آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۵۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۰
صادرات مستقیم شیلات ایران به آمریکا و اروپا
پیش‎بینی می‎کنیم با اجرای برجام و لغو تحریم‎ها، در سال 95 بتوانیم 550 تا 600 میلیون دلار محصولات شیلاتی را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

با لغو تحریم‎ها صادرات محصولات شیلات ایران با افزایش دوبرابری روبه‎رو شود و از 300 میلیون دلار در سال 93 به 600 میلیون دلار در سال 95 خواهد رسید.

مدیراتحادیه سراسری تعاونی‎های تکثیر، پرورش میگو، ماهی و آبزیان با اشاره به اینکه اولویت این اتحادیه ، حذف واسطه‎ها و ورود مستقیم به بازارهای اروپایی و آمریکایی است، گفت: با وجود اینکه تحریم‎ها شامل محصولات غذایی نبوده است اما از آنجایی که مراودات بانکی ما و سوئیفت تحریم شده بود عملا همه محصولات ما در تحریم قرار گرفتند

ارسلان قاسمی  ادامه داد: به همین دلیل امسال با حصول توافق هسته‎ای، منتطر هستیم تا با اجرای برجام و لغو تحریم‎ها سوئیفت برقرار شده و ما بتوانیم واسطه‎ها را حذف کرده و مانند گذشته مستقیما محصولات خود را به بازارهای اروپایی و آمریکایی صادر کنیم.

مدیراتحادیه سراسری تعاونی‎های تکثیر، پرورش میگو، ماهی و آبزیان در ادامه اظهارکرد: در هفت سال گذشته محصولات شیلاتی ایران به ویژه میگوی صادراتی توسط کشورهای واسطه همچون امارات و چین به بازارهای اروپایی و آمریکایی صادر می‎شد به همین خاطر ما قدرت چانه‎زنی با مشتری نهایی خود را نداشتیم بنابراین امیدواریم با لغو واسطه‎ها، بتوانیم به کشورهای آمریکایی و اروپایی که مشتری 60 ساله محصولات شیلاتی و آبزی ایران بودند بازگردیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 93 ایران توانست حدود 300 میلیون دلار محصولات شیلاتی خود را صادر کند، خاطرنشان کرد: اگر قیمت محصولات شیلاتی را به ارزش سال 93 محاسبه کنیم پیش‎بینی می‎کنیم با اجرای برجام و لغو تحریم‎ها، در سال 95 بتوانیم 550 تا 600 میلیون دلار محصولات شیلاتی را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

به گفته قاسمی ،با لغو تحریم‎ها صادرات شیلات ایران با افزایش دوبرابری روبه‎رو  خواهد شد.

مدیراتحادیه سراسری تعاونی‎های تکثیر، پرورش میگو، ماهی و آبزیان درباره دیگر برنامه‎های این اتحادیه برای پسابرجام اعلام کرد: از آنجایی که ما در سال‎های تحریم از دانش و فناری روز دنیا در بحث پرورش، عمل‎آوری و فرآوریهای شیلاتی دور ماندیم، پس از توافق هسته‎ای، مذاکراتی را با کشورهای اروپایی برای انتقال تکنولوژی و فناری‏های روز دنیا آغاز کرده‎ایم.

وی با بیان اینکه از دنیا عقب نمانده‎ایم اما به روز هم نیستیم، ادامه داد: مهم‎ترین تصمیم ما برای دوران پساتحریم انتقال تکنولوژی است به همین منظور درباره این موضوع با هیات‎های خارجی که به ایران سفر کرده‎اند مذاکره کردهایم و با وجود اینکه آنها به دنبال فروش محصولات خود بوده‎اند، توانستیم به توافقاتی در زمنیه انتقال تکنولوژی و فناوری روز به ایران دست یابیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: در همین راستا اسپانیا، لهستان، ایتالیا و هلند برای این موضوع اعلام آمادگی کرده‎اند بنابراین میتوانیم امیدوار باشیم که با لغو تحریم‎ها‎ تکنولوژی و فناوری روز را به کمک این کشورها وارد  کنیم.

مدیراتحادیه سراسری تعاونی‎های تکثیر، پرورش میگو، ماهی و آبزیان افزود: یکی دیگر از برنامه‎های ما برای دوران پساتحریم، سرمایه‎گذاری مشترک با کشورهای دیگر هم در ایران و هم در کشورهای ثالث است که در مرحله اول با هدف بازار روسیه این کار را انجام خواهیم داد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: