کد خبر: ۸۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
بخشی از پایانه جدید کانتینری بندر مومباسا افتتاح شد. این پایانه ظرفیت بندر مومباسا را از 1.5 میلیون TEU کنونی به 1.6 میلیون TEU افزایش می‎دهد.

کنیا بخشی از پایانه جدید کانتینری خود را در بندر مومباسا افتتاح کرد، این کشور انتظار دارد با راه‎اندازی کامل این پایانه ظرفیت حمل محموله‎های بزرگترین بندر این کشور 50 درصد افزایش یابد.

به گزارش گروه بین‎الملل مارین تایمز، ساخت این پایانه که با هزینه 30 میلیارد شیلینگ (296 میلیون دلار) انجام شده است در ماه مارس 2012 آغاز شد و در فوریه 2016 به پایان رسید. تامین مالی این پروژه توسط وامی از ژاپن انجام گرفت و قرار است کنیا این وام را در مدت 440 سال به طرف ژاپنی بازگرداند.

این پایانه دروازه ای برای شرق و مرکز آفریقا است و می تواند ضمن واردات سوخت و کالاهای مصرفی، می‎تواند صادرات چای و قهوه از کشورهای محصور شده در خشکی نظیر اوگاندا و رواندا را تسهیل کند.

اوهورو کنیاتا، رئس جمهوری کنیا که در مرام افتتاح این پایانه حضور داشت، اعلام کرد که این پایانه می تواند "دوران جدیدی در توسعه بنادر کشور و تسهیل تجارت بین المللی منطقه باشد". وی افزود که افزایش ظرفیت بندر مومباسا بسیار حیاتی بوده است زیرا که میدان های نفت و گاز  زیادی در سال های گذشته در این منطقه کشف شده اند.

شرکت Tullow Oil انگلیس و Africa Oil در سال 2012 میلادی در شمال غربی کنیا موفق به اکتشاف نفت شده بودند. ذخایر قابل بازیافت این میدان نفتی 750 میلیون بشکه نفت است. انتظار می رود تولید تجاری این میدان در سال 2017 آغاز شود.

از سوی دیگر، اوگاندا نیز موفق به کشف میادین نفتی شده است. تانزانیا، همسایه دیگر کنیا نیز اکتشافات گازی داشته است.

پایانه کانتینری جدید کنیا می‎تواند 550 هزار TEU را در سال جابجا کند و ظرفیت بندر مومباسا را از مقدار 1.5 میلیون TEU کنونی به 1.6 میلیون TEU افزایش دهد.

هنری روتیچ، وزیر اقتصاد کنیا، گفت: "انتظار داریم ظرف پنج سال و پس از تکمیل فاز دوم این پایانه ظرفیت بندر را به 2.5 میلیون TEU برسانیم".

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: