کد خبر: ۶۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
مدیرکل سازمان های تخصصی و بین المللی سازمان بنادرو دریانوردی مجموع سوانح دریایی گزارش شده در آب های ایران در 10 ماه امسال را 70 مورد اعلام کرد.

مدیرکل سازمان های تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی مجموع سوانح دریایی گزارش شده در آب‎های ایران در 10 ماه امسال را 70 مورد اعلام کرد که نسبت به 89 سانحه مربوط به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد کاهش نشان می‎دهد.

حسین عباس نژاد در گفتگو با مارین تایمز تعداد شناورهای درگیر در سوانح دریایی امسال را  93 شناور اعلام کرد که نسبت به 91 مورد مدت مشابه سال قبل دو درصد افزایش داشته است.

وی درباره آمار شناورهای غرق شده در سال جاری نیز گفت: مجموع شناورهای غرق شده در اثر سوانح دریایی در این 10 ماه به 43 فروند می رسد که در مقایسه با 18 فروند مدت مشابه سال گذشته 138 درصد افزایش می دهد .

 عباس نژاد  افزود: 19 فروند از شناوهای غرق شده در سال جاری مربوط به لنج‎های صیادی بندر دیر بوده است.

مدیرکل سازمان های تخصصی و بین‌المللی سازمان بنادر و دریانوردی تعدا سوانح بسیار شدید را در 10 ماهه امسال 24 مورد اعلام کرد و افزود: این تعداد در مقایسه با 17 مورد سانحه بسیار شدید رخ داده در 10 ماهه سال گذشته  ، 42 درصد افزایش یافته است.

عباس نژاد درباره تعداد تلفات ناشی از سوانح دریایی در 10 ماهه امسال نیز گفت: در این مدت شش نفر جان خود را در آبهای کشور از دست دادند که این تعداد نسبت به سال گذشته کاهش 40 درصدی را نشان می‎دهد.

به گفته عباس نژاد در 10 ماه سال قبل 10 نفر در آبهای کشور و در اثر سوانح دریایی جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: در سال جاری یک مورد مفقودی را نیز داشتیم که در مقایسه با یک نفر سال گذشته این آمار بدون تغییر بوده است.

مدیرکل سازمان های تخصصی و بین المللی سازمان بنادرو دریانوردی درباره آمار سوانح دریایی استان های ساحلی کشور  نیز اظهار کرد: طبق گزارشات دریافت شده، از سوانح دریایی به وقوع پیوسته در 10 ماهه امسال، استان‌های هرمزگان با 29 حادثه و بوشهر با 16حادثه بیشترین میزان رخداد دریایی را داشته‌اند که با حجم بالای تردد شناورها در این استان ها  متناسب است

عبس نژاد  ادامه داد: علاوه براین  14 حادثه در استان خوزستان، چهار حادثه در استان گیلان، دو حادثه در استان مازندران، دو حادثه در استان گلستان، یک حادثه در استان سیستان و بلوچستان و در نهایت دو حادثه در خارج از محدوده استان‌ها رخ داده است.

به گفته با توجه به آمارهای مذکور ، نیازمند تدابیر و راهکارهایی جهت کاهش سوانح دریایی به خصوص در دو استان هرمزگان و بوشهر هستیم.

عباس‌نژاد درباره علت سوانح دریایی در 10 ماهه امسال نیز اظهار کرد: آتش‌سوزی در لنج‌ها با بالاترین آمار در صدر جدول قرار گرفته‌است، همچنین تصادف، به گل نشستن، آب‎گرفتگی، آسیب بدنه، سانحه شغلی، واژگونی و از دست رفتن کنترل از دیگر عوامل حادثه‎ساز دریایی در مدت زمان  مذکور بوده است.

این مقام مسوول در سازمان بنادر ودریانوردی در ادامه یادآور شد : حدود نیمی از سوانح دریایی به وقوع پیوسته در 10 ماهه امسال مربوط به لنج‌ها بوده است البته پس از لنج‎ها شناور کالابر عمومی، کانتینری و فله‌بر نیز در رتبه دوم شناورهای پرسانحه قرار گرفته است.

به گفته وی، لندینگ کرافت‎ها با یک سانحه،  کم سانحه‌ترین شناورها در این 10 ماه بوده اند .

وی در پایان خاطرنشان کرد: آذر ماه با وقوع 16 سانحه دریایی تاکنون رکودار پرسانحه‌ترین ماه  در سال جاری بوده است.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: