کد خبر: ۷۳۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
به دلیل مغایرت با ضوابط محیط زیست؛
با آنکه طرح دعوی احداث بندرگاه هندورابی از طریق اداره حفاظت محیط زیست هرمزگان به مراجع قضایی اعلام شده اما هنوز ساخت این بندر متوقف نشده و کماکان ادامه دارد.
معاون دفتر سواحل و تالاب‎های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست درباره همکاری شورای عالی مناطق آزاد و سازمان‎های مناطق آزاد با سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد:خوشبختانه در دولت یازدهم همکاری و تعامل دبیرخانه شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد با سازمان حفاظت محیط زیست بیشتر و بهتر شده است به‌گونه‌ای که ریاست این سازمان یکی از اعضای این شورایعالی است در حالی که تا پیش از این چنین امکانی وجود نداشت.

شهرام فداکار در گفتگو با خبرنگار مارین‌تایمز با اشاره به جلسات مختلف بین مناطق آزاد و سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار کرد: مسائل محیط‌زیست،مسائل حاکمیتی است بنابراین قابل تفویض به سازمان و یا نهاد دیگری نیست و هرگونه فعالیتی در مناطق آزاد نیز باید براساس مجوز و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست باشد.

وی خاطرنشان کرد: براساس تفاهم نامه‎ای که با منطقه آزاد چابهاردر سال 1394 به امضا رسید زمینه‌های همکاری‌های مختلف در امر حفاظت و توسعه کیفیت محیط زیست در منطقه مورد نظر، فراهم شده و لزوم رعایت قوانین، مقرات و استانداردهای زیست محیطی آورده شده است.

احداث بندرگاه هندورابی مغایر با ضوابط محیط زیست

فداکار افزود: پس از گزارشات و بازدیدهای میدانی از جزیره هندورابی متوجه انجام چندین پروژه در جزیره هندورابی شدیم که از جمله آنها میتوان ساخت بندرگاه هندورابی در شمال‌غرب جزیره، احداث مجتمع تفریحی، ساخت فرودگاه، برگزاری تورهای گردشگری و.... را نام برد. البته پس از آن بازدید و انجام اقدامات قانونی جلسات متعددی با سازمان منطقه آزاد کیش تشکیل و از این سازمان خواسته شد نسبت به انجام مطالعات، توقف فعالیت‌ها و .. اقدام کنند.

وی با بیان اینکه طرح دعوی احداث بندرگاه هندورابی از طریق اداره حفاظت محیط زیست هرمزگان به مراجع قضایی ارائه شده تا پیگیری شود، تصریح کرد: با آنکه منطقه آزاد کیش طرح توسعه هندورابی را به سازمان حفاظت محیط‌زیست فرستاده تا پس از تایید این سازمان، طرح را اجرایی کند اما فعالیت ساخت و ساز بندرگاه متوقف نشده و کماکان ادامه دارد.

معاون دفتر سواحل و تالاب‎های ساحلی سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه این سازمان فعالیت‎های بدون مطالعه و مجوز محیط زیست را در جزیره هندورابی تایید نمی‎کند گفت: سازمان حفاظت محیط زیست مطمئن است که حتی برخی از این فعالیت‌ها مانند احداث بندرگاه این جزیره کاملا مغایر با قوانین و مقررات زیست محیطی است، بنابراین باید متوقف شود تا تدابیر لازم برای نجات و  حفظ اکوسیستم مرجانی آن منطقه اتحاذ شود.

وی یادآور شد: متاسفانه بندرگاه در بدترین نقطه ممکن از جزیره هندورابی جانمایی شده و بدتر از آن اینکه قبل از کسب مجوز اقدام به ساخت شده است.

اقدامات درست و نادرست  منطقه آزاد قشم

وی با ارزنده شمردن اقدامات قشم برای احیا و توسعه جنگل‎های حرا گفت: منطقه آزاد قشم از چندین سال گذشته به کاشت درختان حرا در نواحی شمالی و جنوبی این منطقه اقدام کرده است که اقدامی بسیار شایسته و ارزنده است اما آنچه مهم بوده این است که این احیای درختان حرا در منطقه حفاظت شده حرای قشم انجام نشده است و لذا این اقدام باید در این منطقه نیز انجام گیرد تا علاوه بر توسعه جنگل، فشارهای انسانی بر این منطقه مهم را نیز کاهش دهد.

فداکار بیان کرد:اکنون اکوسیستم ساحل درگهان به واسطه ساخت بازار و تاسیسات دیگر تحت تاثیر قرار گرفته است و موجب شده تا بخشی از درختانی که در این منطقه کاشت شده بود به زیر گل و سنگ و خاک رود در واقع این اقدام منطقه آزاد قشم هم  مغایر با اقدامات قبلی آنها است .

معاون دفتر سواحل و تالاب‎های ساحلی سازمان محیط‌زیست ادامه داد: درختانی که از سال‎های قبل در ساحل جزیره قشم کاشته شده‌اند در حال حاضر تحت تاثیر توسعه بدون مطالعه قرار گرفته‎ که این مهم در نواحی شمالی این جزیره بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: البته اکنون سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری جایکای ژاپن، طرح مدیریت جامع جزیره را در دست اقدام دارد که امیدواریم کاملا همه دستورات آن طرح را اجرا کند تا بتوانیم شاهد بهبود وضعیت زیست محیطی این جزیره باشیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: