کد خبر: ۵۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴
75 درصد تالاب‎های ایران بر اثر توسعه ناپایدار سال‎های گذشته در معرض خطر تحدید مرزی و آبی و هجوم آلاینده‎های مختلف قرار دارند.
تکیه به بارش‎ها تنها راه نجات تالاب‎ها نیست بلکه باید برای حفظ منابع آبی که از بارش فراوان حاصل شده برنامه‎ریزی دقیق و کارآمدی داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت از تالاب‎های ایران در گفت‎و‎گو با خبرنگار مارین‎تایمز درباره شرایط و احوال این روزهای تالاب‎های ایران گفت: شرایط حال حاضر تالاب های ایران به‎گونه ای است که 75 درصد تالاب‎ها یا در معرض خطر قرار دارند و یا کوچک می‎شوند، و این حال و روز آنها نتیجه توسعه ناپایدار سال‎های گذشته در حوزه آبریز تالاب‎ها است که باعث محدودیت منابع آبی اختصاص یافته به تالاب‎ها شده است.

 محسن سلیمانی روزبهانی در ادامه یادآور شد: توسعه ناپایدار سال‎های گذشته که در راستای فعالیت‎های صنعتی و توسعه‎ای صورت گرفته  نه تنها منابع آبی تالاب‎ها را محدود کرده است بلکه علاوه بر آن باعث تحدید (کوچک شدن) مرزی تالاب‎های ساحلی و داخلی کشور و هجوم آلاینده‎های متعدد به تالاب‏ها شده است.

وی با بیان اینکه هر پروژه و فعالیت توسعه‏‎ای به آب نیاز دارد  گفت: این در حالی است که در این سال‎ها بدون توجه به نیاز اکوسیستم به آب، فعالیت‎های توسعه‎ای راه‎اندازی شده و سهم آب تالاب‎ها را گرفته است و این گونه است که اکنون بیش از 75 درصد تالاب‎های کشور چه تالاب‎های ساحلی و چه تالاب‎های درون کشور در معرض خطر و یا تحدید هستند.

مدیرکل حفاظت از تالاب‎های ایران در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا بارش‎های اخیر و بارش‎هایی که برای زمستان امسال پیش بینی شده است، می‌تواند تالاب‎ها را احیا کند و نجات دهد؟ خاطرنشان کرد: طبق روال عادی هر برهه‎ای از سال که شاهد بارش باران باشیم منابع آبی تالاب‎ها نیز غنی‎تر و به همین نسبت هرچه به فصل گرما پیش رویم آب این تالاب‎ها کم می‎شود البته این یک دوره طبیعی است که بدون برنامه‎ریزی نمی‎تواند اثرات بلند مدتی بر تالاب‎ها داشته باشد.

سلیمانی روزبهانی تصریح کرد:باید برنامه‎ریزی دقیق و کارآمدی داشته باشیم تا بتوانیم از مختل شدن ورود آب از آبریز‎های مختلف به تالا‎ها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه  دوره طبیعی این است که هرگاه بارش بیشتری داشته باشیم آب بیشتری در تالاب‎ها است،اعلام کرد: تکیه به بارش‎ها تنها راه نجات تالاب‎ها نیست بلکه باید برای حفظ منبع آبی که از بارش فراوان حاصل شده برنامه‎ریزی دقیق و خوبی داشته باشیم.
به گفته این مقام مسوول در سازمان حفاظت محیط زیست؛ نمی‎توانیم بگوییم چون باران داشتیم تالاب‎ها حالشان خوب است اما مهمتر این است که بتوانیم این حالت را برای تالاب‎ها حفظ کنیم.

وی یادآور شد: متاسفانه تاکنون تجربه ثابت کرده است که به دلیل برداشت‎های بی‎رویه در مسیر آبی برای فعالیت‎های کشاورزی، صنعتی و ساخت غیراصولی سازه‎های آبی، با وجود افزایش بارندگی ها،  حال تالاب‎ها بهتر نشده است  و ارتباط مستقیم بارش و افزایش آب تالاب‎ها را شاهد نبوده‎ایم.

سلیمانی روزبهانی افزود:در قالب طرح حفاظت از تالاب‎ها در سال‎های قبل تلاش شده است تا با هماهنگی با سایر ذینفعان مثل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و دستگاه‎های مختلف، در پروژه‎های پایین‎دستی مدیریت حوزه‎های آبریز را باتوجه به نیاز اکوسیستم به آب انجام دهیم که این اقدام باید در دستور کار دستگاه‎های توسعه‎ای قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد:علاوه بر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست، باید نگاه ویژه به اقدامات مرتبط با پروژه‎های پایین‎دستی داشت تا از برداشت آب جلوگیری شود.

مدیرکل حفاظت از تالاب‎های ایران گفت: اگر اقدامات فعلی را برای حفاظت از تالاب‎ها با 15 سال گذشته مقایسه کنیم می‎بینیم که حداقل دستاوردی که داشته ‏ این است که اهمیت محیط زیست و حفاظت از آن در زبان و کلام در دستور کار قرار می‏‎گیرد و خوشبختانه تغییر نگاه به محیط زیست در همه دستگاه‎ها ایجاد شده است اما در یک دستگاه بیشتر و در دیگری کمتر این اتفاق افتاده است.

وی افزود: البته با وجود اینکه تغییر نگاه رخ داده است اما هنوز راه بسیار طولانی برای رسیدن به زمانی که این حرف‎ها و ایده‎ها به عمل تبدیل شود در پیش داریم.

اولویت با تالاب‎های کنوانسیون رامسر است

 سلیمانی روزبهانی در پاسخ به این پرسش که نجات کدام تالاب‎ها در اولویت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه 85 تالاب بین‎المللی در ایران وجود دارد که همه آنها نیاز به کمک دارند، نخستین اولویت ما 24 تالابی است که در کنوانسیون رامسر قرار دارد.

 وی درباره بودجه مورد نیاز برای طرح حفاظت از تالاب‎ها تصریح کرد: بخشی از منابع این طرح‎ها به شکل بین‎المللی تامین می‎شود و بخشی دیگر از محل طرح‎های ملی محیط‎زیست که در اختیار سازمان قرار می‎گیرد، اما آنچه مهم تر از بودجه و اعتبار مورد نیاز خود طرح‎های حفاظتی تالاب‎ها است جهت دهی درست به اعتبارات توسعه‎ای سایر دستگاه ها است.

مدیرکل حفاظت از تالاب‎های ایران گفت: زمانی که دیگر دستگاه‎ها و سازمان‎ها در جهت دهی اعتبارات خود برای امر توسعه دقت کنند و به نیاز اکوسیستم به آب توجه داشته باشند بسیاری از مشکلات محیط زیست در حوزه حفاظت از تالاب‎ها از بین می‎رود و نیازی به بودجه درون‎سازمانی نمی‎ماند بنابراین بیش از منابع بودجه، تعیین حق‎آبه پروژه‎های پایین‎دستی در سازمان‎ها و دستگاه‎های دیگر برای سازمان مهمتر است.

وی اظهار کرد: به بیان دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست برای کارهای حفاظتی، پایشی و کنترلی خود به بودجه نیاز دارد اما بیش از اینکه به بودجه نیاز داشته باشد به همکاری پروژه‌هایی که در پایین‎دست تخریب را رقم می‎زنند نیاز دارد، زیرا در آن صورت تخریبی صورت نمی‎گیرد که سازمان بخواهد برای اصلاح آن هزینه کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: