کد خبر: ۴۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
کشتی میرزا کوچک‎خان ترمینال مسافری بندر انزلی را اجاره کرد
ترمینال مسافری بندر انزلی، به منظور راه‎اندازی سفرهای دریایی در شمال کشور به مالک کشتی میرزا کوچک خان اجاره داده شد.

ترمینال مسافری بندر انزلی، به منظور راه‎اندازی سفرهای دریایی در شمال کشور به مدت زمان محدود به مالک کشتی میرزا کوچک خان اجاره داده شد.

مالک کشتی میرزا کوچک‎خان در گفت و گو با خبرنگار مارین تایمز  با اعلام این خبر اظهار داشت:این ترمینال را به صورت موقت و با مدت زمان یک‎ساله به امید اینکه بتوانیم یک خط مسافری در  دریای خزر و  از بندر انزلی  راه‎اندازی کنیم، اجاره کردیم.

داریوش توکلی با اشاره به پیچیدگی سیستم بروکراسی ایران، تصریح کرد: به منظور راه‎اندازی خط مسافری انزلی باکو که در گذشته نیز وجود داشت، با مقامات کشور آذربایجان مذاکرات و رایزنی‎های مختلفی داشتیم اما متاسفانه با وجود علاقه و استقبال بسیار خوب آنها برای ایجاد این خط دریایی مسافری، در کشور خود با موانع و مشکلات متعددی برخورد کردیم به طوری که گاهی حتی از ادامه کار پشیمان می‎شدیم اما دوباره به تلاش خود برای راه‎اندازی این خط ادامه دادیم.

وی در ادامه با بیان  اینکه در زمان‎های دور دریای خزر راه رسیدن مسافران به اروپا بود، خاطرنشان کرد: اکنون مشکل اصلی کشور ما این است که هیچ بندر  مسافری خصوصی نداریم تا این قبیل اقدامات با سرعت بیشتری انجام شود اما در کشوری مثل آذربایجان چندین بندر پیشرفته خصوصی وجود دارد.

مالک کشتی میرزا کوچک‎خان با اشاره به اینکه در آغاز این کشتی با کاربری گردشگری خریداری و به ایران  منتقل شد، گفت: متاسفانه از آنجایی که در ایران گردشگری دریایی هیچ جایگاهی ندارد بنابراین کسی هم که می‎خواهد در این زمینه فعالیت کند هیچ گونه اهرمی در دست ندارد تا بتواند از آن استفاده کند

این فعال بخش خصوصی در ادامه گفت: بعید می‎دانم که گردشگری دریایی در ایران پا بگیرد زیرا همه به جای کمک به این موضوع، جلوی پای فعالان این بخش سنگ اندازی می‎کنند.

حمایت اداره بنادر گیلان از راه‎اندازی سفرهای دریایی در خزر

 اما مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی گیلان نیز درباره آخرین اقدامی که برای سفرهای دریایی در شمال کشور انجام شده است، به خبرنگار مارینتایمز گفت: اداره بنادر و دریانوردی گیلان با احداث ترمینال و اسکله مسافری در بندر انزلی، علاقه و اصرار خود به راه‎اندازی مسافرت‎های دریایی در شمال کشور نشان داده است علاوه براین در نخستین اقدام عملیاتی در این زمینه و به منظور مساعدت و همکاری با بخش خصوصی، ترمینال مسافری  این بندر انزلی را به مدت محدودی به مالک میرزاکوچکخان اجاره دادیم.

سید علی نعیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشتی میرزاکوچک فقط مسافرت‎‎ها و گشت‎های ساحلی را انجام می‎دهد خاطرنشان کرد: اگر مالک کشتیرانی میرزا کوچکخان بتواند در این مدت محدود عملیات مسافری را به نحو احسن و با رضایتمندی ارباب رجوع انجام دهد، قرارداد اجاره این ترمینال را با مدت زمان بیشتری تمدید خواهیم کرد.

وی درباره تردد کشتی میرزا کوچک بین بنادر ایران و  کشورهای حاشیه خزر  گفت: در این زمینه دیگر ما دخالت نمیکنیم، بلکه مالک کشتی باید با طرف مقابل که کشورهای حاشیه‎ای دریای خزر  هستند مذاکره کند و بتواند با انعقاد قراردادی، تردد بین بنادر ایران و کشورهای دیگر را رقم بزند.

به گزارش مارین‎تایمز، کشتی تفریحی -مسافری میرزا کوچک خان در سال 1971 در ژاپن ساخته شده است. این کشتی دارای  پنج طبقه، 74 متر طول، 12 متر عرض، 20 متر ارتفاع و26 کابین درجه یک و دو، با گنجایش حدود 250 مسافر است.

تاکنون اخبار مختلفی درباره از سرگیری تردد این کشتی بین بنادر ایران و همچنین  کشورهای  حاشیه خزر در رسانه ها منتشر شده است که  تاکنون و به رغم گذشت مدت طولانی از آن ، هنوز عملی نشده است.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: