کد خبر: ۹۱۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۹
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با نمایندگان جامعه دریایی گفت: نخستین اخبار رفع تحریم‌ها بیش از دیگر بخش‌ها از حوزه دریا و کشتیرانی شنیده شد که حس بسیار خوشایندی در مردم و مسوولان ایجاد کرد.

جمعی از نمایندگان جامعه دریایی به مناسبت هفته ملی دریانوردی و همچنین آغاز هفته دفاع مقدس با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش مارین تایمز، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک آغاز هفته دفاع مقدس و گرامی‌داشت شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی و همچنین تبریک هفته ملی دریانوردی حضور ایران در دریا را بسیار مثبت و خوب ارزیابی کرد .

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه بعد از جنگ نظام تصمیم گرفت که حضوری موثر در دریا داشته باشد، افزود: در دوران دفاع مقدس از اینکه نیروی خارجی بر روی ناوگان کشتیرانی کشور فعال بود احساس ذلت می‌کردیم لذا با پایان یافتن جنگ تحمیلی دانشگاهی در خارگ تاسیس شد تا نیاز نیروی انسانی کشور در این زمینه را مرتفع کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ایجاد توانایی در پرورش و آموزش نیروی متخصص باعث شد که نه تنها متخصص ایرانی را به جامعه دریایی خود وارد کنیم بلکه به تبع این مساله توانستیم در فعالیت‌های حوزه دریا و کشتیرانی نیز پشتیبانی‌های خوبی به‎وجود آوریم .

وی تصریح کرد: امروز با وجود پیشرفت‌های حاصله در بخش دریا و کشتیرانی متاسفانه اطلاع‌رسانی در این بخش ضعیف است لذا توصیه می‌کنم دستاوردهای صنعت دریایی را به صورت بهینه و درست به مردم معرفی کنید .

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این مطلب که لغو تحریم‌ها اتفاق مهمی در کشور بود که با همت دولت انجام شد، گفت: نخستین اخبار رفع تحریم‌ها بیش از دیگر بخش‌ها از حوزه دریا و کشتیرانی شنیده شد که استماع این اخبار حس بسیار خوشایندی در مردم و مسوولان ایجاد کرد.

ضرورت فعالیت بنادر با ظرفیت بیشتر

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تشریح ضرورت توسعه در کشور اظهار کرد: همه اذعان دارند، ایران در مسیر پیشرفت و تعالی قرار گرفته است لذا دولت برای نیل به این هدف ایجاد کریدور شمال به جنوب را در دستور کار قرار داده و در حال پیگیری این مهم است .

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه یکی از ضرورت‌های توسعه تقویت بخش دریاست و باید توجه داشت که اگر ایران به WTO ملحق شود جهش بزرگی در بعد تجارت در کشور ایجاد خواهد شد، اعلام کرد: لذا بایسته است بنادر ما با ظرفیت و وسعت بیشتری به فعالیت ادامه دهد.

در حوزه دریا محدودیتی نداریم

در این دیدار؛ محمد سعید نژاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با ارائه گزارش عملکرد حوزه دریا، دستاورد‌های این بخش را در دوران پسابرجام درخشان توصیف کرد .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح توسعه فعالیت‌ها بعد از لغو تحریم‌ها گفت: امروز در بخش دریا هیچ محدودیتی نداریم و نه تنها ناوگان ملی ایران در اقصی نقاط گیتی در حال تردد هستند بلکه کشتی‌های خارجی نیز بار دیگر به بنادر ایران بازگشته اند .

وی با اشاره به اینکه لغو تحریم‌ها فرصتی را ایجاد کرد تا سرمایه گذاران بار دیگر به کشور بازگشته و ظرفیت های بنادر ایران را مورد بررسی قرار دهند، خاطرنشان کرد: امروز مشاهده می شود که شرکت‌های بزرگ خارجی با رتبه‌های بالا درخواست سرمایه‌گذاری در فاز 3 بندر شهید رجایی دارند.

سعید نژاد با بیان این مطلب که توسعه بندر چابهار و شهید بهشتی یکی از اقدامات سازمان بنادر است، افزود: در بخش توسعه بنادر، سازمان بنادر و دریانوردی 300 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده و همچنین برای نیل به این مهم صندوق توسعه ملی نیز 403 میلیون دلار و قرارداد مشترک ایران و هند نیز تا به حال 150 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است .

وی ادامه داد : همچنین طرف هندی نیز 85 میلیون دلار به صورت مستقیم و مجزا در بخش توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری کرده است .

محمد سعید نژاد با بیان این مطلب که مطالعات گسترده ای با همکاری تمام ارگان‌های ذی ربط در سواحل انجام شده افزود : سازمان بنادر برای تجهیز و توسعه بنادر در بخش های تجاری و مسافری طرح های مهمی را در دست اجرا دارد .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این مطلب که امروز مشکلی در تامین نیروی انسانی متخصص در داخل نداریم گفت: 80 درصد متخصصین حوزه دریا ایرانی هستند و خوشبختانه ناوگان دریایی و بندری کشور در این بخش به شکوفایی رسیده است .

رفع تحریم بخش دریایی مرهون جلسات جامعه دریایی با تیم هسته‎ای

در ادامه این دیدار علی اکبر صفایی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با تشریح وضعیت صنعت حمل و نقل دریایی به توصیف شرایط رقابتی در حوزه دریا و ورود بخش خصوصی به صنعت کشتیرانی پرداخت و گفت: فضای حاکم به دریا بسیار رقابتی است و بخش خصوصی با سرمایه شخصی اقدام به تهیه کشتی کرده و مشاهده می‌شود که حدود 1000 شرکت در این بخش فعال هستند و این در حالی است که هر فروشگاهی برای فعالیت نیازمند مجوز های لازم است .

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران برجام را دستاورد مهمی دانست و اظهار کرد: قبل از امضای توافق جلسات متعددی را جامعه دریایی با آقای عراقچی به منظور تهیه متن برگزار کرد و معتقدیم اگر امروز تمام محدودیت های بخش دریا برچیده شده است به دلیل همان جلسات بود .

وی با بیان اینکه در جهان بیش از 85 درصد تجارت از طریق دریا صورت می گیرد که این میزان در ایران به 95 درصد بالغ می‌شود، ادامه داد: شرکت ملی نفتکش یکی از شرکت‌های مهم در این بخش محسوب می‌شود که در دوره دوم ریاست جمهوری جناب هاشمی خصوصی سازی شد تا فعالیت‌هایش به شکل بهینه‌تری انجام شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: