کد خبر: ۶۶۴۳
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۰
وزیر انرژی یونان، اعلام کرد که کشورش نه تنها برای خرید گاز مورد نیاز داخلی خود با ایران در حال مذاکره است بلکه در حال گفتگو برای تبدیل کردن یونان به دروازه صادرات انرژی ایران به اروپا است.

وزیر انرژی یونان اعلام کرد که کشورش در حال گفتگو با ایران برای خرید گاز طبیعی برای مصرف داخلی و نیز فراهم کردن شرایطی برای ورود سوخت ایران از طریق یونان به سایر قسمت های اروپاست.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، پانوس اسکورلتیس وزیر انرژی یونان، در آتن اعلام کرد که کشورش نه تنها برای خرید گاز مورد نیاز داخلی خود با ایران در حال مذاکره است بلکه بر اساس پتانسیل‎های دو کشور در حال گفتگو برای تبدیل کردن یونان به دروازه صادرات انرژی ایران به اروپا است.

در حالیکه یونان مقدار کمی نفت تولید می‎کند و تولیدکننده گاز نیست، ایران یکی از اعضای سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) است و همچنین بر اساس برآوردهای موسسه BP Plc ذخایر گازی ایران ، بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است.

یونان و ایران در ماه ژانویه 2016 توافق کردند که ایران نفت مورد نیاز شرکت Hellenic Petroleum را تامین کند و محصولات نفتی از این پالایشگاه بخرد.

پانوس اسکورلتیس، وزیر انرژی یونان در مصاحبه‎ای در آتن اظهار کرد که چنین توافقی درها را برای همکاری در زمینه گاز نیز باز می‎کند. توافق ایران و یونان نخستین توافق ایران با شرکت های اروپایی پس از رفع تحریم های بین المللی بود.

اسکورلتیس گفت: "موضوعی که مشخص است این است که ایران قصد دارد گاز خود را به شکل مایع و با کشتی صادر کند و به استفاده از یونان علاقمند است." پایانه فرآورش گاز Revythousa در نزدیکی آتن می‎تواند یکی از مبادی ورود گاز ایران باشد، و تاسیسات Alexandroupolis در شمال یونان هم می‎تواند درگاه دیگری برای ایران باشد.  وی افزود که ایران به هر دوی این تاسیسات برای "صادرات به اروپا" ابراز علاقه کرده است.

یونان امیدوار است که با برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران علاوه بر متنوع سازی منابع انرژی خود بتواند به عنوان هاب منطقه‎ای توزیع انرژی نیز فعالیت کند.

وزیر انرژی یونان همچنین گفت که شرکت‎های ایرانی علاقمند به مشارکت با DEPA شرکت دولتی تامین گاز یونان، برای ساخت و اداره تاسیسات شناور فرآورش، و ذخیره LNG در الکساندروپولیس هستند. از سوی دیگر، توسعه پایانه Revythousa در سال 2017 میلادی به طول خواهد انجامید که به گفته اسکورلتیس با سرمایه گذاری مناسب، می تواند گاز وارداتی را به سایر مناطق اروپا ارسال کند.

ان مقام یونانی همچنین اظهار کرد که هر دو پایانه یاد شده امکان اتصال به شبکه های خطوط لوله بین المللی Trans Adriatic Pipeline و Gas interconnector Greece-Bulgaria را دارند. مراحل آزمایش خط لوله اتصالی یونان به بلغارستان در ماه جاری میلادی به پایان می رسد.

اسکورلتیس افزود: "اگر آزمایش ها عملیاتی بودن خط لوله را نشان دهد، راه برای استفاده از تاسیسات الکسنادروپولیس باز است."


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: