کد خبر: ۸۷۵۶
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۴
گروهی از دانشمندان بین‌المللی در تلاش هستند تا گونه‌ای از مرغ دریایی منقرض شده را احیا کنند.
یک گروه بین‌المللی از دانشمندان در نظر دارند گونه‌ای مرغ دریایی را که 200 سال پیش منقرض شد، احیاء کنند.

به گزارش مارین‌تایمز، great auk   پرنده‌ای است که آخرین بار 200 سال پیش در سواحل انگلیس دیده شد. این پرنده قدرت پرواز ندارد و حدود 75 تا 85 سانتی متر قد و پنج کیلوگرم وزن دارد.

این گونه پرنده تا قبل از انقراض نهایی در اواسط قرن 19، در سراسر ساحل اقیانوس اطلس از شمال اروپا تا ایسلند، کانادا و شرق آمریکا پرواز می‎کردند. اکنون یک گروه بین‌المللی از دانشمندان به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص احیای این مرغ دریایی در جزایر فار (Farne) واقع در ساحل شمال شرق انگلیس، دیدار کرده اند.

برای احیای این پرنده، ژنهای مهم به ویژه ژن‌هایی که مشخصه great auk است، در سلول‌های نزدیکترین جاندار به این مرغ دریایی که پنگون‌های منقار تیغی ( razorbill) است، ویرایش خواهد شد.

تام گیلبرت، کارشناس دی.ان.ای باستان در مرکز ژئوژنتیک دانشگاه کپنهاگ در این نشست بین‌المللی با ارائه گزارشی از نتیجه اولیه توالی یابی خود از ژنوم‌های Great Auk و پنگون منقار تیغی، تایید کرد که آنها از لحاظ ژنتیکی بسیار نزدیک هستند.

دانشمندان در نظر دارند که دی.ان.ای great auk را از سنگواره ها و یا اندام‌های حفظ شده این پرنده استخراج کنند و بعد با استفاده از داده‌های دیجیتالی مجموعه کد ژنتیکی این جاندار و یا ژنوم آن را توالی یابی کنند.

سپس جنین های بارور شده در بدن پرنده‌ای که به اندازه کافی برای گذاشتن تخم great auk، بزرگ باشد، کاشته می‌شود؛ این پرنده احتمالا یک غاز است.

پیش از قرن شانزدهم، فراوانی این گونه پرنده چنان بود که کلونی های آن شامل صدها هزار قطعه پرنده در طول فصل تولیدمثل سواحل را پر می کردند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: