آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۷۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
چین:
روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین نوشت: قرار 500 میلیون دلاری توسعه بندر چابهار پر زرق و برق و ناکارآمد بوده و محکوم به شکست است.

پس از امضای قرارداد توسعه بندر چابهار بین ایران و هند، چین موضع محتاطانه‌ای را اتخاذ کرد و گفت: توسعه این بندر تهدیدی علیه منافع این کشور محسوب نمی‌شود اما در حال حاضر لحن چین تغییر کرده و توسعه چابهار را پر زرق و برق و تو خالی نامیده‌اند.

به گزارش مارین تایمز به نوشته خبرگزاری‎ها، پس از بسته شدن قرارداد 500 میلیون دلاری توسعه بندر چابهار بین ایران و هند، چین که بندر گوآدار پاکستان را در دست داشت اعلام کرد چابهار نمی تواند رقیب گوآدار باشد.

چین پس از این قرارداد موضعی کاملا محتاطانه را در پیش گرفت و سعی کرد نسبت به این مسئله حداقل در ظاهر موضع متقابل نداشته باشد.

طی روزهای گذشته به نظر می رسد لحن مقامات چینی نسبت به این قرارداد تغییر کرده و در روزنامه دولتی این کشور روز گذشته گزارشی کاملا متفاوتی نسبت به قبل منتشر شده است.

در گزارشی که در روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین منتشر شد، آمده است اگر چه دهلی نو در قرار داد چابهار سعی دارد تا اهداف اقتصادی از جمله تسهیل مبادلات تجاری بین کریدورهای شمال جنوب و همچنین استخراج مواد معدنی را پررنگ جلوه دهد اهداف ژئواستراتژیک و جاه طلبانه این کشور بسیار مشهود است.

در ادامه این گزارش آمده است که قرار 500 میلیون دلاری توسعه بندر چابهار پر زرق و برق و ناکارآمد بوده و محکوم به شکست است.

این در حالی است که پیشتر چین اعلام کرده بود که دو بندر چابهار و گوآدار به دلیل تفاوت های موجود نمی‌توانند رقیب هم در منطقه محسوب شوند.

از سوی دیگر چینی ها پیشتر سعی داشتند تا با تکیه بر دلایلی نظیر فاصله بیشتر بندر چابهار نسبت به گوآدار به بازارهای بین المللی و یا اینکه بندر گوآدار در آبهای عمیق واقع شده است بندر گوآدار را نسبت به چابهار دست بالا نشان دهند.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: