آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۸۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
وزیر حمل و نقل هند گفت: این کشور تمام تلاش خود را برای اجرای هرچه سریعتر طرح توسعه بندر چابهار بکار می گیرد.
وزیر حمل و نقل هند اعلام کرد بهره برداری تجاری از بندر به روز شده چابهار از یک سال و نیم تا دو سال آینده آغاز می شود.

به گزارش مارین تایمز ،پون رادهاکریشنان روز جمعه در گزارشی به پارلمان هند اظهار کرد این کشور تمام تلاش خود را برای اجرای هرچه سریعتر طرح توسعه بندر چابهار بکار می گیرد.

سران ایران، هند و افغانستان روز سوم خرداد ماه سال جاری در تهران موافقتنامه چابهار را امضا کردند .

مراسم امضای این موافقت نامه در تهران در حضور حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری ایران، نارندرا مودی نخست وزیر هند و اشرف غنی رییس جمهور افغانستان برگزار شد.

دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در نشست خبری مشترک با نخست وزیر هند پس از امضای این موافقتنامه گفت: چابهار به عنوان مبداء دالان ترانزیتی بین جنوب و شرق و جنوب و شمال خواهد بود، بندر چابهار می تواند به نقطه اتصالی بین کشورهای مختلف از جمله هندوستان با افغانستان، کشورهای آسیای میانه، قفقاز و شرق اروپا تبدیل شود.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز با تاکید بر اهمیت این موافقتنامه برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری در منطقه افزود ' این موافقت نامه به رشد صنعتی کشورهای ما در عرصه های مختلف کمک می کند.

دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند نیز در دیدار با بیژن زنگنه همتای خود در تهران پیش از امضای این موافقنامه ،آمادگی این کشور را برای سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری در بندر چابهار اعلام کرده بود.

بندر چابهار بعنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی آن به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.

این بندر به علت نزدیکی به کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در آینده ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت و دولت درصدد است ظرفیت این بندر را از سالیانه 2 میلیون تن به هشت میلیون تن افزایش دهد
شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در منطقه مکرانِ بلوچستان از دو شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: