کد خبر: ۵۷۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۷
صنایع کشتیرانی و هوانوردی از پیمان تغییرات آب و هوایی که برای افزایش اقدامات جهت پائین آوردن انتشار جهانی کربن تدوین شد، کنار گذاشته شدند.

صنایع کشتیرانی و هوانوردی  ازتغییرات آب و هوا که در پاریس برای افزایش اقدامات جهت پائین آوردن انتشار جهانی کربن تدوین شد، کنار گذاشته شدند.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، نزدیک به 200 کشور جهان در پاریس گرد هم آمدند تا توافقی جامع و تاریخی را برای کم کردن نرخ افزایش دمای جهان به دست آورند. حذف دو صنعتی که بالاترین نرخ رشد انتشار آلاینده ها را در جهان دارند در نشست پاریس نخستین تغییر چشمگیر در این توافق بود. توافقی که با موضوعات بزرگتر و بغرنج تری روبروست.

در پیش نویس این توافق که هفته پیش از نشست تنظیم شده بود، پاراگرافی گنجانده شد که در آن صنایع کشتیرانی و هوانوردی مورد تاکید قرار گرفته بودند و از دولت ها خواسته شده بود تا آلایندگی کربن این صنایع را کاهش دهند. برای کاهش میزان آلایندگی نیز اقدام هایی عملی در نشست پاریس باید به کشورها پیشنهاد می شد. اما در نشست روز چهارشنبه پاریس این پاراگراف به کلی حذف شد.

در حالیکه وجود پاراگراف یاد شده در متن توافق هیچگونه اقدام مشخص یا قانون ویژه ای را پیش رو قرار نمی‎داد اما وجود آن می توانست فشار بیشتری بر دولت ها وارد کند.

صنایع هوانوردی و کشتیرانی هم اکنون سهمی پنج درصدی در آلایندگی هوای جهان دارند که به نظر می‎رسد با برداشته شدن فشارها برای کاهش سطح انتشار کربن در این صنایع، آلایندگی آنها بسیار بیشتر شود.

کمیسیون اروپا ارزیابی کرده است که صنایع کشتیرانی و دریانوردی می توانند تا سال 2050 میلادی در مجموع در یک سوم از آلایندگی آب و هوای جهان سهیم باشند.

مقام های اروپایی که تلاش ویژه ای برای گنجاندن این دو صنعت در توافق پاریس کرده بودند، اعلام کردند که هنوز نا امید نشده اند.

میگل آریاس کنت، نماینده اتحادیه اروپا در امور انرژی و آب و هوا، گفت: "نمی دانم چه کسی این بند را از توافق حذف کرده است، اما ما به مبارزه خود برای وارد کردن آن به توافق ادامه می دهیم." وی تاکید کرد که شامل نکردن صنایع هوانوردی و کشتیرانی در توافق مذکور قدمی رو به عقب است.

گروه های فعال محیط زیستی نیز در این باره اظهار نگرانی کردند. گروه های Seas at Risk و Transport & Environment در بیانیه مشترکی اعلام کردند: "حذف صنایع کشتیرانی و دریانوردی از متن توافق پاریس ما را از هدف پائین نگه داشتن رشد گرمای زمین در حد  دو درجه سانتیگراد دور می کند."

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: