کد خبر: ۸۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
سواحل بندر بوشهر براساس برنامه پژوهشی میدانی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی این شهر، مورد بررسی‎های باستان شناسی زیر آب قرار گرفت.

سرپرست هیات کاوش سواحل بوشهر گفت: قطعاتی از خمره های ذخیره آذوقه متعلق به دوره ساسانی در نخستین کاوش های باستان شناسی زیر آب در بوشهر کشف شد.

به گزارش مارین تایمز از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین توفیقیان اظهار کرد: سواحل بندر بوشهر براساس برنامه پژوهشی میدانی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی این شهر، مورد بررسی های باستان شناسی زیر آب قرار گرفت.

وی گفت: در عملیات غواصی روزهای نخست، قطعاتی از خمره های بزرگ ذخیره آذوقه و سفال های اژدری شکل شناسایی شد.

به گفته توفیقیان، این یافته ها نشان دهنده وجود یک سایت باستانی زیر آب در سواحل کم عمق شبه جزیره بوشهر است.

مدیر گروه باستان شناسی زیر آب پژوهشکده باستان شناسی تصریح کرد: با ادامه بررسی های باستان شناسی زیر آب و شناسایی مواد فرهنگی بستر دریا، علاوه بر تعیین محدوده و گستردگی این محوطه باستانی زیرآب، هویت واقعی آن نیز روشن خواهد شد.

توفیقیان افزود: تیم بررسی باستان شناسی زیر آب سواحل بندر بوشهر بر این باور است که سفال های پراکنده شده در بستر سواحل این بندر متعلق به یک کشتی غرق شده تاریخی است که به مرور زمان در گستره بزرگی پخش شده است.

این باستان شناس با اشاره به تاریخ‎گذاری سفال‎های به دست آمده گفت:می توان دوره ساسانی را برای این محوطه باستانی زیر آب تعیین کرد.

توفیقیان اظهارکرد: با ادامه برنامه بررسی باستان‎شناسی زیر آب سواحل بوشهرکه برای نخستین بار صورت می گیرد، اطلاعات با ارزشی در خصوص تاریخ دریانوردی، کشتیرانی و تجارت دریایی خلیج فارس در دوره ساسانی بدست خواهد آمد که با پایان پژوهش میدانی و مطالعات تکمیلی، در قالب گزارش، مقاله و کتاب ارائه خواهد شد.

مجوز کاوش های باستان‎شناسی زیرآب سواحل بندر بوشهر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: