کد خبر: ۶۴۸۰
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
میدان گازی کیش که پس از پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی خلیج فارس شناخته می‎شود، این روزها با مشکلات زیادی مواجه است.

بهره‎برداری از میدان گازی کیش که پس از پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی خلیج فارس شناخته می‎شود، با مشکلات زیادی مواجه است که مهم‎ترین آنها عقب‎ماندگی بخش فراورش آن است.

به گزارش  خبرنگار مارین تایمز،بر اساس وعده‎های داده شده قرار بود که این میدان در نیمه دوم امسال به تولید برسد، اما این وعده تحقق نیافت.

بر اساس گزارش‎ها حفاری چاه‎های به خوبی پیش می‎رود، اما مشکل آماده نبودن بخش فراورش سرعت اجرای پروژه را کند کرده و باعث شده که طرح توسعه این میدان از برنامه اعلام شده عقب بماند.

عبدالرضا حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت پیش از این به مارین تایمز در خصوص علت تاخیر در بهره برداری از میدان گازی کیش گفته بود: فاز اول میدان گازی کیش قرار بود در سال جاری به بهره برداری برسد اما به دلیل مسایل مالی، اجرایی نشد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه پالایشگاه و واحد فرآورشی این میدان گازی هنوز آماده نشده است، افزوده بود: پس از اتمام ساخت پالایشگاه، توسعه این میدان گازی سرعت می گیرد.

وی اظهار داشته بود: حفاری چاه ها در حال انجام است و پیشرفت خوبی دارد و مشکل اصلی توسعه وساخت پالایشگاه خشکی است.

با گذشت چند ماه از این مشکل، به تازگی اعلام شده است که یک شرکت ژاپنی قصد دارد در میدان گازی کیش سرمایه‎گذاری کند که گامی مهم در مسیر حل مشکل چندین ساله این طرح بزرگ گازی محسوب می شود.

بر این اساس، عبدالرضا حاج حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در این باره گفته است: شرکت ماروبنی ژاپن، برای حضور در واحدهای فرآورش در میدان گازی کیش اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: هنوز این شرکت مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری را اعلام نکرده است، اما پیش بینی می شود که حدود 500 میلیون دلار باشد.

میدان گازی کیش در زیر جزیره کیش در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری، در جوار جزایر هندورابی و در فاصله 60 کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد.

طرح مذکور از دو بخش تاسیسات سرچاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است

عملیات حفاری این میدان گازی که دومین میدان گازی بزرگ خلیج فارس شناخته می شود توسط شرکت ملی حفاری در حال انجام است. پیش بینی می شود که روزانه ٢٥ میلیون مترمکعب گاز از این میدان برداشت شود که برای فراورش به بندر آفتاب (واقع در منطقه گرزه) منتقل می شود.

به منظور رعایت اصول زیست محیطی در جزیره کیش، همه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می شود.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: