کد خبر: ۷۸۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
از ابتدای سال جاری تاکنون تنها 38 مورد حمله دزدان دریایی در آبهای آسیا ثبت شده که کمترین تعداد حملات دزدان دریایی از سال 2011 تاکنون است.

تازه‎ترین گزارش سازمان موافقت همکاری‎های منطقه ای در مبارزه با دزدی دریایی و سرقت مسلحانه از کشتی‎ها (ReCAAP) حاوی خبرهای خوبی در عرصه امنیت دریایی بود و آن اینکه در ماه می 2016 میلادی تنها هشت مورد دزدی دریایی یا سرقت مسلحانه از کشتی‎ها در آبهای آسیا رخ داده است.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، این آمار شاهد 65 درصد کاهش نسبت به ماه می سال پیش است. از ابتدای سال جاری تا کنون نیز تنها 38 مورد حادثه مشابه ثبت شده است که کمترین تعداد دزدی های دریایی در آبهای آسیا از سال 2011 تا کنون بوده است. ميزان دزدي های دریایی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است.

در ماه می 2016 تنها یک مورد سرقت کشتی و تلاش برای دزدی محموله آن گزارش شد که در این حادثه دزدان دریایی وارد کشتی حمل محصولات نفتی Hai Soon 12 شدند و کنترل آن را به دست گرفتند. اپراتورهای بندری این کشتی،  بلافاصله ReCAAP را از تغییر مسیر کشتی خود با خبر می‎کنند، ReCAAP نیز مسئولان اندونزی را از این واقعه مطلع کرده و نیروی دریایی اندونزی مسیر کشتی یاد شده را دنبال می‎کنند. در پی این اتفاق نیروی دریایی پس از اطمینان از ربوده شدن کشتی وارد آن شده و بدون آسیب به خدمه یا محموله کشتی ، دزدان دریایی را دستگیر کردند.

حادثه فوق تنها حادثه ای بود که در رده حوادث بسیار جدی در ماه می ثبت شده است. به غیر از این حادثه، در مورد جداگانه ای چهار نفر سارق مسلح به چاقو ، به یک کشتی فله بر در لنگرگاهی حمله کرده‎اند و با بستن دست و پای خدمه آن،  اقدام به سرقت مواد غذایی و .. کردند . شش حادثه دیگر همگی کوچک و جزئی بوده و مربوط به سرقت بدون اسلحه از انبار آذوقه کشتی‎ها در لنگرگاه ها می شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: