داشتند با جابه جایی در لیست توانسته اند خود را در لیست ۲۰ بندر جا ی دهند.

بر اساس این گزارش در بین کشور های اروپایی، بنادر روتردام در رتبه یازدهم با هفت میلیون و ۲۷۸ هزار teu کانتینر و بندر آنتورپ در مکان سیزدهم با ۶ میلیون ۷۷۰ هزار  و بندر هامبورگ با چهار میلیون و ۳۵۰ هزار کانتینر TEU در قعر جدول در رتبه بیستم قرار دارد.


در این راستا ۱۰ بندر عملکرد مثبت و ۱۰ بندر عملکرد منفی داشتند. از جمله بنادری که عملکرد مثبت داشتند می توان به بنادر  Ningbo-Zhoushan با ۸.۸ درصد، شنزن با ۴.۶ درصد، کینگدو با ۷.۱ درصد، تیانجین با ۲.۲ درصد، LA LB با ۲.۴ درصد، دوبی ۱.۲ درصد XIAMEN  با ۱.۴ درصد و NYNJ با ۱۱.۶ درصد  و لیم چانگ با ۴.۱ درصد و هامبورگ ۰.۹ درصد اشاره کرد.

در ادامه این گزارش آمده است شرکت های Maersk، CMA CGM،  Cosco و ONE و MSC بیشترین عملیات بندری را در اوایل ۲۰۲۲ به ثبت رساندند.

در پایان این گزارش آمده است هیچ  بندر آمریکایی در لیست ۲۰ بندر برتر جایی ندارد و بندر شانگهای در نیمه اول سال ۲۰۲۱ مقام اول را قبل از سنگاپور به خود اختصاص داده بود.

منبع