کد خبر: ۴۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
تعیین تکلیف صیادان اسیر شده دغدغه نمایندگان مجلس است؛
وزارت امور خارجه باید وضعیت صیادان اسیر شده در زندان های ترکمنستان را پیگیری کرده و برای آزادی آنها رایزنی و تلاش کند.
وزارت امور خارجه باید با کمک معاون کنسولی وضعیت صیادان اسیر شده در زندان های ترکمنستان را پیگیری کرده و برای آزادی آنها با مقامات ترکمنستان رایزنی و تلاش کند.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، ماه‎های آخر سال گذشته بود که خبر تیراندازی پلیس دریایی تركمنستان به سوی تعدادی از ماهیگیران ایرانی در دریای خزر توجه همه را برانگیخت. در آغاز امر، تعدادی از مسوولان مربوطه  از درخواست از سفیر ایران در ترکمنستان برای پیگیری ماجرا خبر می‎دادند و تعدادی دیگر این واقعه را تکذیب می‎کردند اما چندی بیش طول نکشید که خبر زندانی شدن چند ماهیگیر دیگر ایرانی به دست ترکمنستانی‎ها تاییید شد. در همین رابطه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تعداد همه ماهیگیران زندانی ایران در ترکمنستان را که از سال های گذشته در این زندان مانده بودند به اضافه دستگیر شدگان جدید 600 تن اعلام کرد و از ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس در بررسی برخورد پلیس ترکمنستان نسبت به قایقرانان ایرانی خبر داد و گفت: آنچه در برخورد اخیر پلیس ترکمنستان نسبت به قایقرانان ایرانی انجام گرفت، خلاف عرف دیپلماتیک و پروتکل‌های موجود بود و نباید قایقرانان ایرانی را دستگیر می‌کردند و یا آنها به تیراندازی می‎کردند.

اکنون با گذشت بیش از هشت ماه از این واقعه، هنوز خانواده‎های بسیاری از این عزیزان دربند زندان‎های ترکمنستان از وضعیت و سلامت عزیزان خود بی خبر هستند و نمی دانند که عاقبت این نان آور خانواده شان چه خواهد شد. یکی از آنها می گوید فقط می دانیم که پدرم، عمو و عموزاده هایم به 17 سال حبس در زندان های ترکمنستان محکوم شده اند اما از وضعیت آنها هیچ اطلاعی نداریم.

نماینده علی‎آباد در مجلس شوری اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مارین تایمز با اشاره به اینکه همه نمایندگان مردم در مجلس دغدغه صیادان اسیر شده در ترکمنستان  را دارند، گفت: در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این رابطه چندین جلسه برگزار کردیم و جوانب مختلف امر را بررسی کردیم پس از آن در کمیسیون اصل نود و در دیدار با وزارت امور خارجه نیز این موضوع مطرح و بررسی شد به طوری که غیرقانونی بودن زندانی کردن صیادان ایرنی در زندان‎های ترکمنستان محرز شد.

رحمت الله نوروزی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمی‎توانند بیش از این کاری انجام دهند، اعلام کرد: وزارت امور خارجه باید با کمک معاون کنسولی به پیگیری وضعیت این افراد بپردازد و موضوعات مرتبط به وضعیت آنها در زندان و پروسه آزادی آنها را پیگیری کند.

وی در همین رابطه یادآور شد: با کمک دیپلماسی وزارت امور خارجه و معاونت کنسولی آن تعدادی از صیادانی که به اسارت ترکمنستانی‎ها درآمده بودند حدود چهار ماه پیش آزاد شدند و به آغوش خانواده بازگشتند اما با این وجود هنوز تعداد زیادی از صیادان ایرانی در زندان‎های ترکمنستان به سر می‎برند.

نماینده مردم علی‎آباد در مجلس شوری اسلامی با اشاره به اینکه مرز دریا و تالاب‎ها استان‎های مالی کشور باید به خوبی و با حسسیت بیشتری مدیریت شود، خاطرنشان کردک به همین دلیل مرزبانی و دریابانی باید با دقت و حدت بیشتری مسائل را در استان های ساحلی شمال کشور یعنی گلستان، گیلان و مازندران کنترل کرده و تجهیزات و امکانات را برای این کار به اندازه‎ای افزایش داده و به روز کنند که بتوانند کل شرایط را در حیطه مدیریت خود داشته باشند.

وی تاکید کرد: برای اینکه دیگر صیادان غیرمجاز ایرانی در تور ترکمنستانی ها نیفتند و به زندان های این کشور نروند علاوه بر اینکه باید امکانات خود را تجهیز کنیم باید زمینه اشتغال هموطنان خود را به خصوص در شمال کشور بیش از پیش فراهم کنیم تا آنها مجبور نباشند برای امرار معاش به دریا زده و اقدام به صید غیر مجاز کنند که گرفتار ماموران دیگر کشورها از جمله ترکمنستان شوند و خانواده‎های خود را به دردسر اندازند.

نوروزی تاکید کرد: بنابراین وزارت امور خارجه، حمایت نمایندگان مجلس، دقت و حدت بیشتر مرزبانی و دریابانی و در نهایت ایجاد اشتغال می‎تواند از صیادان ایرانی اسیر در زندان‎های پاکستان را آزاد کرده و از اسارت مجدد آنها و یا صیادان دیگر جلوگیری کند.

وی در ادامه همین موضوع با اشاره به فرهنگ و تمدن ایرانی گفت: گاهی مشاهده می کنیم که تعدادی از ایرانیان از طریق لنج و از راه‎های دریایی به کشورهای همچون کره جنوبی، کویت، ژاپن، استرالیا و ایتالیا به  آرزوی دستیابی به کار سفر می کنند اما به دلیل ورود غیر قانونی، در آن کشورها زندانی شده و نه تنها خود و خانواده هایشان را به خطر می‎اندازند بلکه فرهنگ و جایگاه ایران را  نیز در جهان زیر سوال می برند.

نماینده مردم علی‎آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین در آغاز کار صدا و سیما و مطبوعات باید فرهنگ سازی کنند تا ایرانی‎ها به سودای یافتن کار، تن به مهاجرت غیر قانونی، صیادی غیر مجاز و یا قاچاق ندهند.
مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: