آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۶۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
همکاری شیلاتی با کشورهای آسیایی و اروپایی
مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان از مذاکره با کشورهای چین،نروژ، ایتالیا و فرانسه در حوزه همکاری‎های شیلاتی خبر داد.

مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرایی شدن برجام تصریح کرد: شیلات سیستان و بلوچستان همچون سازمان شیلات ایران مذاکرتی را با کشورهای چین،نروژ، ایتالیا و فرانسه داشته است که مهم‎ترین دستاورد این مذاکرات همکاری برای پرورش ماهی در قفس با نروژ و رایزنی برای خرید شش فروند کشتی صیادی از چین است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار مارین‌تایمز درباره مذاکرات با خارجی‎ها اظهار کرد: با کشورها و هیات‎های تجاری و سرمایه‎گذاری بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی مذاکره داشته‎ایم در همین راستا پنج‎شنبه هفته گذشته با نروژی‎ها گفت‎وگو کردیم که در آن جلسه مقرر شد تا این هیات برای تفاهمات و همکاری‎های جدید سه‎شنبه هفته جاری به چابهار سفر کند.

محسنعلی گلشنی با بیان اینکه ما در همه مراحل مذاکرات، سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی را مد نظر داشته‎ایم، گفت: مذاکراتی در حوزه‌های مختلف شیلاتی نیز با چینی‎ها داشتیم که به همکاری مشترک چینی‎ها با سرمایه‎گذاران ایرانی منجر شد علاوه بر آن اکنون برای خرید شش فروند کشتی صیادی از چین با آنها در حال مذاکره و رایزنی هستیم.

وی خاطرنشان کرد:در حوزه پرورش ماهی در قفس مهم‎ترین مذاکره ما با نروژی‌ها بوده است اما به جز آنها با ایتالیایی‎ها و فرانسوی‎ها نیز گفت‌وگوهایی داشتیم و درصدد افزایش همکاری‎های خود با اروپایی‎ها در پرورش ماهی در قفس هستیم در همین راستا، یکی از سرمایه‎گذاران ایرانی با نروژی‎ها دراین زمینه همکاری کرده و کار خود را آغاز کرده‎اند.

 این مقام مسوول در شیلات استان سیستان و بلوچستان افزود:  نروژ نیز برای همکاری با ایران، در همه زمینه‌های شیلاتی به ویژه پرورش ماهی در قفس و  ارائه آموزش‌های مورد نیاز شیلات اعلام  آمادگی کرده است.

مذاکرات ایران و عمان در حوزه شیلات

گلشنی خاطرنشان کرد: روز گذشته نیز با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی و مقامات اقتصادی این استان، نشستی با هیات سرمایه‎گذاری عمانی در چابهار داشتیم که در آن جلسه ما آمادگی خود را در حوزه همکاری‎های شیلاتی حتی حمل‎ونقل شیلات اعلام کردیم و امیدواریم که این مذاکره با عمانی‎ها هم  به نتایج خوبی دست یابد.

پیش‌بینی افزایش 20 درصد صید در سال 94

مدیر کل شیلات استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه آمار صید استان‎ها در کمیته آمار صید در تهران سنجیده شده و حدود اردیبهشت ماه سال آینده اعلام خواهد شد، گفت:با توجه به اینکه در سال جاری شرایط صید تون‎ماهیان در اقیانوس هند نسبت به سال گذشته بهتر بود پیش‌بینی می‎شود آمار صید سال 94 استان سیستان و بلوچستان نسبت به سال 93 حدود 20 درصد افزایش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ما کاملا برای راهاندازی بورس تون ماهیان آماده هستیم، تصریح کرد: زیرساختهای این کار از لحاظ نرمافزاری و سختافزاری آماده است و فقط باید هماهنگی نهایی را با شناورداران و صاحبان صنایع در کل کشور انجام دهیم به بیان دیگر بهرهبرداران این قضیه باید آماده شوند زیرا ما هیچ مشکلی برای این کار نداریم.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اکنون مکان تالار بورس تون ماهیان در منطقه آزاد چابهار مشخص شده و کارگزار آن نیز از بین کارگزاران مختلف بانک کشاورزی انتخاب شده است همچنین مستندات نرمافزاری با سازمان بورس رد وبدل شده و این سازمان تون ماهیان را به عنوان یک کالای بورسی پذیرفته است.

گلشنی افزود: اکنون می‎توانیم ادعا کنیم که 95 درصد کارها برای راه‎اندازی بورس تون‎ماهیان انجام شده است بنابراین امیدواریم با نگاه کارشناسانه با آن برخورد شود و سال آینده شاهد اجرای آن باشیم.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: