کد خبر: ۵۷۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
با لغو تحریم‎ها
مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس گفت:در راستای اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‎ها ، با کشورهایی اروپایی ،آفریقایی و آسیایی در زمینه آموزش‎های دریایی مذاکره شده که این مذاکرات در حال پیگیری است.

مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس درباره اقدامات آموزشی این موسسه در سال جاری گفت: دوره‎های آموزشی این موسسه در سال جاری شامل 141.730 نفر/ ساعت دوره بوده که منجر به صدور 2160 گواهینامه شده است.

مهندس اسحاق علی میر در رابطه با جذب نیروی دریانورد نیز گفت:در سال جاری و تاکنون تعداد 303 نفر دریانورد در رده‎های گوناگون دریایی جذب شده که بصورت مستمر در 400 سفر دریایی بر روی ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران انجام وظیفه کرده اند.

مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس درباره آموزش و جذب نیروی مورد نیاز سایر ارگان‎ها نیز گفت: در سال گذشته تعداد 368 نفر آزاد در آموزشهای این مؤسسه شرکت کرده و گواهینامه‎های مربوطه را دریافت کرده‎اند که بیشترین گواهینامه‎ها مربوط به آشنایی با تانکرهای مواد نفتی و شیمیایی و همچنین آگاهی امنیتی دریانوردان با وظایف امنیتی تعیین شده، و همچنین مربوط به صنایع نفت و گاز بوده است.

مذاکره با کشورهای اروپایی ،آفریقایی و آسیایی

مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس درباره مذاکرات موسسه علوم دریایی نفتکش پارس با کشورهای دیگر و محور این مذاکرات هم  افزود: با توجه به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‎ها ،با کشورهایی همچون بنگلادش و هند در رابطه با آموزش نیروی دریانورد مذاکراتی انجام گرفته که این مذاکرات در حال پیگیری است علاوه براین با کشورهایی مانند آلمان و آفریقای جنوبی هم مذاکراتی صورت گرفته که به مرحله عملیاتی نزدیک شده است.

وی  در خصوص برنامه موسسه علوم دریایی نفتکش پارس برای ارتقاء توان تجهیزاتی مرکز آموزش تخصصهای دریایی محمودآباد نیز اظهار داشت:خرید انواع تجهیزات براساس قوانین ملی و بین المللی و همچنین نیازمندهای STCW-2010 مد نظر بوده و بصورت تفکیک شده در اختیار مدیران شرکت ملی نفتکش ایران قرار گرفته است که بزودی نتایج آن اعلام می شود.

میر درباره اثر لغو تحریمها در زمینه خرید تامین تجهیزات آموزشی دریایی و مشکلات موجود در این زمینه نیز اظهار کرد:در حال حاضر با توجه به تحریم‎های غیر منصفانه، امکان بروز رسانی تجهیزات و سیمیلاتورهای فعلی وجود نداشته و یا به سختی انجام می‎گیرد این در حالی است که در صورت برداشته شدن تحریم‎ها امکان تجهیز کارگاه‎ها و سیمیلاتورها به آخرین نرم‎افزارهای عملیاتی امکان پذیر خواهد شد.

میر همچنین در مورد برنامه‎های موسسه علوم دریایی نفتکش پارس در پساتحریم نیز اضافه کرد:این موسسه گسترش فعالیت‎های آموزشی و برنامه‎ریزی جهت تامین نیازهای آموزشی شرکت‎های دریانوردی و فراساحلی تابع نفت و غیره را بطور گسترده در برنامه آتی خود دارد.

وی درخصوص چشم‎انداز آموزش‎های دریایی در کشور و فعالیت موسسات آموزشی دریایی در پساتحریم نیز گفت: در صورت برداشته شدن تحریم‎ها امکان آموزش و تامین نیروی مورد نظر ناوگان‎های تجاری غیر ایرانی میسر و همچنین آموزش دریانوردان دیگر کشورها در مراکز آموزش ایران امکان‎پذیر خواهد شد و بدین وسیله اقتدار جمهوری اسلامی ایران و همچنین نقش مؤسسات آموزشی  کشور در این زمینه پررنگ تر خواهد شد زیرا از امکانات و تجهیزات استاندارد بیشتری برخوردار می شوند.


تدابیری که باید در پساتحریم در زمینه آموزش‎های دریایی اتخاذ شود

مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس درباره تدابیری که باید در پساتحریم در زمینه آموزش‎های دریایی اتخاذ شود نیز اظهار کرد: در نظر گرفتن رشته‎های دریانوردی به مانند دیگر رشته‎های وزارت علوم و تخصیص یارانه به منظور حمایت از بخش خصوصی و کاهش هزینه‎های تحمیلی به متقاضیان جویای کار دریایی که تاکنون بسیار کمرنگ بوده است از اقداماتی است که باید در پساتحریم مورد توجه قرار گیرد.

میر گفت: تسهیل در بحث معافیت تحصیلی در حوزه نظام وظیفه برای این گروه از متقاضیان بمنظور حمایت آنان و همچنین ایجاد انگیزه برای انتخاب  کار و شغل دریایی که چندان شفاف نبوده و بصورت مشروط موافقت شده ، از دیگر مواردی است که باید در پساتحریم اجرایی شود.

وی  افزود :از دیگر مواردی که باید به آن توجه شود برداشتن حقوق و عوارض گمرکی در خرید و واردات تجهیزات کمک آموزش دریایی ویژه سیمیلاتور است که در این خصوص تاکنون هیچگونه اقدام لازمی صورت نگرفته است.

اختصاص سهمیه معافیت از سربازی به ارگان‎های دریایی

مدیرعامل موسسه علوم دریایی نفتکش پارس در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای معافیت دانشجویان رشته‎های دریانوردی از خدمت نظام وظیفه نیز یادآور شد:آخرین اقدامات انجام شده در رابطه با معافیت حوزه نظام وظیفه آن دسته از علاقمندان کار در دریا توسط دولت سهمیه‎ای از سوی حوزه مربوطه به ارگانهای دریایی در حد امکان اختصاص یافته است، که امید است سهمیه مذکور افزایش یابد و به بخش خصوصی نیز تسری یابد.

وی اضافه کرد:البته بیشترین درصد این سهمیه به مراکز آموزشی نهادهای نظامی تعلق گرفته است حال آنکه مراکز آموزش ارگان‎های غیر نظامی در تربیت نیروی انسانی کادر دریا همیشه موفق‎تر عمل کرده اند. البته به صورت آزاد و در صورتی که تمامی مراکز آموزشی به یک چشم دیده شوند باز هم این موفقیت همچون گذشته نصیب مراکز آموزشی ارگانهای غیر نظامی خواهد شد.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: