کد خبر: ۸۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸
شرکت اپراتور بندری و پایانه‎ای DP World امارات برنده حق امتیاز 30 ساله مدیریت و توسعه بندر چند منظوره Barbera در جمهوری سومالی‎لند شد.

شرکت اپراتور بندری و پایانه‎ای DP World امارات برنده حق امتیاز 30 ساله مدیریت و توسعه بندر چند منظوره Barbera در جمهوری سومالی‎لند شد، این قرارداد می تواند به طور خودکار تا 10 سال تمدید شود.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، بر اساس قرارداد منعقد شده میان DP World و دولت سومالی لند، شرکت اماراتی اقدام بهتشکیل یک شرکت سرمایه گذاری مشترک (JV) می کند که 65 درصد سهام آن متعلق به خودش و مابقی آن متعلق به دولت سومالی لند است.

مقدار سرمایه گذاری در این پروژه 442 میلیون دلار پیش بینی شده است که شامل توسعه مرحله نخست بندر می‎شود. در مرحله نخست یک اسکله با طول 400 متر و و محوطه ای به مساحت 250 هزار متر مربع ایجاد و به تجهیزاتی مانند جرثقیل و لیفتراک مجهز می‎شود.

بنابر اعلام DP World ساخت ادامه اسکله 12 ماه پس از اجرای مفاد قرارداد آغاز می شود که تکمیل آن نزدیک به 24 ماه زمان می‎برد.

سرمایه 442 میلیون دلاری مورد نیاز در این قرارداد به صرت مرحله ای و با توجه به حجم محموله‎های بندری صرف توسعه بندر می شود. انتظار می رود توسعه این بندر بتواند یک هاب منطقه ای کالا ایجاد و به تشکیل منطقه آزاد اقتصادی سومالی لند کمک کند. تمرکز اصلی این بندر بر روی جابجایی محموله های کانتینری خواهد بود حال آنکه خواهد توانست محموله های دیگر را نیز بپذیرد.

سلطان احمد بن سلیمان مدیرعامل DP World، اعلام کرد: "سرمایه گذاری بر روی این بندر آبهای عمیق خطوط کشتیرانی بیشتری را به شرق آفریقا جلب می‎کند و مدرنیزه کردن آن به عنوان کاتالیستی برای رشد اقتصاد این کشور و منطقه عمل خواهد کرد".

بندر باربرا یک دسترسی جدید برای رسیدن به دریای سرخ ایجاد می‎کند و برای DP World به عنوان مکمل بندر جیبوتی در شاخ آفریقا محسوب می شود.

جمهوری سومالی‌لند نامی است که قبایل پنج استان شمالی سومالی از ۱۹۹۱ به خود داده و از کشور سومالی جدا شده‌اند.در حالیکه سومالی در این مدت دچار هرج و مرج و خونریزی بوده  جمهوری خودمختار سومالی‌لند از ثبات و آرامش نسبی برخوردار است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: