کد خبر: ۷۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
برخلاف روند کاهش دزدی‎های دریایی در آبهای جهان، خشونت در سواحل غرب آفریقا در حال افزایش است.

تحقیقات جدید اتاق بین‎‎الملل تجارت (ICC) و اداره دریانوردی بین‎المللی (IMB) نشان می‎دهد که برخلاف روند کاهش دزدی‎های دریایی در آبهای جهان، خشونت در سواحل غرب آفریقا در حال افزایش است به طوریکه از ابتدای سال 2016 تاکنون 44 دریانورد در این منطقه به گروگان گرفته شده‎اند.

به گزارش گروه بین‎الملل مارین تایمز، بر اساس گزارش IMB در سه ماهه نخست سال 2016 در مجموع 37 مورد حادثه دزدی دریایی در جهان رخ داده که در مقایسه با 54 مورد دزدی دریایی در مدت مشابه سال گذشته، کمتر شده است. در این مدت سه فروند کشتی ربوده و 29 فروند دیگر مورد هجوم دزدان قرار گرفتند، از 26 تن از خدمه کشتی‎ها باج گرفته شده و 28 خدمه دیگر هم به گروگان گرفته شدند.

نیجریه و ساحل عاج شاهد دو سوم دزدی‎های دریایی و تمامی 28 مورد گروگان‎گیری بودند که تاکنون در سال جاری گزارش شده اند. خلیج گینه نیز از نظر تعداد حوادث و شدت آنها در صدر فهرست دزدی‎های دریایی جهان قرار گرفته است. علاوه بر این 16 نفر از پرسنل کشتی‎های حمل محصولات شیمیایی و نفتی در چهار حادثه جداگانه  در خليج گينه به گروگان گرفته شدند.  همچنین تعداد 10 حمله در آبهای نیجریه گزارش شده  که همه آنها مسلحانه بوده است.

پوتنگال ماکونگان، رئیس IMB، اظهار کرد: "در گزارش‎ها شاهد افزایش غیرقابل قبولی در شدت خشونت‎ها علیه کشتی‎ها و خدمه آن در خلیج گینه و به ویژه نیجریه هستیم  افزایش گروگانگیری ها باید به شدت مورد توجه قرار گیرد."

مرکز گزارش دزدی های دریایی IMB به همه دریانوردان هشدار داد که با هوشیاری ، اقدام هاي لازم را برای مقابله با دزدی دریایی و جلوگیری از ورود دزدان به کشتی انجام دهند.

در سه ماهه نخست امسال دزدان دریایی مسلح حملات خود را از عمق دریا به سواحل  رودخانه ها، لنگرگاه ها، بنادر، و آبهای اطراف آنها (110 مایل آبی)  گسترش دادند و به کشتی‎های فله بر، خودرو بر، و انواع کشتی های حمل نفت و محصولات نفتی حمله کردند.

بر اساس گزارش IMB در مجموع 10 دزدی دریایی در ماه‎های ابتدایی سال جاری میلادی در آبهای هند رخ داده که هفت مورد آنها در بندر کاندلا بوده است. اما از آنجائیکه دزدان به کشتی هایی حمله کردند که لنگر انداخته بودند، می‎توان برداشت کرد که این گروه از دزدان بی تجربه و کم خطرتر از سایر همقطاران خود هستند.

بر خلاف روند سال‎های 2014 و 2015 هیچ کشتی حمل محصولات نفتی کوچکی در سه ماهه نخست امسال مورد حمله دزدان دریایی در آبهای جنوب شرق آسیا قرار نگرفته است به نظر می رسد تلاش دولت های مالزی و اندونزی برای مبارزه با دزدان دریایی در این منطقه به ثمر نشسته باشد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: