کد خبر: ۶۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۴
یک فعال محیط زیست :
درحالی که مسئولان با آگاهی تمام، تصمیماتی علیه محیط زیست می‎گیرند، فعالان محیط زیست با تمام قوا فریاد می‎زنند تا شاید بتوانند تغییری در قوانین ایجاد کنند.

عضو شورای هماهنگی ثبت شبکه ملی محیط زیست به گوشه ای از مشکلات محیط زیستی ایران در حوزه آبی و دریایی اشاره کرد و گفت:درحالی که مسئولان با آگاهی تمام، تصمیماتی علیه محیط زیست می گیرند،  فعالان محیط زیست با تمام قوا فریاد می زنند تا شاید بتوانند تغییری در قوانین ایجاد کنند.

حمید نوروزی، در گفتگو با خبرنگار مارین تایمز نوروزی با اشاره به اینکه پروژه‎های نفتی در معضلات محیط زیست دریایی بسیار موثر و مقصر است و خود موجب تخریب منابع دریایی ایران می‎شود، یادآور شد: یکی از دلایل خشک شدن تالاب هورالعظیم پروژه های نفتی است چون با بی دقتی اجرا می شود. به این ترتیب، هورالعظیمی که قبلا خودش به دلیل رطوبت بالا نقش فیلتر را داشت و مانع ورود غبارهای کشورهای عربی به ایران می­‎شد،اکنون خود کانون تولید ریزگردها شده است.

او خاطرنشان کرد: از سوی دگیر  آمارهایی که درباره آلایندگی صنعتی ما به خصوص در شهرهایی مانند عسلویه اعلام می شود، واقعا تکان دهنده است.

 کوه عظیمی از زباله وارد دریای خزر می‎شود

نوروزی به شیوه گردشگری غیر مسوولانه در دریای خزر اشاره کرد و گفت: در دریای خزر به بهانه‎های مختلف، انبوهی از تصرفات و تخریبات بی حساب انجام می شود که به دلیل گستردگی نمی‎توان درباره آن تحقیق کرد. 


وی در ادامه به بحث تخلیه زباله در سواحل دریای خزر اشاره کرد و گفت: حجم ورود کوه عظیمی از زباله هایی که وارد دریای خزر می شود، باورکردنی نیست این در حالی است که وجود دنیایی از فاضلاب شهری، صنعتی و کشاورزی ، ساحل خزر را به شدت تخریب کرده است و  بدتر از همه اینکه فاضلاب دیگر کشورهای حوزه دریای خزر  نیز به  آبهای کشور ما وارد می شود.

عضو شورای هماهنگی ثبت شبکه ملی محیط زیست اظهار با بیان اینکه نتیجه و  برآیند این مشکلات،وضعیت کنونی جزیره آشوراده است اظهار کرد:  درحالی که آشوراده و میانکاله ذخیره‎گاه غنی است که نظیرش را نه تنها در ایران بلکه در جهان  هم کم داریم این در حالی است که توافقنامه طرح گردشگری آشوراده نیز غیر مسئولانه و غیر پایدار است و در این راستا ما همچنان تلاش هستیم که مانع از تبدیل آشوراده به سایت گردشگری انبوه شویم.

نوروزی با تاکید بر حفظ محیط زیستی کشور در کنار توسعه گردشگری تصریح کرد: در گردشگری پایدار، باید نفرات محدودی وارد زیست بومی مانند آشوراده شوندو به عبارتی نباید ساختمان‎سازی و  هتل‎سازی برای ورود جمعیت گردشگری بیشتر در این مناطق  اتفاق بیفتد.

طوفانهای نمکی در راهند

او سپس با ابراز از تاسف از اینکه ما تمام تالاب های کشور را از بین برده ایم، خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه یک موقعیت استراتژیک اکوسیستمی برای ما دارد اما ما بیش از 103 سد سر راه رودخانه­‎های منتهی به دریاچه ارومیه ساخته­‎ایم و اگر پایه‌نمدار دریاچه ارومیه از بین برود، طوفا‎ن‎های نمکی تا کرج و تهران خواهد رسید علاوه براین ، این طوفان‎های نمکی استان های مجاور رو به شرق تا زنجان و همدان( به جز در ارتفاعات)  و به عبارت دیگر بخش زیادی از سرزمین ما را تبدیل به شوره زار خواهد کرد.

عضو شورای هماهنگی ثبت شبکه ملی محیط زیست در خصوص نحوه عملکرد مسئولان در قبال محیط زیست کشور تصریح کرد: کاش برخوردها از روی ناآگاهی و نادانی مخالفت باشد ولی عملا وقتی برخی از تصمیم­‎گیری‎ها را می‎بینیم، تردید می‎کنیم که شاید سوء قصدی در میان باشد. به عنوان مثال، سد گتوند در خوزستان در نزدیکی کوه­‎های نمکی احداث شده است.

وی ادامه داد: همه دولت ها در این پروژه مقصر بوده‎اند چراکه حجم زیادی از آب را شور می‎کند درواقع نه سد را می‎توان برداشت، نه آب شور را می توان رها کرد این در حالی است که یک میلیون نفر نخل در خوزستان خشک شده است و توضیحی برای آن وجود ندارد.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: