کد خبر: ۶۶۴۴
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲
با اختصاص 150 میلیون دلار
دولت هند با اختصاص 150 میلیون دلار به توسعه بندر چابهار موافقت کرد.

دولت هند اعلام کرد که تخصیص اعتبار به توسعه بندر چابهار در چارچوب توافق با ایران، فراهم شده است و این کشور آماده شروع توسعه این بندر راهبردی است.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز،دولت هند روز چهارشنبه (5 اسفند 1394) با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد که با اختصاص 150 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار ایران، موافقت شده است.

بندر چابهار واقع در جنوب ایران، کلیدی‎ترین تلاش دهلی‎نو برای دور زدن پاکستان، به عنوان رقیب منطقه‎ای، و باز کردن مسیری برای افغانستان است. هند روابط امنیتی و اقتصادی خوبی با افغانستان برقرار کرده است.

بر اساس توافق میان ایران و هند که سال گذشته میلادی به امضا رسید، هند دو اسکله بندر چابهار را در فاز اول توسعه این بندر تجهیز و اداره می کند و برای این کار خط اعتباری به ارزش 150 میلیون دلار از طریق بازوهای تامین اعتباری خود فراهم کرده است. بر اساس بیانیه دیروز دولت هند، پس از امضای نهایی قرارداد هر دو اسکله طی مدت 18 ماه آماده بهره برداری خواهند بود.

سرمایه‎گذاری مالی هند در این پروژه 85.21 میلیون دلار است و درآمد سالانه آن نیز 22.95 میلیون دلار برآورد می شود که در یک قرارداد ده ساله به هند واگذار می شود. پس از مدت قرارداد، مالکیت تجهیزات به ایران منتقل می شود.

بندر چابهار تنها بندر ایران است که به طور مستقیم به اقیانوس راه دارد. بخش هایی از این بندر در دهه 1990 میلادی توسط هند ساخته شد تا به این وسیله دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی، با دور زدن پاکستان، برای هند فراهم شود.

تهران و دهلی نو یکبار یگر در سال 2003 برای توسعه این بندر توافق کردند که اینبار تحریم های بین المللی علیه ایران مانع از کار طرف هندی شد. این تحریم ها ماه گذشته برداشته شدند.

هم اکنون نزدیک به 85 درصد از تجارت دریایی ایران در بندرعباس انجام می شود و این بندر به شدت با ترافیک روبروست. بندر چابهار برخلاف بندرعباس ظرفیت پذیرش کشتی هایی با ظرفیتی بیش از 100 هزار تن را نیز دارد.


مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: