کد خبر: ۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۶
توسط یک پژوهشگر جوان هرمزگانی صورت گرفت:
یک جوان هرمزگانی به «مقدس ترین سند اصالت نام خلیج فارس» دست یافت که حدیثی است به نقل از پیامبر گرامی اسلام (ص).
پژوهشگر جوان هرمزگانی که از کارکنان اداره حقوقی بندر شهید رجایی است، موفق شد طی یکماه گذشته با حضور موثر در چندین رویداد علمی و پژوهشی بین المللی، ملی و استانی، در دفاع از اصالت نام «خلیج فارس» نقش آفرینی کند.به گزارش مارین تایمز به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، نیما صفا درگیری پژوهشگر و حقوقدان 28 ساله بندرعباسی طی روزهای یازدهم تا چهاردهم آذرماه گذشته که بندرعباس میزبان شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی ایران بود، ضمن حضور در غرفه سازمان بنادر و دریانوردی مستنداتی مبنی بر استفاده از نام خلیج فارس در آثار مکتوب به جا مانده از دوره صدر اسلام و همچنین کتب حدیثی را به بازدیدکنندگان ارایه کرد.

همچنین این پژوهشگر برتر هرمزگانی، ضمن برپایی یک غرفه در نمایشگاه استانی هفته پژوهش در بندرعباس (پانزدهم تا بیستم آذرماه)، 35 فقره از صدها اثر مکتوب و منحصربفرد پژوهشی خود مربوط به دوره های مختلف اسلامی را در معرض دید عموم گذاشت تا حقانیت و اصالت نام خلیج فارس را با ارجاع به کتب معتبر اسلامی که تاکنون به آنها استناد نشده بود، بازگو کند.

در بخش پایانی این نمایشگاه، با برپایی یک آیین ویژه با حضور استاندار هرمزگان، از فعالیت نیما صفا به‎عنوان غرفه پژوهشی برتر تقدیر و تجلیل بعمل آمد.    

بر اساس این گزارش، آخرین رویداد علمی برگزار شده در استان که پژوهشگر بندر شهید رجایی در آن حضور یافت، مراسم تجلیل از محققان عرصه‎های مختلف پژوهشی در سطح استانی بود که به میزبانی بندر جاسک و با حضور مقامات محلی انجام شد.

یادآور می شود، نیما صفا درگیری طی چهار سال اخیر، ضمن بررسی کتب دوره‎های مختلف اسلامی، موفق شده صدها کتاب معتبر حاوی نام خلیج فارس را مورد کاوش علمی قرار دهد که تا کنون به آنها استناد نشده است.

گفتنی است، مهمترین دستاورد وی دستیابی به «مقدس ترین سند اصالت نام خلیج فارس» است که حدیثی است به نقل از پیامبر گرامی اسلام (ص) در  یکی از کتب معتبر حدیثی اهل سنت، به نام «مسند ابی یعلی الموصلی» که حاکی از جاری شدن چندباره نام «بحر فارس» بر زبان مبارک نبی اکرم (ص) است.

برای نخستین بار، تحقیقات منحصر بفرد این محقق جوان هرمزگانی، به تایید علمای اعلام اهل سنت و همچنین مراجع عظام تقلید شیعه رسید و این اقدام، با استقبال زیاد محققین و دانش پژوهان جهان اسلام مواجه شد.
برچسب ها: خلیج فارس
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: