کد خبر: ۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۵
وزارت علوم تأیید کرد
با تأیید وزارت علوم، دانشگاه چابهار از سال آینده نسبت به پذیرش بدون بورسیه دانشجویان دریانوردی اقدام خواهد کرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: در نشست کارگروه توسعه منابع انسانی دریانورد مقرر شد دانشگاه چابهار از سال آینده نسبت به پذیرش بدون بورسیه دانشجویان دریانوردی اقدام کند.

به گزارش مارین تایمز، محمد سعیدنژاد در حاشیه همایش کارگروه توسعه منابع انسانی دریانورد در گفت‎وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: در نشست این کارگروه برای توانمندسازی نیروی انسانی دریانورد تصمیمات مهمی اتخاذ شده تا با حضور دست اندرکاران حوزه دریانوردی کشور این تصمیمات در بخش‎های مختلف صنعت حمل ونقل دریایی کشور اجرایی شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: هم‎اکنون 9 هنرستان دریایی در کشور فعال هستند و نمایندگان این هنرستان ها پیشنهادهایی را در خصوص بهتر شدن وضعیت این هنرستان ها ارائه دادند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه «در این همایش بر آموزش دقیق دریانوردان در دوران هنرستان تاکید شد»، گفت: در این نشست مقرر شد دانشگاه چابهار در این زمینه سرمایه‏‎گذاری بیشتری داشته باشد تا نیروی انسانی توانمندی را در این حوزه داشته باشیم.

سعیدنژاد یادآور شد: در این نشست طبق تأکید نماینده وزارت علوم از سال آینده در دانشگاه چابهار دانشجوی دریانوردی بدون بورسیه پذیرش خواهد شد تا گام های اساسی برای تامین نیروی انسانی متخصص در این بخش برداشته شود.

به گفته سعیدنژاد، در ارتباط با ارزشیابی مدارک دریایی کشور که در مراکز آموزش دریایی ارائه می‏‎شود، طبق استانداردهای جهانی IMO (سازمان جهانی دریانوردی) در حال انجام است.

رشته دریانوردی فارغ‏‎التحصیل بیکار ندارد
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر 132 هزار نفر دریانورد فارغ‎التحصیل در کشور داریم که همه آنها شاغل هستند و با مشکل بیکاری دریانوردان مواجه نیستیم و باید برای صدور نیروی انسانی دریانورد به خارج از کشور برنامه‎ریزی داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر در ادامه با اشاره به رونمایی از دستگاه شبیه‎ساز آموزش هدایت کشتی‎های بزرگ، تصریح کرد: تولید این سامانه در داخل کشور صرفه‎جویی ارزی زیادی داشت و با ساخت این دستگاه توانستیم در مهندسی معکوس با انتقال دانش آن را در کشور بومی‎سازی کنیم.

معاون وزیر راه گفت: پیشتر برای تهیه این دستگاه شبیه‎ساز تا چهار میلیارد تومان هزینه می‎شد، اما هزینه تمام شده فعلی آن حدود یک میلیارد تومان برآورد شده است.

در دانشگاه علوم دریانوردی چابهار هیچ رشته غیرمرتبطی فعال نیست
مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی این وزارتخانه نیز در این نشست با اعلام شعار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر «تخصصی شدن دانشگاه‎ها» و «توسعه دانشگاه‎های کارآفرین» از حذف رشته‎های غیرمرتبط در دانشگاه علوم دریایی و دریانوردی چابهار خبر داد و گفت : بر اساس مصوبه هیأت امنای این دانشگاه، هیچ رشته غیرمرتبطی فعال نخواهد بود و این استراتژی به تعامل همه دستگاه‎ها و ارگان‎های دریایی وابسته است.

دکتر فریدون اضافه کرد: در نشست‎های هم‎اندیشی و کارشناسی باید با تدوین برنامه استراتژیک جذب دانشجو، به دنبال رشته‎های متمرکز دریایی باشیم.

رئیس کمیسیون دایمی دانشگاه چابهار، از پیشنهاد مدیرعامل سازمان بنادر مبنی بر تشکیل کارگروه ویژه بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور استقبال کرد و بر افزایش تعامل دستگاه های اجرایی و دستگاه های آموزشی کشور جهت جذب و آموزش نیروی انسانی دریانوردی تأکید کرد.

در این نشست، علاوه بر مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نماینده شرکت ملی نفتکش ایران، رؤسای دانشگاه‎های دریانوردی کشور، مدیران کل بنادر کشور و نمایندگان آموزش و پرورش هفت استان ساحلی دارای هنرستان‎های آموزش دریانوردی حضور داشتند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: