کد خبر: ۶۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران گفت:بعید است LNG وارداتی از قطر و یا سایر بازارها بتواند همه نیاز گازی پاکستان را تامین کند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران درباره دامپینگ گازی قطر در منطقه و پاکستان و احتمال طرف نظر کردن اسلام آباد در واردات گاز از ایران، گفت: بازار گاز پاکستان بازار بزرگی است و بخش‎های زیادی از این کشور به برق نیاز دارند.

عزیز الله رمضانی در گفت وگو با مارین تایمز افزود: بعید است  LNG وارداتی از قطر و یا سایر بازارها بتواند همه نیاز گازی پاکستان را تامین کند.

وی ادامه داد:پاکستانی‎ها با توجه به رفع تحریم‎ها،با ایران وارد مذاکره خواهند شد تا بتوانند پروژه واردات گاز از کشورمان را عملیاتی کنند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد:با وجود اینکه قطری‎ها دامپینگ کرده و LNG  رابا تخفیف زیاد به این کشور می دهند، اما گاز صادراتی ما ارزان تر از ال.ان.جی قطر خواهد بود.

به تازگی، قطر با هدف کسب سهم بیشتر از بازار گاز در منطقه،رقابتی جدید را در عرصه بازار این محصول به راه انداخته است.

بر این اساس، در حالی که ایران پس از رفع تحریم ها، خود را آماده صادرات گاز به هند و پاکستان می کند، کشور قطر با هدف کسب سهم بیشتر از بازار گاز این منطقه اقدام به ارائه تخفیف های قابل توجه به ال ان جی صادراتی به این کشورها کرده است.

هر چند نیاز هند و پاکستان به گاز به حدی است که نمی تواند آنها را از واردات گاز از ایران بی نیاز کند، اما دامپینگ قیمتی قطر در شبه قاره هند، تاثیری منفی بر چانه زنی تهران بر سر قیمت گاز صادراتی خواهد داشت.

پاکستان به دلیل کمبود منابع هیدروکربوری به شدت به واردات انرژی وابسته است به طوری که کمبود منابع انرژی سبب خاموشی های گسترده در این کشور می شود.

دولت اسلام آباد برای حل این مشکل اقدام به مذاکره با کشورهای گازخیز ایران، ترکمنستان و قطر برای واردات گاز کرده است و قصد دارد که با چانه زنی، ارزان ترین گاز را برای پاکستان خریداری کند.

در این میان، کشور قطر که به پشتوانه میدان بزرگ پارس جنوبی (در قطر به نام گنبدشمالی شناخته می‎شود) طرح های بزرگ LNG را راه‎اندازی کرده و بازارهای جدیدی را جست وجو می کند.

بر این اساس، دوحه با وارد شدن به جنگ قیمتی با ایران و سایر صادرکنندگان گاز در پی کسب سهم بیشتر از بازار گاز پاکستان است به گونه ای که شنیده شده است قطر در نظر دارد که حجم قابل توجهی از گاز را با تخفیف های سنگین به صورتLNG به پاکستان صادر کند.

امضای قرارداد با پاکستانی ها در حالی است که اسلام آباد دو پروژه واردات گاز از طریق خط لوله از کشورهای ایران و ترکمنستان را در دستور کار دارد.

براساس قراردادی که در سال 1387 میان ایران و پاکستان به امضا رسید باید تا دسامبر سال 2014 میلادی (دی ماه 1393) گاز ایران به پاکستان ارسال می شد.

کار ساخت بخشی از خط لوله که در خاک ایران قرار دارد تقریبا به پایان رسیده،اما اسلام آباد تاکنون از ساخت این خط لوله خودداری کرده و صرفا در 21 اسفندماه سال 1391 ساخت نمادین این خط لوله را کلنگ زنی کرد.

هر چند اسلام آباد تاکنون با ادعای تحریم از تکمیل این خط لوله خودداری کرده، اما مقام های این کشور خبر داده اند که در ماه‎های آینده با یافتن سرمایه گذاران، عملیات ساخت این خط لوله را آغاز خواهند کرد.


مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: