آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۷۲۳۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
پیشنویس موافقتنامه همکاری‌های ترانزیتی ایران ، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار نهایی شد.

دومین نشست کارشناسی نهایی‎سازی موافقتنامه همکاری‌های ترانزیتی ایران ، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار در١٢-١١ آوریل ٢٠١٦ ( ٢٤-٢٣ فروردین ١٣٩٥) در شهر دهلی نو برگزار شد.

به گزارش مارین تایمز، طی این نشست بندهای باقی مانده از موافقتنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از توافق اعضا و تایید رسمی رؤسای هیات‎های کارشناسی سه کشور، موافقتنامه نهایی آماده امضای وزرای حمل و نقل سه کشور است که اواسط تیر ماه سال جاری به میزبانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در بندر چابهارگردهم می آیند.

براساس این گزارش ،موافقتنامه سه جانبه ایران، هندو افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار از سال ۲۰۱۲ میان مقامات کشورهای مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بعد از آن در نشستهای مختلف همکاری های اقتصادی منطقه ای، مقرر گردید تا موافقتنامه مذکور هرچه سریعتر نهایی گردد.

گفتنی است نظر به موقعیت راهبردی بندر چابهار جهت دسترسی کشور های محصور در خشکی منطقه به آبهای آزاد به ویژه کشور افغانستان، با امضای موافقتنامه چابهارقطعاً گام مهمی در جهت رفع موانع ترانزیتی به خصوص حوزه های مرتبط بادریایی، جاده ای، ریلی، گمرکی برداشته خواهد شد. چرا که در شرایط جدید، همکاری و مشارکت بیشتر و جدی‌تر دولت‌های منطقه با یکدیگر و همچنین با سازمان‌های بین‌المللی برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی غیرقابل اجتناب بوده و یک ضرورت محسوب می‌شود و لذا همکاری‌های حمل‌ونقلی منطقه‌ای یک انتخاب واقعی جهت توسعه همکاری فیمابین سه کشور محسوب گردیده و این امر پیش‌نیاز توسعه روابط تجاری بین کشورها می باشد.

با جابجایی کالا از این کریدور و با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بالقوه آن، به زودی شاهد تحولات چشمگیری در روابط حمل‌ونقلی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای هند و افغانستان خواهیم بود که قطعاً امنیت بیشتر و روابط نزدیک‌تر بین مردم سه کشور را نیز به دنبال خواهد داشت و با الحاق سایر کشورها به آن نیز فصل نوینی در تحکیم روابط حمل‌ونقلی منطقه ایجاد خواهد کرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: