کد خبر: ۹۲۷۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰
سرمایه‎گذاری کنسرسیوم گرجستان و آمریکایی ADC برای ساخت بندر آناکلیا در دریای سیاه رسما کلید خورد؛ ساخت این بندر به ایجاد راه جدید دریایی میان چین و اروپا کمک می‎کند.

دولت گرجستان و کنسرسیوم توسعه آناکلیا (ADC) سرمایه‎گذاری برای ساخت و اداره بندر آبهای عمیق آناکلیا واقع در دریای سیاه را به ارزش 2.5 میلیارد دلار  نهایی کردند.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز،براساس توافقنامه و قرارداد امضا شده، دولت گرجستان حق امتیاز انحصاری ساخت، توسعه و بهره‎برداری بندر آبهای عمیق آناکلیا را به ADC می‎دهد. شرکت ADC اعلام کرده است که ساخت این بندر به ایجاد راه جدید دریایی میان چین و اروپا کمک می کند، این راه جاده تاریخی ابریشم را احیا خواهد کرد.

شرکت ADC متشکل از شرکت های TBC Holding گرجستان و Conti International آمریکاست.

بر اساس این توافق نامه دولت گرجستان نیز با سرمایه گذاری در حدود 100 میلیون دلار، مسیرهای راه آهن و حمل و نقل خشکی متصل به بندر آناکلیا را می سازد و توسعه می دهد.

جئورگی کویرکاشویلی، نخست وزیر گرجستان، اعلام کرد که ساخت این بندر طی 9 فاز تا پایان سال جاری میلادی آغاز می شود.

فاز نخست ساخت بندر آناکلیا طی سه سال به پایان می رسد و این بندر را در سال 2020 آماده بهره برداری و پذیرش کشتی های پست پانامکس می‎کند. در پایان فاز نخست، ظرفیت این بندر 800 هزار TEU خواهد بود.

بر اساس اظهارات نخست وزیر گرجستان، تنها در فاز نخست ساخت این بندر 586 میلیون دلار سرمایه‎گذاری خواهد شد.

شرکت ADC کلیه امور پیش از ساخت را طی قراردادی به شرکت مهندسی Van Oord دانمارک واگذار کرده است. بندر آبهای عمیق آناکلیا در سواحل دریای سیاه در زمینی به مساحت 400 هکتار احداث می‎شود.

ADC مجوز بهره برداری از این بندر را به مدت 52 سال از دولت گرجستان گرفته است. ظرفیت نهایی این بندر در پایان 9 فاز توسعه ای به 100 میلیون تن خواهد رسید.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
امیرعلی
|
United States
|
۱۳۹۵۱۰۱۰۱۶۲۱۴۸
0
0
ممنون جالب بود
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: