کد خبر: ۸۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱
کشورهای عربی در ماجرای انفجار پتروشیمی بوعلی سینا به دنبال بزرگنمایی هستند؛
کشورهای عربی به خاطر تقابلی که با ایران دارند، منتظر بهانه‌ای هستند تا مشکلات را بیشتر از آنچه در واقعیت وجود دارد، نشان بدهند.

کشورهای عربی به خاطر تقابلی که با ایران دارند، منتظر بهانه‌ای هستند تا مشکلات را بیشتر از آنچه در واقعیت وجود دارد، نشان بدهند، با این وجود صحبت کردن از میزان خسارات انفجار مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا فعلا درست نیست باید منتظر نتایج بررسی‌ها باشیم تا بتوانیم درباره میزان و گستردگی خسارت و ارزیابی اقتصادی آن تصمیم بگیریم.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، انفجار مهیب در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر که عملیات خاموش کردن آتش آن تا صبح امروز، به مدت 72 ساعت طول کشید، بازتاب‌های فراوانی در داخل و خارج از کشور به خصوص در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس داشت.

روزنامه الحیات با این ادعا که ایران درباره علل و خسارت‌های ناشی از انفجار در بندر ماهشهر مخفی کاری می‌کند، تاکید کرد: فقط مناطق جنوبی ایران تحت تاثیر ضررها و آلودگی‌های ناشی از این انفجار خواهد بود.

وزارت کشور کویت هم روز گذشته (جمعه) اعلام کرد: شاخص‌های اولیه مبنی بر احتمال تاثیر آلودگی‌های ناشی از انفجار بر کشورش اطمینان بخش است و کویت در خارج از محدوده خطر آلودگی زیست محیطی و دریایی قرار دارد.

وزارت کشور کویت افزود: بادهای شمالی آلودگی‌ها را به منطقه جنوب ایران می‌برد بنابراین امکان دارد عمان تحت تاثیر برخی گازهای منتشرشده قرار بگیرد که این موضوع به جهت وزش باد بستگی دارد.اگر بادها به سمت شرق می‌وزید، گازها و عناصر شیمیایی سمی به سمت منطقه خلیج فارس حرکت می‌کرد اما وزش بادهای کنونی شمالی است و مانع حرکت گازها به غرب منطقه انفجار می‌شود و ضرر فقط متوجه منطقه جنوبی ایران است و شاید به عمان برسد.

از سوی دیگر اداره کل روابط و اطلاع‌رسانی امنیتی وزارت کشور کویت دیروز در بیانیه‌ای به نقل از سرلشکر عبدالله العلی مدیرکل اداره کل دفاع مدنی اعلام کرد: دست اندرکاران برای کنترل هر گونه تغییرات ناشی از انفجار، همه تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کرده‌اند و آمادگی‌های لازم را دارند.

خبرنگار مارین تایمز برای پیگیری این ماجرا با معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت و گو کرد تا از صحت و سقم اظهارنظرهای کشورهای عربی را بررسی کند.

پروین فرشچی در این گفت و گو با تاکید بر اینکه کشورهای عربی درباره تبعات آلودگی انفجار ماهشهر بزرگ نمایی می‌کنند، خاطرنشان کرد: کشورهای عربی به خاطر تقابلی که با ایران دارند، منتظر بهانه‌ای هستند تا مشکلات را بیشتر از آنچه در واقعیت وجود دارد، نشان بدهند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تیمی از خوزستان در حال بررسی آلودگی‌های ناشی از انفجار ماهشهر هستند، گفت: فردا (یکشنبه) هیاتی از تهران برای ارزیابی خسارات زیست محیطی آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا به ماهشهر اعزام خواهد شد.

وی افزود: تا به امروز مساله اصلی خاموش کردن آتش بود و از این به بعد می‌توانیم بررسی‌های خود را در زمینه آلودگی‌های احتمالی شروع کنیم.

فرشچی اظهار کرد: قطعا اقدامات پیشگرانه برای جلوگیری از آسیب‌های زیست‌محیطی چنین وقایعی ممکن بود اما ما اکنون در برابر یک اتفاق غیر منتظره قرار گرفتیم.

وی در خصوص مطالعه و ارزیابی آلودگی‌ها و خسارات زیست محیطی آتش سوزی پتروشیمی ماهشهر عنوان کرد: صحبت کردن از میزان خسارات فعلا درست نیست چون هر گونه اعلام نظر کارشناسی نشده تبعاتی را به همراه دارد. ما باید منتظر نتایج بررسی‌ها باشیم تا درباره میزان و گستردگی خسارت و ارزیابی اقتصادی آن تصمیم بگیریم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: