کد خبر: ۶۶۱۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
با وجودی که ده‎ها شرکت بزرگ بین‎المللی فعال در صنعت پتروشیمی فعال برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده‎اند اما اغلب آنها به دنبال حضور در عسلویه و ماهشهر هستند.

در حال حاضر ده‎ها شرکت بزرگ بین‎المللی که در صنعت پتروشیمی فعال هستند تمایل خود را  برای حضور در ایران اعلام کرده اند، اما اغلب آنها تنها به سرمایه‎گذاری در دو منطقه عسلویه و ماهشهر ابراز تمایل کرده و رغبتی به سایر مناطق نشان نداده‎اند.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز،قطب‎های اصلی پتروشیمی ایران در جنوب و در سواحل خلیج فارس قرار دارند. بر این اساس دو منطقه ماهشهر و عسلویه مجتمع های اصلی پتروشیمی کشور را در خود جای داده اند.

51 مجتمع پتروشیمی در ایران فعالیت می کند، که 21 مجتمع در ماهشهر و 13 مجتمع نیز در عسلویه قرار دارند. سهم سایر مناطق کشور از مجتمع های پتروشیمی 17 مجتمع است  که در سایر مناطق کشور پراکنده هستند. اغلب مجتمع‎های پتروشیمی فعال در بندر ماهشهر و عسلویه مگاپروژه‎هایی هستند که چندین واحد تولیدی را تحت پوشش دارند.

بررسی نشان می‎دهد که در برنامه توسعه صنعت پتروشیمی، همچنان ماهشهر و عسلویه در مرکز توجه قرار دارند،البته به دلیل کمبود خوراک، منطقه ماهشهر از این پس توسعه زیادی نخواهد داشت.

همچنین 58 مجتمع پتروشیمی در مرحله ساخت قرار دارد که شش واحد در منطقه ماهشهر، 23 مجتمع در عسلویه و 29 مجتمع دیگر نیز در سایر مناطق کشور در حال ساخت هستند.

از جمله دلایل توسعه سریع مناطق پتروشیمی ماهشهر و عسلویه وجود زیرساخت‎های گسترده و خوراک کافی در آن مناطق است. مجتمع‎های پتروشیمی عسلویه در کنار پالایشگاه‎های میدان گازی پارس جنوبی قرار دارند و به راحتی و با کمترین هزینه خوراک خود را تحویل می گیرند.

همچنین وجود میدان‎های نفتی فراوان در منطقه خوزستان فرصتی را فراهم کرده است که از طریق جمع‎آوری گازهای همراه آنها، خوراک مناسبی برای مجتمع های پتروشیمی ماهشهر فراهم شود.

قرار گرفتن در کنار دریا، وجود اسکله‎های صادراتی، توسعه یافتگی و نیروی کار کافی از عواملی دیگری هستند که باعث توسعه این دو منطقه در صنعت پتروشیمی شده اند.

به دلیل همین شرایط مطلوب است که اغلب سرمایه‎گذاران اروپایی و شرق آسیا که به ایران آمده اند تمایل داشته اند که در آنها سرمایه‎گذاری کنند.

بر اساس گفته‎های برخی مدیران صنعت پتروشیمی، هرچند به اروپایی‎ها پیشنهاد سرمایه گذاری در سایر مناطق پتروشیمی مانند جاسک و نواحی مرکزی ایران داده شده، اما آنها چندان استقبال نکرده اند.

شرکت‎های بزرگ پتروشیمی مانند لینده آلمان، باسف آلمان، سرکوبه اسپانیا، میتسویی و میتسوبیشی ژاپن که مذاکره هایی را برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران انجام داده اند، خواستار حضور در عسلویه و ماهشهر بوده‎اند که به دلیل اشباع ماهشهر، مسئولان پتروشیمی کشورمان آنها را به عسلویه سوق داده‎اند.

در این میان، گروه دیگر سرمایه‎گذاران خارجی که تمایل به حضور در صنعت پتروشیمی ایران هستند، هندی ها هستند که برخلاف اروپایی‎ها و ژاپنی‎ها علاقه خاصی به منطقه چابهار نشان داده اند. هندی‎ها حتی حاضر به سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری در این منطقه هستند.

چابهار، قطب دیگر صنعت پتروشیمی در ایران است که قرار است با برنامه ریزیهای انجام شده 21 مجتمع پتروشیمی در آن استقرار یابد. البته دلیل اصلی علاقه هندی های به چابهار را باید منطقه آزاد بودن چابهار و  نزدیکی این منطقه به هند دانست. به دلیل نزدیکی چابهار به بازار مصرف، هزینه حمل و نقل محصولات پتروشیمی کاهش قابل توجهی خواهد یافت. چابهار در مقایسه با مناطقی مانند ماهشهر و عسلویه حدود یک هزار کیلومتر به بازارهای هدف در هند نزدیکتر است.

هند کشوری است که کشاورزی در آنها فراوان بوده و نیاز روز افزونی به کود شیمیایی در این کشور احساس می شود؛ در واقع هندی‎ها تمایل دارند که در بخش تولید اوره و آمونیاک صنعت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری کنند. ارزش اقتصادی تولید کوره اوره پایین است و بنابراین نزدیکی چابهار به هند، هزینه کرایه حمل محصولات پتروشیمی از چابهار را کاهش قابل توجهی می‎دهد.

وزارت نفت برای جلوگیری از تمرکز بیش از حد در عسلویه تصمیم گرفته شده که مناطق دیگری را برای احداث مجتمع های پتروشیمی در نظر بگیرد. وزار نفت قرار است با احداث خط لوله ای از عسلویه به چابهار و ایرانشهر، خوراک مورد نیاز واحدهای جدید صنعت پتروشیمی را تامین کند.

سواحل دریای عمان از ظرفیت بسیار خوبی برای استقرار مجتمع های پتروشیمی برخوردار هستند، بر این اساس قرار است در مناطقی مانند جاسک، چابهار و ایرانشهر که در حاشیه و یا نزدیک به دریای عمان قرار گرفته اند، قطب های پتروشیمی احداث شوند.

البته برای جلب سرمایه گذاران خارجی باید زیرساخت های لازم فراهم شود تا انگیزه آنها برای حضور تقویت شود و در غیر این صورت هیچ شرکتی در این مناطق سرمایه گذاری نخواهد کرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: