کد خبر: ۶۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان،بیشتر مشکلات محیط زیستی این استان را آلودگی‎­های شهری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینکه آلودگی‎های صنعتی در استان هرمزگان مدیریت شده است، بیشتر مشکلات محیط زیستی این استان را آلودگی‎­های شهری دانست که نیاز به آموزش و فرهنگ‎سازی گسترده ای دارد.

مجید وفادار در گفت و گو خبرنگار مارین تایمز با بیان اینکه بیش از دو هزار کیلومتر طول سواحل هرمزگان است،اظهار داشت:یکی از مشکلات در چندسال اخیر بحث قاچاق سوخت و آلودگی‎های نفتی بود که با پیگیری‎های محیط زیست استان و دولت این مشکل برطرف شد.

وی افزود: چون قیمت سوخت ایران با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تفاوت چشمگیری داشت، قاچاق سوخت اتفاق می افتاد که اکنون این مسائل کمتر شده است.

وفادار با اشاره به جزایر و سکوهای نفتی در آبهای هرمزگان اظهار داشت:خطوط انتقال نفت ریسک و پتانسیل عظیمی برای آلودگی‎های نفتی دارد که البته مسائل محیط زیستی در فرایند انتقال نفت دیده شده و پیش‎گیری­ های لازم نیز  اعمال می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان گفت: ممکن است سکوهای نفتی نشت داشته باشد ولی در پالایشگاه‎های نفت و گاز در مسائل محیط زیست، ایمنی و بهداشت حرف اول را می‎زنند.

وی اضافه کرد:سازمان حفاظت محیط زیست سایر صنایع را ملزم کرده که هسته زیست محیطی در  آنها شکل بگیرد.

وفادار با بیان اینکه اگر نشت نفتی اتفاق بیفتد سریعا اعلام می‎شود،گفت: کمیته مبارزه با آلودگی‎های نفتی اداره بندر تجهیزات قوی دارد و برای پاک‎سازی نفت فورا اقدام می کند.

او در خصوص آلودگی فاضلاب در شهرهای ساحلی جزایر خاطرنشان کرد: در مرکز شهر بندرعباس سیستم تصفیه فاضلاب شهری اجرا شده ولی هنوز با استانداردها فاصله دارد این سیستم از دهه 70 شروع شده ولی هنوز مشکلاتی وجود دارد و ما اخطارهای لازم را داده ایم.

وفادار با اشاره به اینکه بخش خصوصی وارد عمل شده تا پساب تصفیه شده را برای صنعت و فضای سبز استفاده کند،گفت:در جزیره لاوان، سیری، کیش و قشم و پایگاه‎های نظامی در جاسک، کیش و قشم تصفیه‎خانه فاضلاب دارند که تجهیزات آنها در حال به روز شدن هستند.

وی تاکید کرد:تصفیه‎خانه های آبفای شهری و روستایی دراین استان هم به مرور زمان در حال گسترش است و ما در حال پیگیری آن هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در خصوص مدیریت پسماندها یادآور شد:در برنامه پنجم قانونی بود که شهرهای بالای 200 هزار نفر وشهرهای ساحلی وشهرهای حاشیه تالاب‎ها ملزم شدند که طرح جامع پسماند اجرا کنند که مطالعات حدود 70 درصد از 13شهرستان استان انجام شده اما باید به مراحل اجرایی برسد و در انجام پروژه ها دیده شود.

او با اشاره به اینکه شهرهای ساحلی بارندگی های سیل آسایی دارند که بسیار شدید است و در عرض سه چهار ساعت بیش از 100 میلی‎متر بارندگی می‎شود ادامه داد:به این ترتیب روان اب‎ها راه می‏‌افتند و اگر مدیریت پسماند در بافت شهری رعایت نشود زباله‎ها وارد ساحل می‎شود که برای مقابله با این مشکلات بیش از 50 تشکل زیست محیطی در کنار دستگاه اجرایی پاکسازی ساحل را در هر ماه انجام می دهند.

وی افزود:شهرداری‎ها هم باید در حفاظت محیط زیست ورود پیدا کنند چون اکنون شرایط برای رسیدن به ساحل پاک و زیبا راضی کننده نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان گفت: ما تعهدی به سازمان‎های بین المللی مانند راپمی داریم و باید قوانین مربوطه را رعایت کنیم و در این راستا، اداره بندر روی عملکرد شناورها نظارت دارد و میزان پساب و مواد زائد آنها را کنترل می کند.

وفادار با تاکید بر اینکه بیشترین مشکل ما در غرب بندر عباس و نیروگاه ها است گفت: با توجه به اینکه نیروگاه های کشور از سوخت مازوت استفاده می‎کنند که عمدتا با استانداردها فاصله دارد، اکنون به سمتی می روند که از سوخت گاز استفاده کند.

وی ادامه داد: در گذشته به تمام شهرها و روستاها گازرسانی کردند اما منابع آن همزمان رشد نکر. بنابراین در فصل سرما با کمبود گاز مواجه شدند و به واحدهای نیروگاهی فشار آوردند که باعث آلودگی های بیشتر شد و ما تا آخر سال مهلت داده ایم که خط گازی که از عسلویه به ایرانشهر می رود گاز را به صنایع برساند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: