کد خبر: ۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
سامانه شبیه‌ساز آموزش دریانوردی، طراحی و ساخته شده توسط متخصصان داخلی در مرکز امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی رونمایی شد.
سامانه شبیه‌ساز آموزش دریانوردی، طراحی و ساخته شده توسط متخصصان داخلی، با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مرکز امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی رونمایی شد.

به گزارش مارین تایمز، این شبیه‌ساز دارای دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بوده که در بخش سخت‌افزاری کاملا بومی شده و در بخش نرم‌افزاری تا یکسال آینده بومی‌سازی می‌شود.

کارشناس مسئول این شبیه‌ساز در مراسم رونمایی از آن توضیح داد: در اداره کل امور دریانوردان سازمان بنادر سه دستگاه شبیه‌ساز آموزش دریانوردی وجود دارد که دو دستگاه آن قدیمی‌تر بوده و قبلا خریداری کرده‌ایم،اما این دستگاه شبیه‌ساز توسط متخصصان داخلی و با همکاری بخش خصوصی ساخته شده است.

مسعود فیروزفر بیان کرد:‌ سالانه تا هزار نفر می‌توانند از طریق این دستگاه شبیه‌ساز آموزش دریانوردی ببینند.

وی بیان کرد: در دو سال گذشته تلاش کردیم از طریق مهندسی معکوس ساخت سخت‌افزاری این دستگاه شبیه‌ساز را عملیاتی کنیم و در بخش نرم‌افزاری نیز به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم که تا یک‌سال آینده نهایی می‌شود.

فیروزفر با بیان اینکه در دنیا سه شرکت تجهیزات سمیلاتور و شبیه‌ساز آموزش دریانوردی را می‌سازند تاکید کرد: طبق الزام سازمان جهانی دریانوردی همه دریانوردان باید حتما دوره‌های آموزشی شبیه‌ساز آموزش دریانوردی را بگذرانند و اگر این دوره را طی نکنند قادر به فعالیت روی کشتی نیستند.

وی با بیان اینکه «خرید این دستگاه شبیه‌ساز در خارج از کشور بیش از 800 هزار یورو هزینه دارد»، بیان کرد: با بومی‌سازی این صنعت هزینه‌هایمان تا یک پنجم صرفه‌جویی ارزی شد.

کارشناس مسئول شبیه‌ساز آموزش دریانوردی افزود: داشتن چنین دانشی در بخش آموزش دریانوردی امری مهم است و برنامه‌ریزی شده است در بخش نظامی نیز این شبیه‌ساز آموزش دریانوردی به کار گرفته شود، تجهیزات لازم به سخت‌افزار این شبیه‌ساز افزوده شده و سمیلاتور کشتی نظامی می‌شود.

وی بیان کرد: حتی می‌توان تجهیزاتی به آن افزود تا برای سکوهای نفتی به آن افزوده شود.

فیروزفر با اشاره به صدور گواهی‌های طی کردن این دوره‌های آموزشی توسط سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: همچنین آموزشگاه‌های بخش خصوصی تحت نظر سازمان بنادر و دریانوردی گواهینامه‌های گذراندن این دوره‌ها را صادر می‌کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر دو شرکت دیگر کشتیرانی و شرکت ملی نفتکش از این مدل شبیه‌سازها  دارند اما مانند مدل فعلی به روز نیست.

وی یادآور شد: تلاش می‌کنیم با تولید انبوه این سیستم با نرخ مناسب در اختیار شرکت‌های آموزش‌دهنده قرار گیرد.

وی بیان کرد: فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های دریانوردی پس از گذراندن این دوره می‌توانند روی کشتی کار کنند.
برچسب ها: دریانورد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: