کد خبر: ۷۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۵
رئیس کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تشکیل زنجیره‎های انسانی در مخالفت با انتقال آب کارون افزود: با وجود نظرات علمی ، اصرار بر اجرای طرح های انتقال آب جای تعجب دارد.
کارشناسان می گویند: موافقان طرح های انتقال آب، مخالفت های مردمی با انتقال کارون را یک حرکت احساسی و قومی می‎دانند،درحالی که کارشناسان استدلال‎های علمی محکمی برای رد این طرح ها دارند.

به گزارش مارین تایمز، امیدعلی شهنی کرم زاده رئیس کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز روز دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با اشاره به تشکیل زنجیره های انسانی در مخالفت با انتقال آب کارون افزود: با وجود نظرات علمی ، اصرار بر اجرای طرح های انتقال آب جای تعجب دارد.

این چهره ماندگار کشور افزود: اگر چه از دولت تدبیر و امید حمایت می کنیم اما معتقد هستیم هیچ پروژه#ای نباید بدون نظر کارشناسان و تشکل های غیردولتی اجرایی شود و وزارت نیرو نباید زیر بار امضای طرح های غیرکارشناسی برود.

کرم زاده، رودخانه کارون را شاهرگ حیاتی کشور دانست و گفت: این رودخانه نباید در اختیار افراد سیاسی که وعده های مقطعی می دهند قرار گیرد.

انتقال آب مجازی

دانشیار دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این همایش آب مجازی  را مفهومی جدید در مدیریت منابع آب دانست و گفت: این مفهوم در توسعه کشورها نقش اساسی دارد.

بابک مختاری افزود: هم اکنون بسیاری از محصولات استان به صورت آب مجازی از این استان منتقل می شود اما این مساله مورد توجه قرارنگرفته است به طور مثال عمده آبی که از کارون مصرف می شو،د برای نیشکر است که این محصول به مصرف گز اصفهان و قطاب یزد می رسد.

وی اضافه کرد: تولیدات فولاد خوزستان و اصفهان نیز که با مصرف بالای آب و متحمل شدن آلودگی بسیار به دست می آید برای مصارف خودروسازی دیگر استان ها خارج می شود.

دبیر کانون صنفی اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در ادامه این همایش گفت: این کانون هشت ماه پیش به صورت خودجوش شکل گرفته و اهداف آن تعالی نظام علمی دانشگاه و کمک به زندگی بهتر و شرافتمندانه برای خوزستانی هاست. حسین الهام پور افزود: این همایش به درخواست بیش از 180 نفر از اعضای کانون صنفی اساتید دانشگاه چمران برگزار شده است.

خوزستانی ها مخالف انتقال بی رویه آب کارون
مهدی قمشی عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اعتراض خوزستانی ها به انتقال بیش از حد آب از سرشاخه های کارون و اجرای طرح های جدید و مخرب است که موجودیت و حیات این استان را به خطر می اندازد. وی با اشاره به بحران آب در کشور گفت: بر اساس شاخص سازمان ملل نباید بیش از 40 درصد منابع آب تجدید شونده مصرف شود اما در حال حاضر 80 درصد منابع آبی در کشور و 85 درصد منابع کارون مصرف می شود.

وی تصریح کرد: توفان های گرد و خاک در خوزستان سابقه نداشته و همه این ها نتیجه مصرف بی‎رویه منابع آبی است.

قمشی نخستین شرط برای انتقال آب میان حوضه ای را وجود آب مازاد در حوضه مبداء دانست و افزود: در حال حاضر آب مازاد در خوزستان وجود ندارد و موافقان انتقال آب نمی توانند نظریه وجود آب مازاد را اثبات کنند زیرا وضعیت خوزستان و تالاب ها و رودخانه هایش شرایط بحرانی را نشان می دهد.

وی با بیان این که در سال های گذشته 1.2 میلیارد مترمکعب آب از کارون بزرگ منتقل شده است،اظهار کرد: اعتراض خوزستان، اکنون برای انتقال آب نیست بلکه به انتقال بیش از حد انتقال آب است که موجودیت و حیات این استان را به خطر می اندازد.

قمشی تصریح کرد: ظرفیت منابع آب حوضه زاینده رود حدود 900 میلیون مترمکعب است که اکنون با آب های منتقل شده از کارون به بیش از 1.2 میلیارد مترمکعب رسیده است.

وی نیاز زیست محیطی رودخانه کارون را پنج میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: اکنون رودخانه کارون آبی ندارد و حدود دو میلیارد مترمکعب به آن اختصاص یافته و بیش از نیمی از آنچه در بستر این رود جریان دارد در واقع فاضلاب و زهاب های کشاورزی است.

این متخصص علوم آب، با بیان این که خوزستان 72 درصد انرژی برقابی کشور را تامین می‎کند اظهار کرد: به ازای هر مترکعب آبی که انتقال داده می شود، هزار و 700 ریال ضرر می کنیم که خسارت سالانه آن معادل یک هزار و 410 میلیارد ریال است.

وی با انتقاد از تناقض های موجود در طرح بهشت آباد اظهار کرد: در شورای عالی آب، حجم آب انتقالی از این طرح از 1.2 میلیارد مترمکعب به 580 میلیون مترمکعب کاهش یافت اما مشخصات سازه ای طرح تغییری نکرده است.

قمشی تصریح کرد: پول نفت خوزستان صرف سازه ای می شود که نه تنها فایده ای ندارد بلکه هیچ توجیه اقتصادی ندارد و به منافع ملی خسارت شدید وارد می کند.

وی تاکید کرد: کمتر از 200 میلیون مترمکعب برای مصرف شرب استان های اصفهان، کرمان و یزد کافی است به همین دلیل طرح انتقال آب بهشت آباد با این احجام قابل توجیه نیست.

 همه طرح های انتقال آب کارون برای توسعه کشاورزی بوده است

دانشیار دانشگاه شهرکرد با بیان این که همه طرح های انتقال آب کارون برای توسعه کشاورزی بوده است، گفت: حجم سد بهشت آباد 10 برابر توان منابع آبی این حوضه است.

حسین صمدی بروجنی نیز در این همایش گفت: قرارداد تونل بهشت آباد در سال 82 منعقد شد و یک کیلومتر از تونل انتقال(چرمیهن) حفاری شده اما با مخالفت هایی که اتفاق افتاد، عملیات اجرایی دو سه سال متوقف شده اما کارگاه همچنان برقرار است.

وی افزود: خط انتقال آب یزد از  شش سال پیش آغاز شده و طرح انتقال آب به کرمان نیز فعال است که این واقعیت ها باید درنظر گرفته شود.

صمدی اظهار کرد:بر اساس مطالعات اولیه بهشت آباد، باید سدی با حجم یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب ساخته شود اما بعد از تغییر طرح، حذف تونل و اجرای خط انتقال به وسیله لوله این سد باید تغییر می یافت.

مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری همچنین با بیان این که در اجرای طرح های انتقال آب نسبت به معیارهای یونسکو توجهی نشده است، افزود: در طرح بهشت آباد، آب قابل انتقال بیش از واقعیت و بیش از توان حوضه کارون اعلام شده است.

وی افزود: وزارت نیرو موظف بود که برای جلوگیری از هزینه های بالا و هدر رفتن آب شرب، نسبت به جداسازی آب شرب از سایر مصارف اقدام کند اما این مساله تا کنون محقق نشده است. صمدی اظهار کرد: پنج استان کشور درگیر پروژه بهشت آباد هستند و این طرح می تواند تضاد منافع و مسائل اجتماعی به وجود آورد.

وی مدیریت مصرف آب در حوزه مقصد را خواستار شد و گفت: در صورت اصرار به اجرای بهشت آباد، این طرح باید اصلاح شود. نویسنده و متخصص حقوق آب نیز در این همایش گفت: آب ها ملک دولت نیستند بلکه از اموال مردم هستند و فقط برای برنامه ریزی صحیح در اختیار حکومت قرار دارند.

حمید رشیدی افزود: در قانون حق تقدم و اکتساب پایین دست محترم شمرده شده و استفاده از آب رودخانه برای احیای اراضی جدید مشروط به عدم اضرار به صاحبان اراضی قدیمی است.

در طرح انتقال آب کارون به حقابه دریا و آبزیان توجه نشد
رئیس پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور گفت: در طرح های انتقال آب کارون به حق‎آبه دریا و آبزیان بی توجهی شده است.

جاسم مرمضی اظهار کرد: این تصور که در کارون آب اضافه وجود دارد که به دریا می ریزد، تصور اشتباهی است و هم اکنون به دلیل کاهش ورودی آب رودخانه به دریا، ناحیه مصبی دچار اختلال شده و زندگی و تخم ریزی ماهیان باارزش این ناحیه تهدید شده است.

وی اضافه کرد: به دلیل کمبود آب سه هزار پروانه درخواستی آبزی پروری معطل مانده است. وی یکی از اثرات انتقال آب کارون را بر صید ماهی در تالاب ها، رودخانه ها و دریا دانست و افزود: با کاهش آب این رودخانه ذخایر ماهی به شدت کاهش یافته به طوری که برخی از گونه های بومی باارزش مانند ماهی 'صبور' اکنون در بازار یافت نمی شود.

مرمضی همچنین گفت: خورها به عنوان مناطق نوزادگاهی ماهیان نیز تحت تاثیر کاهش آب رودخانه کارون، کارکرد خود را از دست می دهند.

برنجکاری با آب کارون  در اصفهان
 رئیس مجمع ملی تشکل های کشاورزی کشور نیز در این همایش با بیان این که انتقال آب کارون برخلاف ادعای دولت برای مصارف شرب نیست گفت: به لطف طرح های انتقال آب، در استان اصفهان برنج کشت می شود اما در کنار رود کارون کشت برنج ممنوع است.

مسعود اسدی تصریح کرد: انتقاد شفاهی نسبت به انتقال آب دیگر کافیست و باید برای جلوگیری عملی از انتقال آب کارون، حقابه صدها کشاورزان خوزستان به رسمیت شناخته شده و مجوز آن توسط سازمان آب و برق صادر شود.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان خوزستان اجرای طرح های انتقال آب درون استانی را راهکار دیگر دانست و افزود: اگر طرح های انتقال آب قابل قبول و قابل توجیه است وزارت نیرو باید مجوز آن را برای شهرستان های بی آب خوزستان اعم از اندیکا، لالی، میانگران، آبادان، شادگان و... بدهد.

وی همچنین به ساخت سد مارون2 در استان کهگیلویه که وعده آن از سوی وزیر نیرو داده شد، انتقاد کرد. وی ادامه داد: طرح تسهیم رودخانه کرخه نیز در حال انجام است. اسدی تصریح کرد: اگر چه تفکرات اصلاح طلبانه داریم اما هیچ وقت به خاطر منافع دولت منافع استان منافع خوزستان را فدا نمی کنیم.  
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: