کد خبر: ۶۳۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
راه‎‏اندازی آزمایشی خط مسافری چابهار-مسقط
نخستین خط کشتیرانی مسافری بین بندر چابهار و بندرمسقط عمان امروز به صورت آزمایشی افتتاح می‎شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به راه‎اندازی آزمایشی خط مسافری چابهار – مسقط از امروز دوشنبه گفت:نخستین کشتی  این خط امروز و  با سپری کردن 165 مایل دریایی، از بندر مسقط عمان عازم بندر شهید کلانتری چابهار می شود تا به این ترتیب،خط مسافری چابهار-مسقط  به  صورت آزمایشی افتتاح شود.

سیاوش رضوانی در گفت‎وگو با خبرنگار مارین تایمز گفت: پس از رایزنی‌هایی که با مقامات عمانی داتشیم و بنابر علاقه‎مندی هر دوطرف ایرانی و عمانی قرار بر آن شد تا علاوه بر خط هوایی از چابهار به سمت عمان در هر هفته، یک خط مسافری دریایی نیز داشته باشیم که بر اساس همین، شرکت «نشنال فری»عمان که یک شرکت بخش خصوصی برای این کار اعلام آمادگی کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان افزود: با این توافق، قرار شد تا در آغاز کار ، یک کشتی این شرکت با ظرفیت 100 نفر که قابلیت حمل مسافر و کالا را  دارد در این خط تردد داشته باشد که به همین منظور امروز دوشنبه (12 بهمن) 30 نفر از مدیران و مسوولان این شرکت توسط همین کشتی وارد بندر چابهار خواهند شد تا از امکانات و تجهیزات این بندر از نزدیکی بازدید کنند؛ علاوه بر آن با برگزاری جلسات مختلف با آنها برای مدیریت بهتر این خط و رفع چالش‌ها، به توافقات جدیدی دست یابیم.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان در ادامه یادآور شد: این خط  در ابتدا کار خودرا با  یک فروند کشتی اغاز خواهد کرد اما امیدواریم در سال آینده با افزوده شدن تعداد مسافران و متقاضیان سفر، چند فروند کشتی دیگر نیز به این خط افزوده شود.

وی با اشاره به اینکه همه زیر ساختهای مسافری بندر چابهار از جمله ترمینال مسافری پنج هزار مترمربعی از چند سال گذشته آماده بهره برداری و استفاده  است افزود: تجهیزات دیگری نیز  که برای ترمینال مسافری لازم است در چند ماه آینده خریداری خواهد شد.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان در مورد راه اندازی دایمی  خط مسافری چابهار - عمان گفت:امیدواریم از خرداد ماه سال 95 این خط کاملا راه‎اندازی شده و به بهر‎برداری برسد.

راه‎اندزای خط مسافری چابهار - کراچی

رضوانی گفت: اداره بنادر ودریانوردی سیستان و بلوچستان در راستای اشاعه فرهنگ دریایی و آشنایی مردم با سفرهای دریایی در نظر داشته است تا از توانایی و قابلیت بندر برای راه‎اندازی خطوط مسافری دریایی استفاده کند به همین منظور علاوه بر خط مسافری چابهار– مسقط، با مذاکراتی که با پاکستانی‎ها داشته است قرار است تا خط مسافری چابهار – کراچی را هم راه‎اندازی کند.

وی گفت: با تجهیز ترمینال مسافری بندر چابهار به سیستم‌های امنیتی و رفاهی، خط مسافری بین چابهار- کراچی نیز از سال آینده راه‌اندازی خواهد شد و قرار بر آن است  تردد کشتی های  این خط سه روز  در  هفته  انجام شود.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: در آغاز یک شناور 200 نفره با قابلیت حمل بارهای چمدانی در این مسیر تردد خواهد کرد اما بسته به نیاز مسافران ، تعداد شناورهای این مسیر افزایش می‌یابد.

وی درباره علاقه‎مندی بخش خصوصی به سرمایه گذاری در راه اندازی  خطوط مسافری در بندر چابهار افزود:بخش خصوصی کشور  هنوز به فعالیت در زمینه مسافرت‌های دریایی از بندر چابهار علاقه نشان نداده‎اند و بیشتر این سرمایه‎گذاران در بندر عباس و دیگر بنادر فعال هستند.

رضوانی با اشاره به اینکه بندر چابهار آماده پذیرش سرمایه‎های خارجی و داخلی است، گفت: همه زیرساخت‎های مختلف برای پذیرش سرمایه بخش خصوصی در این بندر آماده است که امیدواریم هرچه زودتر با توجه به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‎ها، طرف‎های خارجی نیز وعده‎های خود را در زمینه سرمایه گذاری در این بندر عملی کنند.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان درباره طرح توسعه بندر چابهار  گفت:طرح توسعه بندر شهیدبهشتی اکنون به پیشرفت فیزیکی 65 درصدی رسیده است که امیدواریم تا پایان سال 95 این طرح به صورت کامل اجرایی شده و به بهره‎برداری برسد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
jagar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۴۱۱۱۷۲۳۲۴۰۳
0
0
خیلی خوب
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: