کد خبر: ۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۴
با پیوستن رسمی بیش از 55 کشور جهان به توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس در عمل یکی از دو گام لازم برای اجرایی شدن این توافق برداشته شد.

 با پیوستن رسمی بیش از 55 کشور جهان به توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس در عمل یکی از دو گام لازم برای اجرایی شدن این توافق برداشته شد. توافق پاریس تلاشی است برای قراردادن جهان در مسیر رشد کم-کربن و آینده ای پایدار.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز،بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، در حاشیه نشست اجرایی توافق پاریس در مقر سازمان ملل در نیویورک، عنوان کرد: "امیدوارم تا زمانیکه دوره دبیر کلی ام به پایان می رسد توافق نامه پاریس به مرحله اجرا رسیده باشد."

در نشست نیویورک 31 کشور دیگر مدارک تصویب توافق نامه پاریس را تحویل دادند تا به این ترتیب در مجموع 60 کشور جهان که 47.5 درصد انتشار گازهای گلخانه ای دنیا را بر عهده دارند، توافق نامه یاد شده را امضا کرده باشند. همچنان چند کشور دیگر که در مجموع 7.5 درصد انتشار گاز گلخانه ای دارند، باید این سند را امضا کنند تا توافق پاریس به اجرا درآید.

توافق نامه پاریس که در ماه دسامبر 2015 میلادی در اجلاس COP21 در پاریس به تصویب اعضای سازمان ملل رسید از کشورها می خواهد که با تغییرات آب و هوایی به مبارزه برخیزند. بر اساس این توافق کشورهای امضا کننده باید فعالیت های خود در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی را گسترش دهند و سرعت ببخشند و نیز سرمایه گذاری های خود در زمینه آینده با کربن پائین را افزایش دهند. این توافق به دنبال کاهش رشد دمای جهانی به میزان دو درجه سلسیوس است.

این توافق 30 روز پس از امضای حداقل 55 کشور با سهم 55 درصدی در تولید گازهای گلخانه ای وارد مرحله اجرایی می شود. در ماه سپتامبر 2016 دو کشور بزرگ الاینده جهان یعنی آمریکا و چین توافق پاریس را امضا کردند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: