تصاویر جدید از ناو بندر مکران

به گزارش مرین‌پرس، کانال قدرت دفاعی ایرانیان نوشت: در روزهای اخیر تصاویری جدیدی از «ناوبندر مکران» منتشر شده است که در این تصاویر چند نکته قابل توجه مشاهده می‌شود:

  • ناو بندر مکران
  • ناو بندر مکران در دست ساخت

نخست اینکه بر روی روسازه ناو، در جهت امکان نشست و برخاست بالگرد، سازه جدیدی ایجاد شده است. از لحاظ طولی این سازه و پد تقریبا ۳۰-۴۰ درصد از طول ناوبندر را شامل می‌شود، این به معنای طول حدودی ۸۰-۹۰ متری این پد و سازه است. از آنجایی که عرض این سازه برابر با عرض بدنه ناوبندر است، بنابر این عدد نیز حدود ۴۲ متر می‌باشد.

مساله بعدی عدم وجود آشیانه بالگرد است که احتمال دارد در ادامه پروژه تکمیل شود، چرا که از نظر فضای در دسترس برای ایجاد آشیانه محدودیتی وجود ندارد؛ از طرفی هم ماموریت های احتمالی این ناو وجود آشیانه برای بالگرد را الزام‌آور می‌کند.

شماره بدنه ناو مکران احتمالا 441 خواهد بود

همچنین مشاهده می‌شود که این ناوبندر احتمالا با شماره بدنه 441 به خدمت گرفته خواهد شد. نزدیک‌ترین شماره بدنه به این ناو، ناو خارک با شماره بدنه 431 است.

تجهیزات پدافندی و آفندی احتمالی نیز هنوز نصب نشده‌اند یا بر روی ناو دیده نمی‌شوند‌.

  • تصویر ماهواره‌ای از ناو بندر مکران
  • تصویر ماهواره ای از ناو بندر مکران در یارد کشتی سازی
منبع عکس: hisutton

جدیدترین تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده از «ناوبندر مکران» نشان می‌دهد که این شناور در نیمه دوم آذرماه به آب انداخته شده و از آن زمان، در حال گذراندن آزمایش‌های دریایی می‌باشد.

اینفوگرافیک شماتیک ناوبندر مکران
منبع عکس: hisutton

همچنین تصویر گرافیکی شبیه‌سازی شده از «ناوبندر مکران» را مشاهده می‌کنید؛ در رابطه با تجهیزات موجود و سازه ناو در تصویر تا اینجا فقط می‌توان با اطمینان از پد بالگرد سخن گفت، چرا که بدلیل عدم‌وجود تصاویر مناسب از تجهیزات و تسلیحات احتمالی ناو اطلاعاتی در دسترس نیست.

پیش از این در مطلبی با عنوان آشنایی با ناوبندر مکران (خلیج‌فارس) در خصوص این ناو مطالبی گفته شده بود. همچنین در آذر ماه سال جاری نیروی دریایی سپاه نیز از ناو شهید عبدالله رودکی رونمایی کرده بود که این ناو نیز یک ناو لجستیک و یک پایگاه دریایی برای عملیات ویژه آبی خاکی محسوب می‌شود. جهت آشنایی با این ناو نیز می‌توانید ویدئوهای مربوط به این ناو را مشاهده کنید.