کد خبر: ۸۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: در تازه‎ترین بررسی‎های انجام شده نشانه‎های بسیار امیدوارکننده و خوبی در خصوص وجود منابع هیدرات گازی در دریای عمان بدست آمده است.

 مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در خصوص برنامه‌های جدید در حوزه اکتشافات در دریای عمان گفت: در این ارتباط  طرح مطالعاتی تحقیقاتی تعریف و توسط پژوهشگاه صنعت نفت به سفارش مدیریت اکتشاف اجرا شد که با توجه به داده‎هایی که در دریای عمان وجود داشت نشانه‎های بسیار امیدوارکننده و خوبی در خصوص  وجود منابع  هیدرات گازی در دریای عمان بدست آمده است.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، مهندس سید صالح هندی امروز (دوشنبه ،25 مرداد) در نشست خبری بررسی دستاوردهای فناورانه صنایع نفت و گاز فراساحل" با بیان اینکه  تا به حال در دریای عمان فعالیت حفاری نداشتیم و اطلاعات بسیار محدودی از آن منطقه در  اختیار ما  بود افزود: براساس آخرین یافته‌های علمی و فناورانه در حوزه ژئوفیزیک یا عملیات لرزه نگاری، خوشبختانه ما توانستیم با استفاده از  فناوری تفسیر لزره نگاری در آب های دریای عمان  و  اطلاعاتی که در ساحل وجود داشت اطلاعات لرزه نگاری در خصوص وجود ذخائر هیدرات گازی در این دریا  را به نوعی تعبیر و بازپردازش کنیم.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه این فناوری در حال حاضر در اختیار دو سه کشور در دنیا است که با هزینه بسیار گزافی برای دیگر شرکتها انجام می‎دهد، گفت: خوشبختانه  از طریق نظام جامع پژوهش و فناوری وزارت نفت، این پروژه تعریف شد و در حال حاضر شرکت نفت می تواند از طریق این فناوری بومی با اطلاعات کم لرزه نگاری در منطقه، در مورد وجود یا عدم وجود ذخائر نفت و گاز در آب‌های عمیق اظهار نظر کند.

هندی یادآور شد: ما در برنامه پنج ساله ششم، فاز دو این عملیات اکتشافی را در دستور کار داریم که با قطعیت بیشتری بتوانیم درباره وجود منابع هیدرات گازی در دریای عمان اظهار نظر کنیم. البته باید به عملیات حفاری در آب‌های عمیق با هدف اثبات کشف منابع هدیرات گازی نیز اقدام کنیم که آن هم فناوری خاص خود را دارد البته تجربه آن را در دریای خزر داریم ولی تابحال چنین تجربه ای را در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان نداشته ایم و باید از  تجربه خزر استفاده کنیم.

او با بیان اینکه اکتشاف یک پدیده دراز مدت است که از شروع یک پروژه تا زمان اکتشاف به طور متوسط هفت سال طول می کشد، تصریح کرد: ما تقریبا دیگر انتظار کشف میادین بزرگی مانند آزادگان یا پارس جنوبی در نفت و گاز  را  نداریم و باید به دنبال مخازن کوچک‌تر و غیر متعارف باشیم به همین دلیل اکتشاف این منابع در اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت که در این ارتباط تا به حال فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

هندی افزود: از آنجا که اکنون توسعه و تولید از منابع غیرمتعارف توجیه اقتصادی ندارد تنها در صورت مواجه شدن با محدودیت منابع نفتی یا افزایش مجدد قیمت نفت، توسعه ذخائر جدید در دستور کار قرار گیرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: