کد خبر: ۶۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۳
مدیرکل اداره بنادر ودریانوردی استان گیلان می‎گوید:شرایط برای حضور کشورهای خارجی به خصوص اروپایی‎ها در بندر انزلی مهیا است.

مدیرکل اداره بنادر ودریانوردی استان گیلان  با بیان اینکه شرایط برای حضور کشورهای خارجی به خصوص اروپایی‎ها در بندر انزلی مهیا است خاطرنشان کرد: بخش خصوصی آلمان و جمهوری چک برای سرمایه گذاری در بندر انزلی اعلام آمادگی کردند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در گفت‎وگو با خبرنگار مارین‌تایمز درخصوص پروژه های این بندر در ایام دهه فجر اظهار کرد: در این ایام اداره بنادر ودریانوردی استان گیلان یک سیلوی غلات 15 هزار تنی را که از طریق بخش خصوصی با سرمایه ای بالغ بر 6.5 میلیارد تومان احداث شده است، بهره برداری می‌کند.

سیدعلی نعیمی افزود:علاوه بر این، برنامه‌ریزی کرده‎ایم که تا پایان امسال یک پست اسکله تجاری 130 متری، زیرساخت‎های محوطه  تخلیه و بارگیری شش هکتاری و یک انبار سرپوشیده 60 هزار متری  را نیز به بهره‎برداری برسانیم.

وی با اشاره به آمادگی سازمان بنادر ودریانوردی برای همکاری با خارجی‌‎ها و بهره‎برداری کامل از گشایش‎های ایجاد شده از  اجرای برجام  و لغو تحریم‎ها، به نفع بنادر و مرزهای دریایی گفت: اخیرا مدیران یک شرکت آلمانی که در زمینه صادرات غلات، محصولات کشاورزی به‌خصوص میوه فعال است و یکی از کشورهای بزرگ اروپایی به شمار می رود و به بیش از 10 کشور صادرات دارد  از بندر انزلی و پتانسیل‎های سرمایه‌گذاری در آن، بازدید کردند و از آمادگی و اشتیاق خود برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‎های بندری خبر دادند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه فعالیت‎های اقتصادی در بندر انزلی از مالیات و عوارض معاف است، تصریح کرد:این شرکت آلمانی با مطالعه شرایط بندر انزلی خواستار سرمایه‌گذاری در بندر انزلی و در بخش صادرات غلات است.

وی در ادامه به بازدید وزیر اقتصاد جمهوری چک با هیات همراه از استان گیلان اشاره و تاکید کرد: این هیات اقتصادی در جلسه‎ای که با استاندار گیلان داشتند تمایل و آمادگی خود را برای سرمایه‎گذاری در حوزه حمل و نقل، بندری و انرژی استان گیلان اعلام کردند و با توجه به برچیده شدن تحریم‎ها زمینه‎های لازم برای این کار را کاملا مهیا دیدند.

نعیمی خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال سرمایه‎گذارای خارجی به ویژه اروپایی‎ها از طرح‎های بندری ایران، آینده خوبی را برای بنادر کشور می‎توان انتظار داشت.

افزایش 43 درصدی فعالیت کانتینری در بندر انزلی

مدیر اداره بنادر ودریانوردی گیلان در ادامه درباره فعالیت 10 ماهه بندر انزلی نیز گفت : در این مدت ،  فعالیت کانتینری این بندر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 43 درصد افزایش داشته  و از دوهزار و 529 TEU کانتیر در 10 ماهه سال 93 به سه هزار و 633 TEU کانتیر در 10 ماهه امسال رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تخلیه و بارگیری مواد نفتی و غیرنفتی در بندر انزلی در این مدت  23 درصد کاهش داشته است، گفت: واردات مواد نفتی و غیرنفتی در این بندر به یک میلیون و 472 هزار و 502 تن و صادرات به 86 هزار و 828 تن موادنفتی و غیرنفتی بالغ شد.

نعیمی افزود: در این مدت حدود 198 هزار و 838 تن کالا از این بندر ترانزیت شده که قسمت  قابل توجه آن  را فلزات، مصنوعات فلزی و ماشین‎آلات تشکیل  می‎دهد.

ساماندهی سفرهای ساحلی نوروزی در گیلان کلید خورد

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان   در ادامه با اشاره به اینکه جلسات ساماندهی سفرهای نوروزی از بیستم دی ماه در استان گیلان برگزار شده‎است؛ گفت: این جلسات با ارگان‎های ذیربط از جمله استانداری، شهرداری‎، فرمانداری و ... برگزار شده و ادامه خواهد داشت تا بتوانیم ساماندهی مناسبی را در سفرهای ساحلی نوروزی که با قایق‎های کوچک صورت می‎گیرد اعمال کنیم و گشت‎ها و مسافرت‎های عاری از خطر و بدون حادثه داشته باشیم.

نعیمی با اشاره به اینکه یکی از حساسیت‎های ما بر روی ایمنی قایق‌های تفریحی و استفاده از جلیقه نجات توسط سرنشینان این قایق‎ها است، یادآور شد: با تبلیغات مناسب و اطلاع‎رسانی عمومی به مسافران و شهروندان خود امیدواریم بتوانیم نوروزی خوب را برای مسافران رقم بزنیم.

وی درباره نوسازی قایق‎های تفریحی نیز اضافه کرد: از آنجایی که بیشتر این قایق‎های تفریحی متعلق به بخش خصوص است هنوز کاملا ساماندهی نشده‌اند تا ما بتوانیم با بازرسی به تعمیر و یا نوسازی آنها مبادرت ورزیم و یا از بخش‌خصوصی درخواست این کار را داشته باشیم، البته امیدواریم با برگزاری جلسات ساماندهی مسافرت‎های ساحلی نوروزی بتوانیم این مشکل را هم رفع کنیم.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: