کد خبر: ۸۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات با ترکمنستان می‎توان گاز این کشور را به صورت LNG از جنوب کشور صادر کرد.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره مذاکره با ترکمنستان برای سواپ گاز این کشور به صورت LNG گفت: با توجه به برنامه ایران برای راه‎اندازی تاسیسات LNG در جنوب کشور و فراهم شدن صادرات گاز به صورت LNG، در آینده در نظر داریم که سهم بیشتری را در بازار جهانی گاز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در گفتگو با مارین تایمز اضافه کرد: بر این اساس مذاکراتی با ترکمنستان که تولیدکننده بزرگ گاز به شمار می‎رود انجام شده است تا در این پروژه مشارکت داشته باشد.

حمیدرضا عراقی ادامه داد: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات با ترکمنستان می‎توان گاز این کشور را نیز به صورت LNG از جنوب کشور صادر کرد.

ایران هم اکنون فاقد تاسیسات LNG  است و اجرای  طرح های LNG به علت تحریم متوقف شد. اما پس از رفع تحریم ها، مذاکره با شرکت های بین‏‏‎المللی برای راه اندازی این تاسیسات و صادرات گاز به صورت LNG فراهم شده است.

از طریق LNG، گاز طبیعی به صورت مایع درآمده و قابلیت صادرات به مناطق دوردست از طریق شناورهای مخصوص را پیدا می کند.

کشور ترکمنستان که در آسیای مرکزی و شمال شرقی ایران واقع شده از بزرگترین تولیدکنندگان گاز در جهان به شمار می رود. این کشور هم اکنون گاز خود را از طریق خط لوله به سمت اروپا صادر می کند که هزینه سنگینی را به این کشور متحمل می کند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: