کد خبر: ۶۵۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲
سومین کنفرانس اقیانوس‎شناسی خلیج فارس برگزار می‎شود
سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوس‎شناسی خلیج فارس هشتم و نهم اسفندماه با شعار «خلیج فارس و توسعه پایدار» برگزار می‎شود.

200 مقاله مختلف به دبیرخانه سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوسشناسی خلیج‌فارس ارسال شده است که پس از داوری 40 مقاله برتر از بین آنها به صورت شفاهی و 60 مقاله به صورت پوستری در کنفرانس نامبرده ارائه می‎شود.

دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوسشناسی خلیج‌فارس با اشاره به اینکه فراخوان ارسال مقالات به این کنفرانس از تابستان اعلام شده بود، به خبرنگار مارین تایمز گفت: با توجه به محورهای مختلفی که برای این کنفرانس در نظر گرفته شده، حدود 200 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است بنابراین با توجه به تعدد موضوعات، داوران متخصص در هر زمینه‎ای تعیین شدند و پس از آن مقالات در دو مرحله داوری شد.

دکتر بهزاد لایقی اظهار کرد: از بین 200 مقاله ارسال شده به این کنفرانس، 40 مقاله برتر به صورت شفاهی و 60 مقاله دیگر به صورت پوستری در این کنفرانس ارائه می‎شود البته درحاشیه این کنفرانس ، کارگاه‎های آموزشی متعددی توسط اساتید داخلی و بین‌‎المللی برگزار خواهد شد.

وی به سخنرانی‎های کلیدی توسط مسوولان و مقامات دریایی و دانشگاهی کشور در این کنفرانس اشاره و خاطرنشان کرد: این کنفرانس در محورهای هواشناسی دریایی و تغییر اقلیم، مهندسی دریایی و فناوری‌های نوین، علوم دریایی و اقیانوسی، بهره‌برداری از منابع دریایی، محیط زیست دریایی و فرهنگ و اقتصاد دریا برگزار می شود.

مدیرکل مرکز ملی علوم جوی و اقیانوسی افزود: میهمانان و اساتید خارجی برجسته‎ای در این کنفرانس شرکت می‎کنند که می‌توان از آنها به دکتر آدامو نماینده کمیسیون بین‎المللی اقیانوسشناسی، دکتر شلتوت از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، رئیس انستیتو قطب جنوب کشور مالزی و استاد دانشگاه مالزی و رئیس سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط‌زیست دریایی (راپمی) اشاره کرد، همچنین دکتر مجتهدزاده که علاوه بر عضو هیات‎علمی دانشگاه‎های داخلی در بنیاد یوروسویک Urosevic Research Foundation لندن نیز حضور دارد به عنوان میهمان ایرانی- بین‎المللی در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

وی یادآور شد:نخستین هدف ما از برگزاری چنین کنفرانسی، اعتلای نام خلیج‌فارس و بسترسازی فرهنگی در این زمینه در سطح بین‌المللی است که تاکنون برای آن فعالیت‎های زیادی انجام شده است با این وجود سعی کردیم تا با برگزاری چنین کنفرانسی گامی دیگر در این راستا برداریم،

لایقی با بیان اینکه  برگزاری سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوسشناسی خلیج‌فارس می‎تواند چراغی در راه اثبات نام خلیج فارس در جامعه جهانی باشد گفت: همچنین در این رویداد، آخرین مطالب و یافته‎های علمی در شاخه‎های مختلف علم اقیانوس‎شناسی ارائه و گزارش می‎شود که در هر کدام از شاخه‎های مختلف این رشته چه می‎گذرد بنابراین انتقال علم صورت می‎گیرد.

وی افزود: علاوه بر آن سعی شده است تا در این کنفرانس آشنایی بیشتری بین بخش تحقیقاتی و دانشگاهی علوم اقیانو‎س‌شناسی با بدنه اجرایی کشور صورت گیرد تا بتوانیم با این آشنایی نقشه راهی برای پیشرفت ایران در حوزه خلیج فارس ترسیم کنیم.

دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوسشناسی خلیج‌فارس گفت: در این کنفرانس، برای یافتن راهکارهای مناسب در جهت حل مشکلات اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل دریایی، آلودگی هوا و دریا، اثرات تغییر اقلیم، مدیریت یکپارچه سواحل و ... در خلیج فارس زمینه‎سازی می‎شود.

وی ادامه داد :  از آنجا که خلیج فارس و کشورهای حاشیه‎ای آن در این حوزه توسعه یافته هستند اما ایران هنوز از آنها عقب‎تر است  امیدواریم با برگزاری چنین کنفرانسی راه‎های پیشرفت ایران نیز در توسعه پایدار خلیج فارس تعریف شود.

سومین کنفرانس بین‎المللی اقیانوسشناسی خلیج فارس هشتم و نهم اسفندماه برابر با 27 و 28 فوریه در هتل المپیک تهران با شعار «خلیج فارس و توسعه پایدار» برگزار می‎شود.

این  کنفرانس به ریاست وزیر راه‎وشهرسازی و به حمایت همه ارگان‎های دریایی اعم از سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان شیلات، موسسه تحقیقاتی شیلات، سازمان حفاظت محیط زیست، وازرت نیرو، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان صنایع دفاع ایران، پژوهشکده اقلیم‎شناسی، پزوهشکده هواشناسی، پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، انجمن‎های دریایی، صنایع دریایی، دانشگاه‎های دریایی کشور و ... برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: