کد خبر: ۹۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
سهام شرکت‏‎های کشتیرانی کاهش یافت
به عقیده کارشناسان صنعت کشتیرانی انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا به شکلی غیرقابل اجتنابی بر صنعت کشتیرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به عقیده کارشناسان صنعت کشتیرانی انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به شکلی غیرقابل اجتنابی بر صنعت کشتیرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، از هنگامیکه احتمال پیروزی ترامپ افزایش یافت قیمت سهام شرکت‏‎های کشتیرانی و قیمت نفت کاهش یافتند، این وضعیت با پیروزی ترامپ و ورودش به کاخ سفید ادامه پیدا کرده است.

کارشناسان موسسه مالی Fearnley معتقدند: "این انتخابات با خود عدم پایداری بسیار زیادی را به همراه خواهد آورد."

جاناتان استابو، اسپن لندمارک فرمستاد، و پدر نیکولای جارلسبی در یادداشتی عنوان کردند: "بسیار سخت است که تاثیر مشخصی را که این انتخاب بر قسمت‎های مختلف کشتیرانی خواهد داشت مشخص کرد. اما می توانیم حمل و نقل کانتینری را به عنوان یک پتانسیل در نظر بگیریم که در صورتیکه آمریکا بخواهد تغییری در سیاست های تجارت آزاد خود بدهد، به شدت متاثر می شود."

روز چهارشنبه (19 آبان 1395) و زمانیکه نتایج رای گیری انتخابات آمریکا باید اعلام می شد سهام شرکت های کشتیرانی در بازارهای آسیا کاهش یافت و این روند در بازارهای بورس اروپایی نیز به چشم خورد.

در بازارهای اروپایی سهام شرکت فرانت لاین 3.5 درصد در معاملات ابتدای روز کاهش یافت، سهام BW LPG نزدیک به شش درصد سقوط کرد، و سهام Wilhelmsen ASA هفت درصد پائین افتاد. سهام شرکت های انگلیسی تغییر اندکی داشت اما سهام شرکت دانمارکی مرسک 3.5 درصد افت کرد.

کریستین اندرسون، مدیر شرکت سرمایه گذاری Advance Gas، اظهار کرد که بازار چند روزی ملتهب خواهد بود اما سپس بهبود می یابد درست مانند شرایطی که در برگزیت بوجود آمد.

اریک نیکولای، از موسسه Arctic Securities، گفت: "کشتیرانی به عنوان بخش کوچکی از ساختار بازارهای مالی، ماهیتا با ناپایداری گره خورده است و تنها هدفش تسهیل تجارت جهانی است و انتخاب ترامپ به معنی تاثیر منفی بر کشتیرانی است."

وی معتقد است که با توجه به اینکه ترامپ قصد دارد واردات آمریکا را مشمول جریمه کند، کشتی‎های فله‎بر و کانتینری به زودی در بازارهای آمریکا متضرر می‎شوند.

نیکولای نوشت: "بروز جنگ تجاری تاثیر منفی بر رشد اقتصادی جهان خواهد داشت و بسیاری از بازارهای کشتیرانی را تحت تاثیر منفی خود قرار می‎دهد."

به اعتقاد کارشناسان صنعت کشتی‎های خودروبر نیز تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار می‎گیرد، در حالیکه هنوز اثر این انتخابات بر کشتی‎های نفتکش مشخص نیست.

به نظر می رسد در دوران ترامپ با توجه به سیاست‎های وی درباره تولیدات داخلی، تولید نفت این کشور افزایش یابد و بخش های مختلف صنعت نفت آمریکا تقویت شوند.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: