آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۸۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵
با وجود قرارداد سرمایه گذاری هندی‌ها در چابهار؛
ساخت دو فروند شناور تجسس و نجات و همچنین شش دستگاه مکنده غلات 600 تنی مربوط به بندر شهیدبهشتی چابهار به مناقصه گذاشته شد.

در حالی که بیش از دو ماه از انعقاد قرارداد ایران و هند برای توسعه بندر چابهار می‎گذرد، سازمان بنادر ودریانوردی به اجرای مناقصه برای ساخت، حمل، وتحویل دو فروند شناور تجسس و نجات و همچنین شش دستگاه مکنده غلات 600 تنی مربوط به بندر شهیدبهشتی چابهار اقدام کرده است.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز،درحالی از قراداد 500 میلیون دلاری ایران و هند برای توسعه چابهار، 235 میلیون دلار آن به توسعه بندر و زیرساخت‎های بندری چابهار اختصاص یافته است که با گذشت حدود دو ماه از این قرارداد، سازمان بنادر ودریانوردی به منظور تجهیز این بندر به برخی دستگاه‎ها و تجهیزات بندری و ارتقای سطح ایمنی تردد در آب‎های سرزمینی به برگزاری دو مناقصه دو مرحله‎ای اقدام کرده است.

اردیبهشت ماه امسال بود که بالاخره پس از سال‎ها وعده و وعید هندوستان برای همکاری در چابهار و انجام مذاکرات مختلف و پی ودر پی در سطوح مقامات دولتی مختلف، بالاخره قراداد ایران و هند برای توسعه چابهار به امضای طرفین رسید که بر اساس آن قرارداد، مقرر شد تا شرکت‌های هندی در بندر چابهار۸۵ میلیون دلار به صورت BOT و ۱۵۰ میلیون دلار به صورت فاینانس برای تامین تجهیزات مورد نیاز بندر چابهار سرمایه‌گذاری کنند و ظرفیت بندر را از دو میلیون تن فعلی به هشت میلیون تن افزایش دهند.

این قرارداد در حالی با هندی‌ها منعقد شد که کشورهایی همچون چین و ژاپن نیز برای سرمایه گذاری در چابهار در حال محاسبه سود و زیان کار بودند و افغانستان نیز از این بندر غافل شده بود، اما هند در این میان به انعقاد قرارداد با ایران رضایت داد.

با انعقاد این قرارداد موجی از مخالفت‎ها و موافقت‎ها و انتقادات و پیشنهادات به سوی چابهار روانه شد که هر کدام می‎توانست برای سازمان بنادر ودریانوردی در زمینه توسعه بندر چابهار راهگشا باشد اما مهم‎تر از همه این انتقادات و پیشنهادات، سخن مدیر کل وقت اداره بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان بود زیرا زمانی که نظر ایشان را درباره قرارداد پیگیر شدیم، گفت: با وجود انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری هندی‌ها در چابهار منتظر آنها نمانده و خودمان با اتکا به توان داخلی کشور و با اجرای مناقصه سعی و اهتمام در توسعه چابهار و تجهیز این بندر به امکانات جدید بندری خواهیم داشت.

اکنون نیز سازمان بنادر و دریانوردی با انتشار نوبت اول دو آگهی مناقصه عمومی بین‎المللی دو مرحله‎ای منتشر کرده که در یکی از آنها ساخت، حمل و تحویل دو فروند شناور تجسس و نجات مادر مربوط به بندر شهیدبهشتی چابهار و در دیگری ساخت ، حمل و تحویل شش دستگاه مکنده غلات 600 تنی مربوط به بندر شهیدبهشتی چابهار به مناقصه می‎رود.

گفتنی است؛ در مناقصه ساخت، حمل و تحویل دو فروند شناور تجسس و نجات مادر، سپرده شرکت باید ضمانت نامه بانکی بدون قید و شرط و قابل تمدید به دفعات به میزان 21 میلیارد ریال و یا معادل 600 میلیون یورو باشد. همچنین در مناقصه ساخت ، حمل و تحویل شش دستگاه مکنده غلات 600 تنی نیز سپرده شرکت در مناقصه، ضمانت نامه بدون قید و شرط قابل تمدید به دفعات به میزان 11 میلیارد ریال و یا معادل 300 میلیون یورو است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: