کد خبر: ۶۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
تعداد دزدی های دریایی و سرقت های مسلحانه از کشتی ها در آبهای آسیا در ماه ژانویه 2016 اندکی نسبت به ماه پیش از آن بالاتر رفت.

سازمان همکاری های منطقه ای در مبارزه با دزدی دریایی و سرقت مسلحانه از کشتی ها در آبهای آسیا (ReCAAP) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که تعداد دزدی های دریایی و سرقت های مسلحانه از کشتی ها در آبهای آسیا در ماه ژانویه 2016 اندکی نسبت به ماه پیش از آن بالاتر رفته است.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، مجموعا در ماه ژانویه 2016 میلادی 9 مورد سرقت مسلحانه در آبهای آسیا گزارش شد اما در همین مدت گزارشی از دزدی دریایی (در آبهای بین المللی) ثبت نشده ضمن اينكه هيچ يك از اين حوادث  گروگانگیری به منظور سرقت محموله های سوختی یا نفتی کشتی ها صورت نگرفته است.

از مجموع 9 حادثه گزارش شده، پنج حادثه  در خلیج Kutch در آبهای هند، و یک حادثه دیگر نیز در ویسکاپاتنام باز هم در آبهای شبه جزیره هند اتفاق افتاد. تمامی این شش حادثه عصرها رخ داده اند که در آن زمان سارقین به کشتی حمله کرده و وارد آن شده اند. در سه مورد از این حوادث بخشی از اموال کشتی سرقت شد اما در سه مورد دیگر هیچ سرقتی انجام نشد. پس از آگاهی خدمه کشتی از سرقت و اقدام آنها برای مقابله، سارقین بلافاصله کشتی را ترک کردند. در این حوادث هیچیک از خدمه صدمه ندیدند.

سه حادثه دیگر در تیانجین چین، Pilot Station ویتنام، و گالانگ اندونزی رخ داده اند.

در گزارش ReCAAP آمده است: "وضعیت دزدی دریایی و سرقت مسلحانه از کشتی ها در آبهای آسیا از آگوست 2015 به بعد بهبود یافته است. قابل توجه است که در سه ماهه پس از نوامبر 2015 تا کنون هیچ حادثه ای برای کشتی های عبوری از تنگه مالاگا رخ نداده است، همچنین گزارشی از سرقت نفتکش ها برای دزدی سوخت و یا محموله آنها در آبهای آسیا پس از سپتامبر سال گذشته مشاهده نشده است. اما باید گفت که هنوز جایی برای خشنودي وجود ندارد، زیرا در برخی از بندرگاه ها و لنگرگاه ها باید سطح امنیت بالاتر برود."

سازمان ReCAAP پیشنهاد داده است که دولت های ساحلی با همکاری نیروهای امنیت دریایی و سایر نیروهای مرتبط حضور خود را در بنادر، لنگرگاه ها، سواحل و ... افزایش دهند و اقدام عاجل را در مقابله با مهاجمین انجام دهند.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: