کد خبر: ۸۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
شرکت استات اویل حفاری یک چاه تزریق گاز CO2 دیگر را در میدان فراساحلی Snøhvit در آبهای نروژ آغاز کرد.

سکوی حفاری Songa Enabler متعلق به شرکت Statoil نروژ حفاری یک چاه تزریق گاز CO2 دیگر را در میدان فراساحلی Snøhvit در آبهای نروژ آغاز کرد.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز،این میدان گاز تنها پروژه LNG جهان است که CO2 در آن به طور مجزا محبوس شده و در ساختارهای دریایی ذخیره می شود.

این پروژه شامل حبس 650 هزار تن CO2 در سال، معادل گاز خروجی 400 هزار خودرو است. تاکنون چهار میلیون تن دی اکسید کربن میدان فراساحلی Snøhvit در ساختارهای زمین‎شناسی زیردریایی ذخیره شده است. نظارت دائمی بر گاز ذخیره شده انجام می شود تا از ورود آن به ذخایر اصلی گاز طبیعی اطمینان حاصل شود.

در سال 2013 پروژه جدیدی برای حفاری چاه‎های تزریق CO2 آغاز شد تا جایگزین تاسیسات تزریق قبلی شود که ممکن بود به کارگیری بیشتر آنها موجب ترکیب گاز طبیعی و دی اکسیدکربن شود.

در تابستان 2015 خطوط لوله و تاسیسات مورد نیاز تزریق CO2 نصب شدند و به شبکه پیشین میدان Snøhvit متصل شدند.

پس از نصب اولین تزریق کننده های CO2، حلقه چاه‎های تولید گاز جدیدی در این میدان حفر می‎شود. این میدان گازی تولید خود را در سال 2007 برای اولین بار آغاز کرد. انتظار می‎رود حفاری چاه های تزریق CO2 در این میدان تا کریسمس امسال به طول بیانجامد.

میدان Snøhvit نخستین میدان نروژ است که در آن همه تاسیسات تولیدی به صورت زیردریایی به کار رفته است. تجهیزات تولیدی این میدان در عمق 250 تا 345 متری سطح دریا و در بستر آب نصب شده اند. این تاسیسات به گونه ای طراحی شده‎اند که کشتی‎های ماهیگیری عبوری در این منطقه و این تاسیسات هیچگونه صدمه ای به یکدیگر وارد نکنند.

میدان Snøhvit ظرفیت تولید 4.2 میلیون تن LNG در سال را دارد. این مقدار گاز از طریق خط لوله زیردریایی به طول 143 کیلومتر به خشکی منتقل می شود. ذخایر گازی این میدان می‎توانند تا سال 2055 تولید این میدان را تضمین نمایند.

تاسیسات مایع سازی گاز تولید شده در این میدان شمالی ترین تاسیسات LNG جهان است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: