کد خبر: ۱۱۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
یک مقام مسوول در مرکز مطالعات خلیج فارس از اصلاح نام خلیج فارس در اطلس‌های کشورهای خارجی از جمله هند خبر داد.

مدیرعامل مرکز مطالعات خلیج فارس درباره صیانت از نام خلیج فارس و تصحیح آن در اسناد و مدارک و اطلس‎های دیگر کشورها گفت:متاسفانه علیرغم اینکه با نهادهای مختلف مکاتبه کردیم و آنها را به همکاری دعوت کردیم اما هیچ گونه همکاری موثر و عملیاتی با ما انجام ندادند.

مهندس روزبه پارساپور همزمان، با روز ملی خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار مارین تایمز اظهار کرد: وزارت امور خارجه در بعضی موارد اسناد و مدارکی را که ما در اختیار نداشتیم به منظور چاپ و نشر آنها در قالب کتاب الکترونیک به زبان‎های مختلف در اختیار ما گذاشتند اما از لحاظ کمک مادی و عملیاتی هیچ اقدامی نکردند.

وی با اشاره به اینکه همه اقدامات مرکز مطالعات خلیج فارس با هزینه خود مرکز و بدون اتکا به دولت بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‎های اعراب برای ثبت نام نادرست و تحریف شده خلیج فارس، به نظر انگیزه‎ای در دولتمردان برای دفاع از این نام و هویت ملی و فرهنگی وجود ندارد.

پارساپور افزود: این در حالی است که باید یک اتاق فکر با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و چند نهاد دیگر حتی موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب شکل گیرد که بتوانیم بهترین روش‎ها را برای دفاع از نام خلیج فارس و برخورد با کشورهایی که نام تحریف شده را استفاده می‎کنند، شناسایی و به کار ببریم.

وی با تاکید بر اینکه  برای دفاع از نام خلیج فارس نیازمند تشکیل اتاق فکر هستیم، تصریح کرد: دست ما به‎عنوان یک نهاد مردم نهاد بسته و کوتاه است و به کمک دولتمردان نیاز داریم، این در حالی است که اعراب برای کار غیرقانونی و نامشروع خود در تحرف نام خلیج فارس، هزینه می‎کنند اما ما دفاع از این هویت چندین هزارساله را رها کرده‌ایم.

اصلاح نام خلیج فارس در اطلس هند

مدیرعامل مرکز مطالعات خلیج فارس بیان کرد: این مرکز از سال 87 به همراه چند نفر از استادان و پژوهشگران به‌منظور دفاع و صیانت از نام خلیج فارس به عنوان یکی از منابع ملی کشور تشکیل شد و مهم‌ترین اقدامات آن رصد مطبوعات، کتاب‎ها و اطلس‎های کشورهای دیگر به منظور به کار بردن نام خلیج فارس است.

وی افزود: در همین راستا ما اطلس‎ها و یا مدارکی را که نام جعلی خلیج فارس را به کار برده‎اند شناسایی می‎کنیم و با مکاتبه با آنها سابقه تاریخی نام خلیج فارس و لزوم کاربرد این نام تاریخی را یادآوری می کنیم.

پارساپور درباره اقدامات این مرکز گفت: یکی از موفق‌ترین اقدامات مرکز مطالعات خلیج فارس اصلاح نام جعلی این پیکره آبی در اطلس کشور هند بود که در آن از نام جعلی استفاده شده بود به همین منظور از سه سال گذشته تا کنون با مکاتبه و رایزنی‎های مداوم  سرانجام توانستیم ثابت کنیم نام درست این دریا خلیج فارس است به طوری که در اطلس سال 2016 این کشور نام این دریا به نام خلیج فارس ثبت و تصحیح شد.

وی با اشاره به اینکه همین دستاورد را درخصوص کشورهای استرالیا و ترکیه نیز داریم، افزود: در حال تهیه یک کتابچه الکترونیکی هستیم تا بتوانیم کشورهایی مانند مصر را که سبقه تاریخی و فرهنگی دارند به ثبت  و کاربرد نام  تاریخی خلیج فارس دعوت و مجاب  کنیم.

وی درباره همکاری سازمان ملل با ایران در دفاع از نام خلیج فارس با بیان اینکه ما توانسته‎ایم از سازمان IMO (سازمان  بین المللی دریانوردی) برای نام خلیج فارس گواهینامه بگیریم، گفت: سازمان ملل نیز چندین بار بخشنامه به کشورهای مختلف ابلاغ کرده است که نام درست این دریا، خلیج فارس است و آنها را به استفاده از این نام دعوت کرده است.

پارساپور تاکید کرد: خلیج فارس، شناسنامه و هویت ملی ایران است و چندین هزار سال سبقه دارد و اگر نام این دریا به هر طریقی تغییر کند عقبه استراتژیک، سیاسی، امنیتی و جغرافیایی نه تنها برای ما بلکه برای منطقه دارد و تاثیر شگرفی بر امنیت منطقه می‎گذارد که بیشترین ضرر آن به ایران خواهد رسید.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: