کد خبر: ۸۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۷
عمان و ایران برای تغییر مسیر و طراحی خط لوله زیردریایی گاز به منظور وارد نشدن به آب های تحت کنترل امارات عربی متحده، به توافق رسیدند.

وزیر نفت و گاز عمان روز چهارشنبه در گفت وگو با رویترز، اعلام کرد عمان و ایران برای تغییر مسیر و طراحی خط لوله زیردریایی گاز به منظور وارد نشدن به آب های تحت کنترل امارات عربی متحده، به توافق رسیدند.

به گزارش مارین تایمز، محمد بن حمد الرمحی افزود: عمان و ایران در مرحله پیشرفته طراحی این خط لوله هستند و در مورد راهکارهای طراحی عمیقتر خط لوله نسبت به طراحی اولیه به توافق رسیدند تا این خط لوله از مرزهای آبی هیچ کشور ثالثی عبور نکند.

وی گفت: این خط لوله بجای طراحی در عمق 300 متری که پیش از این مورد نظر بود، قرار است در عمق یک هزار متری زیر سطح دریا طراحی شود و این خط لوله همچنین اندکی کوتاهتر خواهد شد.

الرمحی مشخص نکرد که این خط لوله گاز به چه علت وارد آب های امارات نخواهد شد؛ مقام های عمان و امارات پیش از این درباره این پروژه بحث کرده اند، اما روشن نیست که آیا امارات موافقت خود را با این پروژه اعلام کرده یا با مسیر عبوری از آب های این کشور مخالفت کرده است.

مقام های امارات بطور علنی درباره این موضوع صحبتی نکرده اند.

الرمحی گفت: عمان همچنان انتظار دارد تا پیش از پایان سال 2016 شرکت ها را برای حضور در مناقصه مهندسی، تهیه و ساخت این پروژه دعوت کند.

وی از برآورد هزینه این پروژه خودداری، اما تاکید کرد که این خط لوله را ایران و عمان بر اساس سهم 50 - 50 تامین اعتبار خواهند کرد.

این مقام عمانی افزود: عمان مذاکراتی را با طرف های ژاپنی، کره ای و چینی برای تامین اعتبار (فاینانس) پروژه آغاز کرده و استقبال خوبی از آن شده، بنابراین فاینانس پروژه مشکلی نخواهد داشت.

وزیر نفت و گاز عمان پیش بینی کرد که این خط لوله دو سال پس از امضای قرارداد با شرکت های سازنده به بهره برداری برسد، اما در عین حال گفت که قیمت گاز ممکن است پروژه را به تاخیر اندازد.

وی با بیان اینکه این خط لوله در شرایط امروز بازار سودآور نخواهد بود، افزود: من نسبت به آینده قیمت های نفت و گاز خوشبین نیستم؛ ما با شریکان خود در این زمینه که بازار خیلی امیدوارکننده نیست تفاهم داریم.

رویترز گزارش داد: ایران و عمان در سال 2013 توافقنامه انتقال گاز طبیعی به عمان را امضا کردند و ارزش این قرارداد در دوره ای بیش از 25 سال حدود 60 میلیارد دلار برآورد شد. در پی لغو تحریم های ایران در ماه ژانویه، دو کشور ایران و عمان تلاش خود را برای اجرای این پروژه احیا کردند. اما موضوع قیمت گاز و فشارهای آمریکا بر عمان نیز موجب تاخیر در این پروژه شده بود.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: