کد خبر: ۷۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵
فاز سوم سند همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه آبریز دریاچه ارومیه امضا شد.

فاز سوم سند همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه آبریز دریاچه ارومیه امضا شد.

به گزارش مارین تایمز، مراسم امضای فاز سوم با حضور واکاوایاشی کاردار ژاپن در ایران، گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، علی نظری دوست هماهنگ کننده برنامه عمران سازمان ملل متحد و جمعی از مدیران و مسولان این بخش در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در ادامه مراسم، سند همکاری به امضای ابتکار و گری لوئیس رسید و سپس خلاصه ای از همکاری سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، دولت ژاپن و دفتر توسعه سازمان ملل متحد ارائه و به وضعیت وخیم دریاچه ارومیه که یکی از مهمترین چالش های زیست محیطی ایران است، اشاره شد.

ارتقای ظرفیت های ملی، استانی و محلی با هدف اطمینان از دستیابی به مدیریت جامع، حفاظت و بهره برداری پایدار از اکوسیستم ها، منابع طبیعی و تنوع زیستی، همسوسازی اقتصاد محیط زیست در برنامه ریزی و حسابرسی های ملی، جلوگیری از آلودگی های محیط زیستی فعلی و نهادینه سازی و اجرای پروژه ها و طرح های کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوا بخشی از مسوولیت ایران در این پروژه است.

تخصیص 15 هزار میلیارد ریال اعتبار به احیای دریاچه ارومیه

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضای  این سند همکاری گفت: در سال 94، 15 هزار میلیارد ریال اعتبار برای بخش های مختلف مرتبط با احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت.

معصومه ابتکار عصر سه شنبه  گفت: وظایف دستگاه های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه مشخص شده است.

وی اظهار کرد: وزارت نیرو موظف است از احداث سدهای جدید جلوگیری و نسبت به رهاسازی حقابه بر بستر دریاچه ارومیه اقدام کند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف شده است که نسبت به اصلاح الگوی کشت و آبیاری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اقدام کند که میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه در این بخش ها تقسیم شده است.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست نیز اقدام به لایروبی رودخانه ها در مسیر دریاچه ارومیه کرده و همچنین تعدادی درخت در محدوده داخلی بستر دریاچه کاشته است.

ابتکار گفت: یکی از وعده های انتخاباتی رئیس جمهوری توجه به مسائل محیط زیست و تلاش برای احیای دریاچه ارومیه بود که بر این اساس اولین مصوبه دولت در سال 92 تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه بود که با حضور تمام بخش های مرتبط شکل گرفت.

وی ادامه داد: علاوه بر آن رئیس جمهوری در ملاقات هایی که در حاشیه مجمع عمومی در سازمان ملل با رئیس جمهوری ژاپن داشت، در خصوص مسائل زیست محیطی و احیای دریاچه ارومیه صحبت کرد که تمام این اقدامات موجب شد تلاش در سطح بین المللی برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه شکل گیرد به گونه ای که این تلاش ها ابعاد گسترده ای پیدا کرد.

ابتکار افزود: برنامه احیای دریاچه ارومیه تدوین شد و اعتبارات خوبی برای آن اختصاص یافت، در سال های اول با استناد به تجربه خوبی که سازمان ملل در خصوص حفاظت از تالاب ها داشت، طرحی را با همکاری دولت ژاپن با عنوان اصلاح الگوی کشاورزی و توسعه پایدار به اجرا گذاشت که طرحی کم نظیر است.

وی تاکید کرد: این همکاری از این نظر بسیار حائز اهمیت است که ما محیط زیست را صرفا یک موضوع ملی و داخلی ندانیم بلکه موضوعی جهانی است و باید بین المللی با آن برخورد شود زیرا می توانیم از این راه صلح، دوستی و همکاری ها را بین کشورها تعمیق دهیم.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: با جدیت برنامه احیای دریاچه ارومیه را دنبال خواهیم کرد.

همکاری محیط زیستی سازمان ملل با ایران

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: یکی از برنامه های مهم سازمان ملل متحد و برنامه عمران ملل متحد در سال های 2016 تا 2017 همکاری با ایران در زمینه محیط زیست است.

گری لوئیس نیز افزود: در این زمینه سازمان ملل پنج حوزه مهم را برای همکاری شناسایی کرده است.

وی اظهار کرد: آب، تخریب اراضی، ارتقای صرفه جویی و کارایی مصرف انرژی برای دستیابی به اقتصاد کم کربن، آلودگی آب و هوا و تنوع زیستی پنج مورد همکاری است.

وی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه دارای اهمیت ملی و بین المللی است که دچار مشکل مهمی شده است. این مشکل از نظر اکولوژی، معیشت و سلامت مردم بسیار ترسناک است.

وی ادامه داد: علت خشک شدن دریاچه کاملا مشخص است، روان شدن منابع آبی به سمت اراضی کشاورزی و استفاده بی رویه از آن با هدف معیشت و تامین غذای مردم علت اصلی خشک شدن دریاچه است.

لوئیس ادامه داد: اینها موارد با ارزشی هستند اما تاثیر استفاده بیش از حد از این منابع، به صورت خشک شدن دریاچه نمود یافت، واقعیت این است که ما انسان ها این مشکل را ایجاد کردیم و باید آن را حل کنیم که در صدد انجام آن هستیم.

وی تصریح کرد: بنابر این باید تمرکز ما در بخش کشاورزی باشد تا بتوانیم در آب صرفه جویی کنیم و آن میزان را به سمت دریاچه تشنه جاری کنیم. در حین این کار باید مطمئن باشیم که معیشت کشاورزان هم پایدار مانده است.

به گفته لوئیس، بر این اساس سازمان ملل متحد در همکاری با ایران و دولت ژاپن طرح توسعه کشاورزی پایدار را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه آغاز کرد که امسال سومین سال اجرای این طرح با همکاری ذینفعان مختلف اعم از جوامع محلی، کشاورزان، سمن ها و سازمان های دولتی مانند محیط زیست ادامه دارد.

وی ادامه داد: هدف ما در اجرای این طرح کاهش مصرف آب و مواد شیمیایی و کنترل آلودگی دریاچه است.

وی به دستاوردهای این طرح اشاره کرد و گفت: در فاز اول 41 روستا و فاز دوم 75 روستا تحت پوشش کامل این فرایند قرار گرفتند و 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت تاثیر این طرح قرار گرفت که براساس آن در تمام منطقه ای که این طرح اجرا شد یک سوم آب مصرفی در بخش کشاورزی صرفه جویی شد که می تواند به دریاچه برگردد.

وی با بیان اینکه تا 40 درصد مصرف مواد شیمیایی را کاهش دادیم، گفت: در برخی مزارع مصرف مواد شیمیایی را به صفر رساندیم.

نماینده سازمان ملل در ایران تاکید کرد: معتقدیم کاری که انجام دادیم بسیار بزرگ است و می تواند در احیای دریاچه تاثیر بسزایی داشته باشد ولی با این حال تمام کاری که انجام شد فقط پنج درصد اراضی کشاورزی حوضه دریاچه را تحت پوشش قرار داده است بنابر این توسعه آن را در دستور کار داریم.

مشارکت 90 روستا در فاز سوم توسعه کشاورزی پایدار در دریاچه ارومیه

در بخش دیگری از مراسم امضای سند همکاری، هماهنگ کننده برنامه عمران سازمان ملل متحد گفت: در نظر داریم در فاز سوم پروژه توسعه کشاورزی پایدار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 90 روستا را مشارکت دهیم.

علی نظری دوست افزود: سند همکاری که امروز امضا شد، ادامه فرایند کشاورزی پایدار در حوزه دریاچه ارومیه است. در سال سوم اجرای این پروژه در کنار تداوم فعالیت های انجام شده تلاش می کنیم چند پایلوت جدید را نیز تجربه کنیم و 75 روستای تحت پوشش را به 90 روستا برسانیم.

نظری دوست ادامه داد: سند همکاری نتیجه تداوم همکاری ژاپن با ایران برای احیای دریاچه ارومیه است که سه محور را دنبال می کند.

وی خاطرنشان کرد: تداوم و نهادینه کردن اقداماتی که در فاز اول و دوم انجام شد، اضافه کردن 15 روستای جدید به این پروژه و نهضت جریان سازی اجتماعی محورهای اصلی فاز سوم پروژه است.

هماهنگ کننده برنامه عمران سازمان ملل در ایران گفت: تلاش می کنیم نتایج اقدامات فازهای یک و دو به دانش تبدیل شود و همچنین در پایان سال 90 روستا یعنی 36 درصد از کل روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه را تحت پوشش قرار دهیم.

نظری ذوست ادامه داد: یکی از ابزارها برای این کار پرداخت خدمات اکوسیستمی است که یک ابزار اقتصادی است و مشخص می کند که طبیعت چه میزان خدمات را به بخش توسعه اختصاص می دهد، چگونه می توان از این خدمات استفاده کرد و قرار است آن را به صورت پایلوت اجرا کنیم.

نظری دوست گفت: اجرای برنامه مدیریت خشکسالی دریاچه ارومیه، تمرکز روی صندوق های خرد جوامع محلی و ایجاد جوامع آن برای آب از طریق تلفن همراه از دیگر برنامه های این پروژه است.

وی گفت: دولت ژاپن در سال سوم یک میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه به ایران کمک کرد که قرار است 28 درصد آن صرف تداوم کار در 75 روستای فازهای یک و دو، 49 تا 50 درصد صرف روستاهای جدید و 23 درصد برای پایلوت کردن تجارب جدید در دریاچه هزینه شود.

کاردار ژاپن در ایران هم در بخشی از این مراسم گفت: این سومین بار است که دولت ژاپن به ایران برای احیای دریاچه ارومیه کمک می کند و بر این اساس، تصمیم گرفته شد که توکیو یک میلیون دلار برای احیای دریاچه به ایران کمک کند، هر چند این فرایند زمان بر است.

وی ادامه داد: دو کشور ایران و ژاپن در زمینه محیط زیست همکاری های خوبی داشته اند که امیدواریم این همکاری برای احیای دریاچه همچنان ادامه یابد.

در ادامه مراسم، پرویز آراسته مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: سطح تراز آب دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 9 سانتیمتر افزایش یافته است.

به گفته وی، اکنون تراز آب دریاچه ارومیه 1270.87 متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده است و دو هزار و 200 کیلومتر مربع مساحت آبی دریاچه است در حالی که این میزان وسعت 530 کیلومتر بود و اکنون چهار برابر افزایش یافته است.

آراسته تاکید کرد: امیدواریم با ادامه بارندگی ها و همچنین آب شدن برف ها آب بیشتری به دریاچه برسد و احتمال می دهیم تا اردیبهشت ماه روند ورودی آب به دریاچه ادامه داشته باشد که پیش بینی می شود با این وضعیت مساحت آبی دریاچه به سه هزار کیلومتر مربع افزایش یابد.

وی گفت: تراز آب دریاچه امسال نسبت به 10 تا 12 سال گذشته بسیار مثبت بوده و به شرایط تثبیت رسیده است.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 281 میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به سال گذشته 9 درصد کاهش و در دراز مدت 12 درصد افزایش داشته است.

وی علت بالا آمدن تراز آب دریاچه را کاهش دما، لایروبی 6 رودخانه منتهی به دریاچه، نمناک بودن خاک و تغییر رژیم بارش ها عنوان کرد.

آراسته گفت: 41 کیلومتر رودخانه های منتهی به دریاچه لایروبی شد و طرح انتقال آب به حوضه نیز در دست انجام است که امیدواریم با اجرای این اقدامات در سال های بعدی 650 میلیون مترمکعب آب به دریاچه برسانیم.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: