آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۸۶۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
در برنامه ششم توسعه، تولید 100 تن خاویار پرورشی پیش‌بینی شده که ظرفیت‌های تحقق آن در کشور وجود دارد و همه باید در این زمینه همکاری کنند.
ایران با توجه به توان طبیعی و علمی در پرورش ماهیان خاویاری، باید کرسی و برند تولید و صادرات خاویار در جهان را حفظ کند.

به گزارش مارین تایمز، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و مرکز بازسازی ذخایر ماهیان خاویار مجتمع تکثیر و پرورش شهید بهشتی سنگر رشت اظهار کرد: در برنامه افق 1404 سالانه تولید دو میلیون تن در بخش آبزی پروری هدف‌گذاری شده که باید همه تلاش کنند تا ساز و کارهای این میزان تولید فراهم شود.

عباس رجایی افزود: در برنامه ششم توسعه، تولید سالانه 20هزار تن گوشت و 100 تن خاویار پرورشی پیش‌بینی شده که ظرفیت‌های تحقق آن در کشور وجود دارد و همه باید در این زمینه همکاری کنند.

وی ادامه داد: در برنامه افق 1404، افزایش سرانه تامین پروتئین به 60 کیلوگرم پیش‌بینی شده که 50درصد آن باید از طریق گوشت سفید و آبزی‌پروری تامین شود.

رجایی اظهار داشت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن از شعار به عمل، کارهای جدیدی در بخش آبزی پروری در حال انجام است که به همین منظور، کشور به سه منطقه استانی تعریف شده که سه نفر از اعضای هیات مدیره شرکت مادر تخصصی کشاورزی متولی این استان ها تعیین شده‌اند.

وی تاکید کرد: خاویار ایران، برند جهانی دارد و باید ایران در تولید و صادرات ماهیان خاویاری جایگاه خود را حفظ کند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی ادامه داد: برای عملیاتی شدن و حمایت از برنامه‎های تولید خاویاری ایران، امروز تفاهمنامه‎ای با موسسه بین‎المللی تاسماهیان خزر امضا شد تا از توانمندی‌های علمی آن در توسعه ذخایر دریای خزر استفاده شود.

وی اظهار کرد: علاوه بر این اقدامات، دبیرخانه بین‌المللی نیز برای پیگیری برنامه‌های خاویاری در جهان و ساماندهی امور خاویاری داخلی و حفظ برند و تجارت خاویار ایران و شناسایی ظرفیت‌های بین‌المللی در تهران ایجاد شده است.

رجایی گفت: این دبیرخانه، شیوه فرآوری، تنوع بخشی و بسته‌بندی خاویار و سایر مشتقات ماهیان خاویاری و اجلاس‌های بین‌المللی را دنبال خواهد کرد.

وی با بیان این که اولین مرکز فوق مدرن مکانیزه فرآوری و تولید خاویار ایران بزودی در گیلان افتتاح می‌شود، افزود: می‌‌کوشیم تا از روش‌های مدرن استحصال خاویار استفاده شود که با استانداردهای جهانی بهداشت مطابقت داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: علاوه بر سازمان های دولتی، تشکل های غیردولتی نیز در بخش توسعه آبزی پروری فعال هستند و سرمایه‌گذارانی از کشورهای خارجی از جمله کشورهای اروپایی حاضر شده اند که در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله اول 250 میلیون دلار سرمایه گذاری در حوزه خاویار در ایران صورت می‌گیرد که بیشترین این سرمایه‌گذاری در استان مازندران انجام می‌شود و در صورت نشان دادن علاقه در استان‌های گیلان و گلستان نیز انجام خواهد شد که می تواند نتایج خوبی برای کشور در پی داشته باشد.

مدیرعامل مادر تخصصی خدمات کشاورزی به همراه هیاتی، از موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و مرکز بازسازی ذخایر ماهیان خاویار مجتمع تکثیر و پرورش شهید بهشتی سنگر رشت بازدید کرد. در پایان این بازدید تفاهم‌نامه همکاری بین موسسه بین المللی تاسماهیان خزر و شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی امضاء شد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: