کد خبر: ۸۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان گفت:هیچ‌گونه برنامه و طرحی برای واگذاری طرح طبیعت‎گردی و گردشگری آشوراده به بخش خصوصی نداریم و در این ارتباط نیز مذاکره‎ای با سرمایه‎گذاران و بخش خصوص انجام نداده‎ایم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با اشاره به اینکه هنوز آشوراده به بخش خصوصی واگذار نشده است، گفت: ابتدا باید مراحل تدقیق این طرح در اراضی واقعی انجام شود و پس از آن نوبت به بررسی‎های حقوقی و مدل واگذاری این طرح می‎رسد.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، آشوراده، که نامی آشنا برای مردم استان گلستان و دوستداران طبیعت و محیط زیست است، تنها جزیره ایرانی دریاچه خزر است. جزیرهای در میانکاله در استان گلستان که سالها قبل جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد و در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌های پر اهمیت دنیا قرار گرفت. این جزیره که قابلیت‎ها و پتانسیل‎های باالایی برای طبیعت‌گردی و جذب گردشگر دارد تاکنون با مشکلات و مسائل خاصی روبه رو بوده است اما آخرین موضوعی که درباره جزیره آشوراده در رسانه‎های مختلف و حتی در بین مردم استان گلستان و حتی دوستداران طبیعت مورد توجه قرار گرفته بود، طرحی بود که معاون اول ریس‌جمهور با سفر به این استان در راستای طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده تعریف کرد. به تبع آن موافقان و مخالفان این طرح هر کدام جداگانه به انتشار خبرهای مختلفی همت گماردند و هر کدام در راستای محکم کردن حرف و استدلال خود میخ کوبیدند تا اینکه به همین واسطه نظرات متعدد و مختلفی در این باره ایجاد شد و کار را به جایی رساند که مردم نمی‎دانستند کدام خبر و استدلال را باور داشته باشند.

این در حالی است که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان در گفتگو با مارین تایمز اعلام کرد که نه تنها هیچ‌گونه برنامه و طرحی برای واگذاری طرح طبیعت‎گردی و گردشگری آشوراده به بخش خصوصی نداریم بلکه تاکنون هیچ گونه فراخوان، اعلام همکاری و مذاکره ای هم در این خصوص با شرکت ها و سرمایه گذاران انجام نداده ایم.

رضا مروتی با اشاره به اینکه آنچه استانداری گلستان درباره جزیره آشوراده دنبال کرده است طرح «ساماندهی طبیعت‌گردی و گردشگری » بوده است، گفت: این طرح نه تنها در جزیره آشوراده که در همه پارک‎های حیات وحش و مناطق حفاظت شده پیگیری می‎شود بنابراین باید بدانیم که اولویت استانداری گلستان و دیگر نهادهای مربوطه با این موضوع بحث طبیعت گردی در این جزیره است.

وی تصریح کرد: ما کار را در این جزیره، بر اساس کار مطالعاتی آغاز کردیم تا بتوانیم طرح از پیش ‎تعیین‌شده‎ای با تایید سازمان حفاظت محیط زیست با رعایت همه مباحث و ملاحظات تهیه کنیم تا ارزیابی مخاطرات زیست محیطی را نیزدر برداشته باشد.

این مقام مسوول در استانداری استان گلستان یادآور شد: معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان مطالعات طرح اولیه را آغاز کرد و پلان زون‌بندی‎ها در این جزیره را تهیه کرد به صورتی که در همه مراحل 100 درصد حجم طرح‎ها به قاعده موضوعات طبیعت‌گردی بوده و بر اصول ذکر شده در کنوانسیون رامسر و بر اساس چارچوب حفاظت‎های زیست محیطی انجام شده است.

مروتی در ادامه گفت: دامن زدن به مسائل زیست محیطی توسط برخی تشکل‌ها، اجرای طرح گردشگری آشوراده را با حساسیت‌هایی مواجه کرد و به همین علت مقرر شد، ارزیابی‎های طبیعی و زیست محیطی این طرح توسط دو مشاور استانداری و محیط زیست به صورت همزمان انجام شود.

موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با کلیات طرح طبیعت‎گردی آشوراده

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: ارزیابی مخاطره‎ای انجام شد و نتایج به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد آنها اصلاحاتی را درباره آن طرح خواستار شدند که پس از انجام آن اصلاحات، سازمان حفاظت محیط زیست نیز با کلیات طرح طبیعت‎گردی آشوراده موافقت کرد و مهر تایید خود را بر آن زد.

وی با اشاره به اینکه اکنون طرح مذکور به تدقیق و پیاده سازی در محل از لحاظ نقطه یابی نیاز دارد که خود سازمان حفاظت محیط زیست باید این کار را انجام دهد ، اظهار کرد: پس از این کار کمیته ملی طبیعت گردی و گردشگری باید این طرح را به تصویب رساند تا ما بتوانیم پس از آن مسائل حقوقی و روش واگذاری این طرح را بررسی کنیم.

آشوراده ، کیش دوم نمی‎شود

مروتی تاکید کرد: همه افرادی که درباره مشکلات زیست محیطی طبیعت گردی آشوراده، واگذاری آن به بخش خصوصی و حتی تبدیل شدن این جزیره به کیش دوم سخن می‎گویند فقط افرادی هستند که می‎خواهند اقدامات خوب دولت  را در حوزه گردشگری، حفاظت از محیط زیست و همکاری با بخش خصوصی زیر سوال برند این در حالی است که تاکنون هیچ مشکلی با اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده برای محیط زیست این جزیره ایجاد نمی‎شود.

مروتی درباره این اظهارات که آشوراده، کیش دوم می‎شود، گفت: کسانی که اینگونه اظهارنظر می کنند هیچ گونه اطلاعاتی درباره جزیره  آشوراده ندارند زیرا این جزیره 680 هکتار است که فقط 380 هکتار آن قابلیت و پتانسیل گردشگری دارد این در حالی است که کیش 91 کیلومتر مربع وسعت دارد.

وی با اشاره به اینکه پس از تصویب کمیته ملی طبیعت گردی و گردشگری بررسی برای مدل واگذاری آن آغاز می‎شود، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که بحث‎های زیرساختی را خود دولت انجام دهد به صورتی که اعتباری برای این کار در نظر گرفته و زیرساخت‌ها توسط دولت مهیا شود و پس از آن تجهیز و بهره‌برداری از آنها به بخش خصوصی واگذار گردد. البته ممکن است مدل‌های دیگر واگذاری نیز مد نظر قرار گیرد.

بخش خصوصی در آشوراده یله و رها نیست

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: باید گفته شود که بخش خصوصی در این جزیره نمی تواند در همه جای این جزیره هر فعالیتی را که مایل است  انجام دهد بلکه بر اساس همان زون بندی‎ها و نوع فعالیت، می‎تواند کار خود را آغاز کند.

وی افزود: رویکرد دولت و استانداری رویکرد محیط زیستی است بنابراین هیچ گاه اقدامات ضد زیست محیطی در این جزیره  انجام نخواهد شد.

در آشوراده هیچ هتلی ساخته نخواهد شد

مروتی با اشاره به اینکه در آشوراده هیچ هتلی ساخته نخواهد شد، گفت: طبق این طرحی که اکنون برای آشوراده تهیه شده است همه بار سنگین گردشگری به خارج از این جزیره هدایت می‎شود به صورتی که هتل‌ها، مراکز خرید و مراکز تفریحی دیگر به هیچ عنوان در این جزیره ساخته نخواهد شد تا آرامش آن از بین نرود در واقع ساخت همه این موارد به بندر ترکمن، بندر گز و... منتقل می‎شود.

وی افزود: البته آنطور که عده‎ای سودجو می‎گویند جزیره آشوراده بکر است، بکر نیست زیرا تا سال 77 بیش از 1800 نفر در این جزیره زندگی می‎کردند که هنوز بقایای زندگی آنها اعم از مسجد، بهداری، مدرسه، مرکز ماهیان خاویاری و ... در این جزیره وجود دارد البته به لحاظ دارا بودن پتانسیل‎های زیادی که آشوراده برای طبیعت گردی داردبه آن جزیره بکر می‎گویند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به شایعه پراکنی عده ای سودجو اشاره و تصریح کرد: عده‎ای با نظرات خود این جزیره را به گونه‎ای معرفی کرده‎اند که افرادی که تاکنون آن را ندیده‎اند، گمان می‎کنند آشوراده، جزیره ای  با پوشش گیاهی زیاد و درختان بلند سربه فلک کشیده است در حالی که پوشش گیاهی این جزیره بوته‌های تمشک، گیاهان خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی نظیر خرگوش، قرقاول، کبک، پرندگان دریایی و… در آن یافت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در کل ما سعی بر آن داشته‎ایم که مبانی طرح طبیعت گردی آشوراده را بر دو پایه محیط زیست و طبیعت گردی قرار دهیم و پس از این دو پایه، به گردشگری نیز توجه داشته باشیم.

مروتی در پایان اظهار کرد: اکنون باید اعضای کمیته تدقیق مشخص شود و پس از آن، طرح «طبیعت‌گردی و گردشگری آشوراده» به تصویب کمیته ملی طبیعت‌گردی و گردشگری برسد و پس از آن ما برای مدل واگذاری آن بررسی را آغاز کرده و تصمیم گیری کنیم.

به گزارش مارین تایمز؛ جزیره آشوراده در کنار خلیج گرگان با عمق حداکثر دو متر، دارای حداقل ساحل ماسهای است و به دلیل موجهای آرامی که دارد برای پرورش ماهیان دریایی بسیار مناسب است. سالانه میلیونها پرنده از دنیا به این مرکز مهاجرت میکنند و حدود 40 سال است که تحت حفاظت محیطزیست قرار دارد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: